ورزشی

فشار روی «منظمی» برای انتخاب گزینه‌های خاص!

درحالی که نایب‌رییس زنان فدراسیون فوتبال مشغول بررسی گزینه‌های احتمالی برای هدایت تیم‌های ملی فوتبال و فوتسال زنان ایران است، افرادی در محل‌های غیرمرتبط به دنبال رساندن گزینه‌های خودشان به نیمکت تیم‌های ملی دختران هستند.

بحث دخالت نهادها و مقامات در ساختار فدراسیون فوتبال و حتی تصمیمات فنی سال‌هاست که در ورزش کشور وجود داشته است. در آخرین نمونه طبق اطلاعاتی که به خبرنگار روزنامه اعتماد رسیده این دخالت‌ها در مورد انتخاب سرمربیان تیم‌های ملی فوتبال و فوتسال زنان ایران صورت گرفته است.  فوتبال زنان ایران به واسطه حاشیه‌های باور نکردنی که شهره موسوی نایب‌رییس اسبق فدراسیون فوتبال داشت مدت‌ها به حال خود رها شده بود. مهدی تاج رییس فدراسیون هم که با انبوهی از توصیه‌ها و فشارها برای انتخاب اشخاص خاص برای این سمت مهم مواجه بود هر روز انتخاب نایب‌رییس زنان فدراسیون فوتبال را پشت گوش می‌انداخت.  درنهایت روز ۳ اسفند تاج سرپرست نایب‌رییسی بانوان فدراسیون فوتبال را معرفی کرد: مریم منظمی با سابقه حضور در فدراسیون‌های دوومیدانی، وزنه‌برداری و کشتی و البته بدون تجربه کار در فوتبال به ساختمان سئول آمد تا فوتبال زنان ایران بعد از مدت‌ها بلاتکیلفی به سمت آرامش حرکت کند.

مریم منظمی در حالی سمت نایب‌رییسی فوتبال زنان فدراسیون را پذیرفت که باید انتخاب سرمربیان تیم‌های ملی فوتبال و فوتسال زنان را با توجه به برنامه فشرده سال بعد و اهمالی که در این زمینه صورت گرفته بود در اولویت قرار می‌داد. تیم ملی فوتبال زنان ایران بعد از اتمام قرارداد مریم آزمون بدون سرمربی مانده بود و فروزان سلیمانی نیز وضعیت مبهمی برای ادامه همکاری با فدراسیون داشت.

طبق اطلاعاتی که خبرنگار روزنامه اعتماد از فدراسیون فوتبال به دست آورده در حالی که منظمی مشغول بررسی گزینه‌های موردنظر بود به او اطلاع داده شده است که تنها گزینه‌های موجود برای هدایت تیم‌های ملی فوتبال و فوتسال زنان همان گزینه‌های سابق یعنی مریم آزمون و فروزان سلیمانی هستند. به بیان ساده‌تر به منظمی گفته شده اختیاری برای انتخاب سرمربیان تیم‌های ملی فوتبال و فوتسال زنان ندارد! طبق شنیده‌های غیررسمی این تذکر به نایب‌رییس فدراسیون فوتبال از مرجعی بالاتر از رییس فدراسیون صورت گرفته است.

مساله توصیه گزینه خاص به فدراسیون در تیم‌های ملی در همین یک سال گذشته چندین بار اتفاق افتاده است. در بحث اخراج اسکوچیچ و بازگرداندن کی‌روش رسما ردپای نهاد ریاست‌جمهوری و برخی چهره‌های سیاسی دیده شد. در مورد تیم ملی زنان هم دقیقا این اتفاق افتاده بود. مریم ایراندوست سرمربی موفق تیم ملی زنان ایران که موفق شد دختران کشورمان را برای نخستین‌بار راهی جام ملت‌های آسیا کند با «تماسی از طرف نهادهای بالا» برکنار شد و جای خود را به مریم آزمون داد. ایراندوست اخیرا در مصاحبه‌ای این مساله را تایید کرده است. ایراندوست به ورزش سه گفت: «وقتی از مسابقات جام ملت‌های آسیا برگشتیم، بهتر بود به من بگویند که خانم ایراندوست به دلیل کسب نتایج ضعیف شما را برکنار می‌کنیم. هر چند که ما در اوج کرونا و با بازیکنان ناآماده در این مسابقات حاضر شدیم. اما فدراسیون در آن زمان با من توافق کرد و درست دو روز پیش از برگزاری اردو همه ‌چیز تغییر کرد. دقیقا حرف‌های آقای کامرانی‌فر در گوش من است که به من گفت دستور از بالا آمده که شما نباشی.»

حال باید منتظر ماند و دید که در روزهای آینده منظمی چه تصمیمی برای هدایت تیم‌های ملی فوتبال و فوتسال زنان ایران خواهد گرفت. او که در سوابق خود نشان داده کاراکتر مستقلی دارد در حال حاضر با شرایط خاصی مواجه شده است.

سامان سعادت

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا