جوانان

مخالفت ادارات ثبت احوال با نامگذاری و ثبت هویت کودکان

نوزادی در تبریز و کودکی دیگر در ماکو، به دلیل مخالفت ادارات ثبت احوال این شهرستان ها با نام های انتخابی آنها، از داشتن شناسنامه محروم هستند….

به گزارش خبرگزاری هرانا، یک نوزاد در تبریز و کودکی دیگر در ماکو، از داشتن شناسنامه محروم مانده اند.
اداره ثبت احوال ماکو با گذشت بیش از ۵ ماه از زمان تولد «آلمیلا» و اداره ثبت احوال تبریز نیز علیرغم سپری شدن ۴۰ روز از زمان تولد «ولکان»، از صدور شناسنامه برای این کودکان خودداری کرده اند.

یک منبع مطلع در این خصوص اعلام کرد: “عدم صدور شناسنامه و ثبت هویت این دو کودک، به محرومیت آنها از خدمات درمانی نیز منجر شده است.”

عدم صدور شناسنامه توسط ادارات ثبت احوال برای برخی نام های انتخابی امری مسبوق به سابقه است. ممانعت اداره ثبت احوال از صدور شناسنامه در شرایطی است که امکان دارد کودکان بدون مدارک هویتی با مشکلاتی در دریافت واکسن و … مواجه شوند.

لازم به یادآوری است اداره ثبت احوال بر اساس کتابچه اسامی که توسط دولت تهیه می‌شود، اقدام کرده و تمامی اسامی که خارج از لیست درج شده در این کتاب باشد را اسامی غیرمجاز برمی‌شمارد. محدودیت‌ها و بینش سیاسی و مذهبی اعمال شده در این کتاب عملا بسیاری از شهروندان را از نامگذاری کودکان خود بر اساس هویت‌های مذهبی، قومی و یا فرهنگی خود بر خلاف مقاوله‌نامه های‌حقوق بشری محروم می‌کند.

در بند ۱ ماده ۷ پیمان‌نامه حقوق کودک مجمع عمومی سازمان ملل متحد آمده است: «تولد کودک بلافاصله پس از به دنیا آمدن ثبت می‌شود و از حقوقی مانند حق داشتن نام، کسب تابعیت، و در صورت امکان شناسایی والدین و قرار گرفتن تحت سرپرستی آنها برخوردار است.»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا