گوناگون

حمله “شیمیایی” به بیش از ۱۰۰ مدرسه، مسمومیت ۵ هزار دانش‌آموز

در بسیاری از شهرهای مختلف “حملات شیمیایی” به مدارس همچنان ادامه یافت. وزارت بهداشت اعلام کرد بخشی از دانش‌آموزان با ماده استنشاقی مسموم شده‌اند. خانواده‌های دانش‌آموزان در گنبدکاووس برای تجمعی اعتراضی فراخوان دادند….


به گزارش دویچه وله، روز دوشنبه ۱۵ اسفند (۶ مارس) در بسیاری از نقاط ایران “حملات شیمیایی” به مدارس ادامه پیدا کرد. شمار مدارسی که مورد حمله قرار گرفته‌اند، در ظرف ۲۴ ساعت گذشته از ۱۰۰ مدرسه گذشت.

محمدحسن آصفری، عضو “کمیته حقیقت‌یاب مجلس برای بررسی علت مسمومیت دانش‌آموزان” گفته است، ۲۵ استان ایران شامل تقریبا ۲۳۰ مدرسه درگیر مسمومیت‌های سریالی شده‌اند و تا کنون بیش از پنج هزار دانش‌آموز دختر و پسر مسموم شده‌اند.

نخستین گزارش وزارت بهداشت درباره مسمومیت‌ها

وزارت بهداشت جمهوری اسلامی روز دوشنبه ۱۵ اسفند نخستین گزارش “کمیته علمی” این وزارتخانه را منتشر کرد. این کمیته تایید کرده است که “بخشی از دانش‌آموزان با یک ماده محرک تحریک‌کننده که عمدتا استنشاقی است، مواجهه پیدا کردند”.
بر اساس فیلم‌ها و تصاویری که در شبکه‌های مجازی منتشر شده مدارس در ماهشهر، مرند، ایذه، سلماس، اردبیل، گچساران، سمیرم، استهبان، مهاباد، نقده و گنبدکاووس و بسیاری دیگر از شهرهای ایران مورد حملات “شیمیایی” قرار گرفتند. شماری از دانش‌آموزان به مراکز درمانی انتقال یافتند.

مسمومیت‌ها به مدارس زاهدان رسید

گروه رسانه‌ای حال وش گزارش داده است که مسمومیت‌های سریالی به مدارس زاهدان هم رسیده و برخی از دانش‌آموزان هنرستان دخترانه “خدیجه کبری” هنگام بازگشت به منزل دچار حالت تهوع، سرگیجه و استفراغ شده‌‌اند.
فراخوان خانواده‌ها در گنبدکاووس برای تجمع اعتراضی

در گنبدکاووس چندین مدرسه مورد حمله قرار گرفته‌اند. در این شهر برای نخستین‌بار خود خانواده‌ها در فراخوانی اعلام کردند که روز سه‌شنبه ۱۶ اسفند (۷ مارس) تجمعاتی در اعتراض به مسمومیت سریالی دانش‌آموزان این شهر برگزار می‌کنند.

در این فراخوان که در توییتر “توهرا”، فعالان حقوق بشر ترکمن‌صحرا منتشر شده از شهروندان خواسته شده است که ظهر روز سه‌شنبه ۱۶ اسفند در مقابل آموزش و پروش تجمع کنند.
در فراخوان خانواده‌های دانش‌آموزان گنبدکاووس همچنین آمده است: «در بیش از ۱۷ استان کشور عزیزمان حملات شیمیایی علیه فرزندان دلبندمان خصوصا دانش‌آموزان دختر بصورت مداوم و سریالی ادامه داشته و اخیرا به ترکمن‌صحرا رسیده است.»
خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران در یک گزارش میدانی مسموم‌شدگان را به سخره گرفته و می‌نویسد: «وقتی از دانش‌آموزان‌ که بو یا گاز خاصی را استشمام کرده‌اند؛ می پرسی، چه بویی؟ می‌گویند پرتقال، نارنگی گندیده، وایتکس، بمب‌ بدبو (اسباب‌بازی)، ماهی گندیده، تنباکو، گلاب، و…؛ هرچه که فکرش را کنید.»

منقدین می‌گویند حکومت بجای پاسخ‌دهی به مردم و والدین دانش‌آموزان مسموم‌شده مرتب تهدید می‌کند و از پاسخگویی شانه خالی می‌کند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا