زحمتکشان

اختلاف کارفرما و تأمین اجتماعی دامن‌گیر سوابق بیمه‌ای ۲ هزار کارگر «نی بٔر»

«پرداخت رقم ۷۰ میلیارد تومان توافقی بود که طی چندین جلسه بین مسئولان تامین اجتماعی و نمایندگان مجتمع کشت و صنعت شوشتر انجام شده بود و این شرکت نیز در جلسه مذکور برای پرداخت این مبلغ اعلام آمادگی کرده بود./ در حال حاضر تامین اجتماعی از دریافت مبلغ ۷۰ میلیارد تومان خودداری می‌کند.» ..

نماینده کارگران «نی بٔر» مجتمع کشت و صنعت کارون شوشتر از سنگین‌تر شدن بدهی بیمه‌ای این واحد تولیدی در پی تأخیر در پرداخت حق بیمه دو هزار کارگر که به کار تخصصی قطع نی‌شکر اختصاص دارند خبر داد.

«چراغ‌علی حاجی‌وند» رئیس انجمن صنفی کارگران نی بر کشت و صنعت کارون شوشتر به ایلنا گفت: پس از اعتراضات سال گذشته کارگران نی‌بر که دامنه آن به پایتخت نیز رسید، نمایندگان کارگران و کارفرما جلسه مشترکی با سازمان تامین اجتماعی برگزار کردند که طی این جلسه مقرر شد بابت فصول بیکاری کارگران در سنوات گذشته (بسته به سابقه کار هر کارگر) کارفرما مبلغ ۷۰ میلیارد تومان به تامین اجتماعی واریز کند و به این ترتیب در سوابق بیمه‌ای کارگران فصلی که بخشی از سال را بیکارند، فاصله‌ای ایجاد نشود.

نماینده کارگران نی بر کارون شوشتر افزود: پرداخت رقم ۷۰ میلیارد تومان توافقی بود که طی چندین جلسه بین مسئولان تامین اجتماعی و نمایندگان مجتمع کشت و صنعت شوشتر انجام شده بود و این شرکت نیز در جلسه مذکور برای پرداخت این مبلغ اعلام آمادگی کرده بود.

این کارگر افزود: در حال حاضر تامین اجتماعی از دریافت مبلغ ۷۰ میلیارد تومان خودداری می‌کند.

رئیس انجمن صنفی کارگران نی بر کشت و صنعت کارون شوشتر درباره جلسه‌ای که به تازگی با حضور نمایندگان تامین اجتماعی، وزارت کار، کارفرما و کارگران برگزار شده است گفت: در جلسه‌ی بررسی پرونده بیمه‌ای این کارگران، تامین اجتماعی اعلام کرده است مبلغ محاسبات انجام شده برای پرداخت سنوات این کارگران حدود ۹۰ میلیارد تومان است و حاسبات قبلی اشتباه بوده است.

گفتنی است، کارگران نی بر مجتمع کشت و صنعت کارون شوشتر واقع در استان خوزستان، علاوه بر اتصال سوابق بیمه‌ای، خواستار قرار گرفتن تحت حمایت قانون مشاغل سخت و زیان‌آور، اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل و پرداخت منظم دستمزد و حقوق هستند.

به گفته این فعال کارگری بسیاری از این کارگران به سن بازنشستگی رسیده‌اند اما به دلیل وجود فاصله در پرداخت حق بیمه فصول بیکاری، امکان بازنشسته شدن و استفاده از مزایای تامین اجتماعی را ندارند.

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا