اخبار

گروسی در تهران؛آیا مذاکره از سر گرفته می شود؟

آیا تحولی در مذاکره ایجاد می شود؟ آیابرنامه هسته‌ای‌ ماهیت غیرنظامی دارد؟ رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز شنبه در تهران با محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی دیدار کرد….

این دیدار در حالی انجام شد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی چند روز پیش از کشف ذرات اورانیوم غنی‌شده با خلوص ۸۳.۷ درصد در ایران سخن گفته بود. در مقابل ایران سطح کنونی غنی‌سازی اورانیوم در مراکز هسته‌ای خود را ۶۰ درصد اعلام می‌کند.

آمریکا می‌گوید که منتظر نتایج سفر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران می‌ماند. رافائل گروسی روز جمعه وارد تهران شد. آژانس به تازگی رسما خلوص اورانیوم ۸۳.۷درصد غنی‌شده در تأسیسات هسته‌ای ایران را تأیید کرد. بنا به گزارش‌ها رافائل گروسی امیدوار است تا بتواند در جریان این سفر زمینه «از سرگیری گفتگو در بالاترین سطح» بین تهران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را فراهم کند.
گروسی: باید از صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران مطمئن شویم.
رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که روز جمعه ۱۲ اسفند به تهران سفر کرد، شامگاه همان روز در یک نشست با دست‌اندرکاران و فعالان برنامه هسته‌ای ایران شرکت کرد و به آن‌ها گفت که هدفش تضمین و تایید صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران است. صبح روز شنبه و پیش از آغاز دومین دور گفت‌وگوهای گروسی در تهران با محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران به شبکه خبر گفت که عدم انطباق برنامه هسته‌ای ایران با مفاد برجام واکنشی به عدم تعهد طرفین به وظایفشان طبق همان معاهده بود: «با توجه به اینکه طرف ها به تعهدات خود در برجام عمل نکردند و حتی مانع همکاری کشورها و سایر شرکت ها با ایران شدند و تحریم ها را هم افزایش دادند ایران به موجب قانون اقدام راهبردی تصمیم به کاهش تعهدات گرفت و این باعث شد تا وقتی ما کاهش تعهدات داریم آژانس بیاید و گزارش عدم انطباق تهیه کند و بگوید از وضعیت اطلاع ندارم.» گروسی همچنین قرار است در این سفر دو روزه با ابراهیم رئیسی و دیگر مقامات جمهوری اسلامی گفت وگو کند.

خبرگزاری ایرنا بدون اشاره به جزئیات اعلام کرد: «دستور کار این نشست‌ها شامل موضوعات پادمانی باقی مانده و همچنین اختلافات فنی و حقوقی بین ایران و آژانس است.» بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایران اخیراً ذرات اورانیوم غنی‌شده تا حدود ۸۴ درصد – درست کمتر از حد تسلیحات – را در تاسیسات فردو پیدا کردند که باعث افزایش تنش‌ها بین تهران و غرب شد. سطح خلوص حدود ۹۰ درصد برای ساخت سلاح‌های هسته‌ای مورد نیاز است. تهران اصرار دارد که برنامه هسته‌ای‌اش ماهیت غیرنظامی دارد و تمایل به دستیابی به سلاح هسته‌ای را انکار می‌کند. جمهوری اسلامی می‌گوید هیچ تلاشی برای غنی‌سازی اورانیوم بیش از ۶۰ درصد انجام نداده است، اگرچه اشاره کرد که «نوسانات ناخواسته… ممکن است» در طول فرآیند غنی‌سازی رخ داده باشد. سفر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بحبوحه بن‌بست مذاکرات احیای برجام و پیش از جلسه فصلی شورای حکام این نهاد در روز دوشنبه انجام شده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا