بین‌المللی

اعتصاب‌ها در بخش خدمات عمومی در آلمان گسترش می‌یابد

اتحادیه وردی با توجه به عدم توافق با کارفرمایان بر سر دستمزدها بار دیگر کارکنان بخش‌های خدمات عمومی را به اعتصاب فراخوانده و این اعتصاب ها در روزهای دوشنبه تا چهارشنبه در بخش های مختلف از جمله بیمارستان‌ها و خدمات اجتماعی برگزار می شود.

به گزارش تسنیم به نقل از نشریه “فوکوس” آلمان اعتصاب ها در آلمان در اعتراض به دستمزدها همچنان ادامه دارد و اتحادی وردی توقف های کاری در بخش های مختلف را خبر داده است.

به نوشته رسانه های آلمانی چندین هزار کارمند بخش دولتی قصد دارند در روزهای دوشنبه و سه شنبه در برلین دست به اعتصاب بزنند. اتحادیه وردی انتظار دارد این اعتصاب ها روزانه حدود ۶۰۰۰ تا ۷۰۰۰ شرکت کننده داشته باشد. از جمله، چندین بیمارستان، خدمات نظافت و آب و حمام و استخر برلین در اعتصاب هستند. قرار است روز سه شنبه تجمع اعتصابی مشترک برگزار شود.

بنابراین بیمارستان Charité برلین برخی عملیات های درمانی از پیش برنامه ریزی شده را به تعویق انداخت و استخرها نیز انتظار محدودیت هایی را دارند. اعتصاب های هشداردهنده همچنین برای روز دوشنبه در خدمات فدرال، ارتش آلمان و اداره آب و کشتیرانی برنامه ریزی شده است. به گفته وردی، روز سه‌شنبه برای اولین بار در بیمارستان ارتش هم اعتصاب برگزار می‌شود.

کریستوف اشمیتز، عضو هیئت ملی وردی، گفت که پیشنهاد قبلی کارفرمایان در مذاکرات جمعی قابلیت دستیابی به توافق را ندارد.وی افزود: به همین دلیل است که اکنون در سراسر کشور فشار می‌آوریم تا کارفرمایان تسلیم شوند. انجمن کارفرمایان KAV از اعتصاب هشدار دهنده انتقاد کرده و از اتحادیه خواست تا به میز مذاکره بازگردد.

دلیل این اعتصاب های هشدار دهنده، چانه زنی جمعی برای کارمندان بخش دولتی در سطوح فدرال و محلی است. وردی و انجمن کارمندان دولت dbb خواستار ۱۰.۵ درصد و حداقل ۵۰۰ یورو دستمزد بیشتر برای ۲.۵ میلیون کارمند در سراسر کشور هستند. کارفرمایان پیشنهادی را در دور دوم مذاکرات در پایان فوریه ارائه کردند. از جمله شامل افزایش پنج درصدی حقوق در دو مرحله و پرداخت یکباره به مبلغ ۲۵۰۰ یورو است. اتحادیه ها بلافاصله این موضوع را رد کردند.

اعتصابات هشداردهنده، خدمات نظافت شهری برلین (BSR) را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد. طبق اطلاعات آنها، جمع آوری زباله، خدمات جمع آوری زباله‌های حجیم، حیاط های بازیافت و نظافت خیابان‌ها باید در تمام روز دوشنبه و سه شنبه لغو شود.

بسیاری از اتوبوس ها و قطارها در روز جمعه هم به دلیل اعتصاب در بخش حمل و نقل عمومی از حرکت ایستادند. اتحادیه وردی می‌خواست از اعتصابات هشدار دهنده برای اعمال فشار بر اختلاف دستمزد بخش دولتی استفاده کند. رئیس وردی از “مشارکت دیوانه کننده” در این اعتصاب ها صحبت کرد. اعتصاب هشداردهنده اتحادیه وردی تا حد زیادی حمل و نقل محلی را در پنج شهر ساکسون در روز جمعه فلج کرد.

فرانک ورنکه، رئیس اتحادیه وردی، بعد از ظهر جمعه از یک مشارکت بالا در این اعتصاب ها صحبت کرد. او در کنفرانس منطقه ای ایالتی اتحادیه در لایپزیگ گفت که تقریباً همه کارمندانی که وردی برای اعتصاب هشدار دهنده فراخوان داده بود در آن شرکت کردند.

کریستین بهله، معاون رئیس وردی، روز جمعه از تقاضای دستمزد دفاع کرد. وی گفت: شرکت های حمل و نقل در حال حاضر کمبود نیرو دارند. بهله در حاشیه یک تجمع اعتصابی در یکی از ایستگاه های تراموا لایپزیگ گفت: اگر ما به یک نتیجه مناسب دست یابیم، حتی افراد بیشتری تصمیم می‌گیرند که در اینجا کار نکنند.

در زاکسن، اعتصابات هشداردهنده بیشتری در هفته آینده در حال ظهور است، به عنوان مثال این اقدام اعتراضی در خدمات اتوبوسرانی منطقه ای در منطقه لایپزیک برگزار می شود. همچنین قرار است کار در مهدکودک های شهرداری در روز چهارشنبه متوقف شود. اتحادیه آموزش زاکسن GEW خواستار این است. معلمان درسدن، لایپزیگ و کمنیتس و مناطق اطراف باید در اعتصاب هشدار دهنده شرکت کنند. اوشی کروزه، رئیس ایالتی GEW ، گفت که کارفرمایان اخیراً یک پیشنهاد غیرقابل قبول ارائه کرده بودند. متخصصان آموزشی از این که علیرغم افزایش قیمت های بی حد و حصر، تنها افزایش اندکی دستمزد ارائه می شود، خشمگین هستند.

اتحادیه وردی خواستار اعتصابات هشداردهنده سراسری در مهدکودک ها و مراکز اجتماعی برای چهارشنبه آینده نیز شده است. وردی روز جمعه در برلین گفت: اعتصاب‌های هشداردهنده واکنشی به پیشنهاد کاملاً ناکافی کارفرمایان از دور دوم مذاکرات برای کارمندان بخش دولتی است. بر این اساس، ممکن است محدودیت هایی برای عملیات ها و تعطیلی وجود داشته باشد.

کریستین بهله، معاون رئیس وردی، پیشنهاد کارفرمایان را تحریک آمیز توصیف کرد. وی تاکید کرد: کارمندان فوراً به پول بیشتری برای پرداخت هزینه‌های افزایش شدید اجاره، انرژی و غذا نیاز دارند. به گفته وردی، اعتصاب‌های هشداردهنده در روز جهانی زن برگزار می‌شود، زیرا زنان عمدتاً با سهم ۸۳ درصدی در مددکاری اجتماعی کار می‌کنند.

این اتحادیه کارگری همچنین در ۸ مارس امسال تظاهرات و تجمعاتی را در سراسر آلمان به همراه سازمان های زنان کنفدراسیون اتحادیه های کارگری آلمان (DGB) و اتحادهای فمینیستی سازماندهی می کند.

تاکنون مشخص شده است که اعتصاباتی در هامبورگ، بایرن (مونیخ)، نوردراین-وستفالن (کلن، بن، ترویسدورف، هنف و گامرزباخ) و زاکسن (کمنیتز، درسدن، فریتال، ارزگبیرگه و ساکسونی مرکزی) برگزار خواهد شد.

در کلن حتی یک اعتصاب دو روزه وجود دارد که روز دوشنبه (۶ مارس) از سه مهدکودک شروع می شود و در روز چهارشنبه (۸ مارس) همه مهدکودک ها اعتصاب خواهند کرد.

والدین کودکان مهدکودک و استفاده کنندگان از تسهیلات اجتماعی باید چهارشنبه آینده در هامبورگ خود را برای محدودیت های قابل توجه آماده کنند. اتحادیه کارگری وردی از کارکنان خدمات اجتماعی و آموزشی خواست در روز جهانی زن دست به اعتصاب هشداردهنده سراسری بزنند. اتحادیه کارگری روز جمعه در هامبورگ اعلام کرد که آنها به پیشنهادی کاملا ناکافی از سوی کارفرمایان از دور دوم مذاکرات برای کارمندان بخش دولتی در سطح فدرال و محلی واکنش نشان می دهند.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا