فرهنگی

خشونت خانگی

از کنیا تا هند و فیلیپین، رویدادهای غیرعادی، مکرر و شدید آب‌وهوایی همچو موج گرما، سیل‌ و بلایای ناشی از وضعیت اقلیمی باعث افزایش آزار و اذیت جنسی، آزار جسمی و روحی، زن‌کشی، کاهش فرصت‌های اقتصادی و آموزشی و افزایش خطر قاچاق انسان به‌دلیل مهاجرت اجباری، تهدیدها علیه زنان را افزایش می‌دهد…

نشریهٔ هم‌میهن : «پایلوت لنیگوانای» هنگام صحبت‌کردن دهان خود را می‌پوشاند. او سعی می‌کند دندان شکسته‌اش را پنهان کند، یادآوری تلخ تمام آنچه او قبل از پناه‌بردن به مأمنی برای جان به‌دربردگان از خشونت در شمال کنیا، تحمل کرد. او که مادر سه فرزند است، ماه جولای، پس از اینکه به دلیل تشدید خشونت مجبور به ترک خانه‌اش شد، به اینجا رسید. شوهرش حتی قبل از این خشکسالی که اکنون شمال کنیا را در برگرفته و بدترین خشکسالی در چند دهه اخیر است، بدرفتار بود. وقتی ۶۸ گاو خانواده – تنها منبع بقای آنها- تلف شدند، تحمل این آزار غیرممکن شد.

🔹تا همین اواخر، توجه نسبتا کمی به تأثیر نامعمول تغییرات اقلیمی بر زنان و دختران می‌شد، اما امسال هیئت بین‌دولتی سازمان ملل متحد (IPCC) در مورد تغییرات اقلیمی، با استناد به شواهد فزاینده مبنی بر اینکه رویدادهای شدید آب‌وهوایی منجر به خشونت خانگی و پیامدهای جهانی برای سلامت عمومی و برابری جنسیتی می‌شود، ارتباطی بین تغییرات اقلیمی و خشونت شناسایی کرد.

🔹در شرق هند، بارندگی‌های شدید و مکرر و سیل‌های ویرانگر محرک خشونت است. فشار ناگهانی اقتصادی فقر را تشدید می‌کند و نابرابری اجتماعی معمولا زنان را به دام همسران سوءاستفاده‌گر یا سایر اعضای خانواده می‌اندازد، زیرا آنها جای دیگری برای رفتن ندارند و نمی‌توانند برای کمک به مقامات و مسئولان متکی باشند.

🔹دانشمندان تاکید می‌کنند که رویدادهای شدید آب‌وهوایی باعث خشونت خانگی یا جنسیتی نمی‌شوند، بلکه فشارهای موجود را تشدید یا انجام چنین خشونت‌هایی را برای مجرمان آسان‌تر می‌کنند.

مترجم: فرشته کیانی

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا