زنان

چرا شکایت از متجاوز برای زنان سخت است

زنان قربانی تجاوز، تمایل بسیاری به محکمه متجاوز خود دارند اما متاسفانه برخورد خانواده، حفظ آبرو و اینکه از نظر عرف و جامعه خود زنان متهم می شوند که سهل انگاری کرده اند و بیشتر مواظب خودشان نبوده اند و چرا لباس خاصی را پوشیده اند تا باعث آن اتفاق شوند.

پویه مددی

به میم توسط دکترش تجاوز شد. بارها برای درمان به مطب مراجعه کرد که در یکی از مراجعات به او تجاوز شد. می گفت: نمی دونم جه رفتاری داشتم که به خودش این اجازه رو داد. و ماه هاست جز سرزش خودم هیچ کاری نمی کنم

آشفته و به هم ریخته بود. گفت: ببخشید: از حالتم به من تجاوز شده و به تازگی خودکشی کردم.

چند روز بعد از اعلام شکایت پدرش تماس گرفت و گفت دخترم تمایلی یه شکایت ندارد.
تجاوز یکی از ترسناک‌ترین اتفاقات برای یک زن است. کمتر زنی است که می‌تواند مدعی باشد هیچ وقت از تجاوز نترسیده. وقتی شب تنها سوار تاکسی می‌شوند، وقتی با شخصر تنها در خانه، محل کار و… هستند، در خیابان خلوت قدم می‌زنند و… مدام این نگرانی دارند که کسی به آنها تعرض نکند.

به اسم ارتباط و به قصد ازدواج وارد زندگیش شده بود و چیزی از آشنایی‌شان نمی‌گذشت ولی تمام ارتباط  زیر نظر والدین بود. از این اعتماد استفاده کرد و او را به خانه‌اش کشاند و باقی ماجرا. بیشتر از یک سال از آن ماجرا می گذرد ولی هنوز برای ارتباط و اعتماد به جنس مخالف مشکل دارد.

تجاوز هیچ وقت برای زن تمام نمی شود. چنان او را دچار تروما میکند که حتی زندگی عادی برای او سخت می شود و شاید با تراپی بتوان از بار آن بحران کاست اما همچنان فرد تا آخر عمر قسمتی از آن حادثه را با خود حمل می کند و به سختی می تواند زندگی نرمال را تجربه کند.

اهل یکی از شهرستان‌های کویری بود، دوست مدرسه‌اش او را به خانه‌اش دعوت کرد. در لحظه ورود متوجه شد عموی دوستش هم آنجاست. بعد از خوردن اولین نوشیدنی دیگر هیچی یادش نیست.  ساعتی بعد برهنه بر روی تخت به هوش آمد.

زنان در برابر تجاوز چه باید بکنند؟
یکی از مهمترین کارها حفظ مدارک موجود است. لباسها رو کیسه باید نگهداشت و هر چه سریعتر باید برای نمونه برداری به پزشکی قانونی مراجعه کرد و هر چه مدارک محکم‌تر باشد بخصوص اگر بتوان مایع  منی را به مرد منتسب کرد؛ امکان انکار توسط مرد سخت، و گاهی غیرممکن خواهد بود.

شکایت از متجاوز، برای زن کار سختی‌است
زنان قربانی تجاوز، تمایل بسیاری به محکمه متجاوز خود دارند اما متاسفانه برخورد خانواده، حفظ آبرو و اینکه از نظر عرف و جامعه خود زنان متهم می شوند که سهل انگاری کرده اند و بیشتر مواظب خودشان نبوده اند و چرا لباس خاصی را پوشیده اند تا باعث آن اتفاق شوند.  زنان قربانی تجاوز در چندین جبهه باید بجنگند دستگاه قضا را مجاب کنند که قربانی یک تجاوزند، به خانواده تفهیم کنند که تقصیری در این ماجرا ندارند. همین امر باعث شده بسیاری از شکایت سرباز زنند و حتی تمایلی به مطرح کردن آن نداشته باشند و همین سکوت، دلیلی خواهد بود بر بحران های روحی و روانی که گاهی باعث اتفاق جبران ناپذیری خواهد شد. اما زنان در کنار شکایت و جنبه حقوقی ماجرا باید به  روان و آسیب روانی این موضوع توجه کنند. و از کنار آن بی‌توجه رد نشوند.
یکی از مواردی که زنان را از شکایت منصرف می کند، مجازات اعدام برای این جرم است. بسیاری از زنان تمایل برای شکایت دارند ولی به هر دلیلی مخالف با اعدام هستند و همین مجازات هم باعث شده که قضات سعی کنند تا با ماجرا محتاط‌تر برخود کنند.
متاسفانه از میزان تجاوز رایج در جامعه آماری در دست نیست. اما با توجه به شکایت‌های اخیر می توان اینگونه برآورد کرد که یکی از جرایم علیه اشخاص است که تعداد قابل توجه  و تاملی دارد. و زنان در کنار تمام قوانین و مجازات‌های تعیین شده نیاز دارند که به شدت مورد حمایت قرار بگیرند و بتوان از روش‌های پیشگیرانه برای این جرم استفاده کرد./ کانون زنان ایرانی

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا