حقوق بشر

گزارشی از مشکلات بازداشت شدگان اعتراضات در تیپ شش زندان تهران بزرگ

حدود ۵۵۰ تن از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری اخیر که در بند سه تیپ شش زندان تهران بزرگ نگهداری میشوند، با مشکلاتی از جمله تراکم جمعیت بالا مواجه هستند. همچنین عدم دسترسی به آب آشامیدنی سالم، لوازم بهداشتی و خوراک مکفی، سلامت ساکنین این بند را تهدید میکند. از سوی دیگر بازداشت شدگان، پس از آزادی موفق به پس گرفتن لوازم شخصی خود از جمله تلفن همراه نمی شوند.

خبرگزاری هرانا – تیپ شش زندان تهران بزرگ طی ماه های اخیر تاسیس شد و در حال حاضر تعداد ۵۵۰ تن از بازداشت شدگان اعتراضات اخیر در بند سه تیپ شش نگهداری میشوند که بیشتر از دو برابر ظرفیت این بند است.

خانواده یکی از زندانیان به هرانا گفت: “این بند حدود ۲۵۰ تخت دارد و بیش از نیمی از زندانیان کف خواب هستند.”

محبوسین بند دو تیپ شش زندان تهران بزرگ برای استحمام به آب گرم دسترسی ندارند و به گفته یک منبع مطلع: “لوازم بهداشتی از قبیل خمیردندان، شامپو، مسواک و ژیلت نیز به ندرت توزیع میشود و بازداشتی ها لوازم بهداشتی را با هزینه بالا از فروشگاه زندان تهیه میکنند”.

خانواده یکی دیگر از بازداشت شدگان با اشاره به عدم رسیدگی پزشکی و عدم دسترسی بازداشت شدگان به بهداری زندان، به هرانا گفت: “آب آشامیدنی سالم در دسترس زندانیان قرار ندارد و آنها مجبورند از فروشگاه زندان آب تهیه کنند. همچنین غذای زندانیان نیز بسیار بی کیفیت و کم حجم است”.

یکی از بازداشتی ها که اخیرا آزاد شده است، با اشاره به اینکه بازداشت شدگان، پس از آزادی موفق به پس گرفتن لوازم خود نمی شوند، به هرانا گفت: “طبق قوانین، پس از آزادی باید تمام لوازم بازداشتی ها به آنها بازگردانده شود ولی وسایلی همچون گوشی های موبایل و ساعت های مچی را پس نمیدهند. هیچ نهادی در خصوص این موضوع جواب گو‌ نیست و پیگیریهای ما از زندان و نهادی که ما را بازداشت کرده بود، بی نتیجه مانده است.”

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا