از هر دری سخنی

سود میلیاردی از یک رانت اطلاعاتی؛ یکی از شیوه‌های ثروت اندوزی آقازاده‌ها

مصوبه «ثبت پلاک ملی خودرو‌های مناطق آزاد» در حالی اوایل هفته جاری در صحن علنی مجلس به تصویب رسید که گفته می‌شود این مصوبه در راستای تنظیم بازار خودرو وضع شده است و به وزارت صنعت، معدن و تجارت اجازه می‌دهد نسبت به ثبت پلاک ملی خودرو‌های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اقدام کند.

به گزارش اقتصاد ۲۴، رئیس شورای هماهنگی فعالان اقتصادی مناطق آزاد در مورد این مصوب گفت: با کمال احترام روی سخنم با نمایندگان مجلس این است که: «آقایان! پشت این قضیه یک رانت بزرگ نهفته است.»رحمان سادات نجفی ادامه داد: چه کسی می‌دانسته که این مصوبه قرار است تصویب شود که از سه ماه قبل در مناطق آزاد، خودرو‌های مدل بالا را خریداری و برای خود ذخیره کرده تا با تصویب ثبت پلاک ملی این خودروها، میلیارد‌ها تومان سود ببرد؟…

رئیس شورای هماهنگی فعالان اقتصادی مناطق آزاد  ادامه داد: از یک طرف ما در مناطق آزاد یک چالشی داریم و آن، این است که از سال ۱۳۹۷ واردات خودرو به مناطق آزاد با شیوه نامه خودرویی که مصوب شد، ممنوع شده است.سادات نجفی با اشاره به اینکه در حال حاضر مناطق آزاد و ساکنان آن چالشی برای تامین خودرو (چه خودروی شخصی و چه ناوگان حمل و نقل) دارند، ادامه داد: مردمی که در این جزیره خودرو ندارند، نمی‌توانند خودرو وارد کنند. از طرفی ما از سرزمین اصلی هم امکان واردات خودرو نداریم و مجبوریم از خودرو‌هایی که فرسوده شده و نیاز به تعمیر دارد و هزینه ساز شده، استفاده کنیم.

رئیس شورای هماهنگی فعالان اقتصادی مناطق آزاد با اشاره به اینکه این مناطق به شدت از مصوبه خودرویی دولت آسیب دیده اند و می‌بینند، گفت: خواهش من از دستگاه‌های نظارتی این است که به این موضوع ورود کنند.

سادات نجفی ادامه داد: باید مشخص شود چه کسانی از دو ماه و نیم، سه ماه قبل از مصوبه هیات وزیران از این موضوع اطلاع داشته اند و در این فاصله زمانی، در مناطق آزاد و نه تنها یک منطقه نسبت به خریداری خودرو‌هایی خاص (نه خودرو‌هایی آمریکایی و انگلیسی که پلاک ملی نمی‌شوند) اقدام کرده اند.

رانت اطلاعاتی خریداران خودرو در مناطق آزاد

رئیس شورای هماهنگی فعالان اقتصادی مناطق آزاد گفت: این افراد تنها خودرو‌های شاسی بلند ژاپنی را خریده اند، یعنی می‌دانسته اند که چه خودرو‌هایی بخرند و به عبارت دقیق‌تر این شخص یا اشخاص کاملا رانت اطلاعاتی داشته اند.به گفته سادات نجفی، این امر مختص به جزیره کیش نیست، بلکه این افراد در بقیه مناطق آزاد هم این کار را انجام داده اند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا