حقوق بشر

اعتراضات گسترده ضدحکومتی در کُردستان هم‌زمان با مراسم چهارشنبه سوری

شهروندان کُرد در شهرهای مختلف کُردستان با برپایی مراسم چهارشنبه‌سوری، اعتراضات گسترده خود با شعارهای “ژن ژیان ئازادی”، “شهید نمی‌میرد” و “مرگ بر دیکتاتور” را ابراز کردند. طی این اعتراضات نیروهای حکومتی حضور شهروندان در خیابان را با ضرب‌وشتم، ارعاب و شلیک گلوله پاسخ دادند و در شهر سقز نیز از گاز اشک‌آور استفاده کردند.

بر اساس گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، شامگاه روز سه‌شنبه ٢٣ اسفند ۱۴۰۱ (١۴ مارس ٢٠٢٣) شهروندان معترض در شهرهای بوکان، مهاباد، پیرانشهر، اشنویه، بانه، سقز، دیواندره، سنندج، مریوان، جوانرود، کامیاران، کرند غرب، سرپل ذهاب، ارومیه و کرمانشاه نیروهای حکومتی با مردم درگیر شدند.

تصاویر دریافتی هه‌نگاو از این اعتراضات، حاکی از شلیک نیروهای حکومتی به سمت معترضان در شهرهای بوکان، سقز و سنندج است. با استناد به ویدیوها و اخباری که برای هه‌نگاو ارسال شده است در شهر سقز دست‌کم ۸ شهروند در محله‌ کریم‌آباد و خیابان فرهنگیان و در شهر سنندج نیز دست‌کم ۶ شهروند در نزدیکی پارک کودک با شلیک مستقیم نیروهای حکومتی زخمی شده‌اند.

طی این اعتراضات، نیروهای سرکوبگر حکومتی به یک موتورسوار معترض در “خیابان نوروز، کوچه فرهنگیان ١” سقز تیراندازی کردند. شاهدان عینی در این مورد اعلام کردند که علیرغم شدت جراحت و خونریزی، ماموران این موتورسوار را مورد ضرب و شتم قرار داده ربودند.

همچنین، در خیابان منبع مهاباد نیز یک شهروند به نام سامان (فامیلی نامشخص) توسط نیروهای حکومتی ربوده شده است.

در دیگر شهرهای کُردستان نیز، معترضان با نیروهای حکومتی درگیر شدند که جزئیات آن در آینده توسط هه‌نگاو منتشر خواهد شد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا