گوناگون

طناب پوسیده ارتجاع

نتیجه مواجهه بیش از صد و بیست ساله با تمدن جدید نشان می دهد که قطار تمدن جدید با همه مزایا و معایب خود چنان با سرعت و قدرت و هیبت حرکت می کند که هیچکس و هیچ قدرتی را یارای مقاومت در برابر آن نیست و تمام این تلاشها و دست و پا زدنها نهایتا پرتاپ سنگی از کناره هاست که آن هم به دیواره این قطار خورده و به سمت خودمان بازمی گردد.

در این مواجهه صد و بیست ساله که از آتش زدن کتاب پزشکی (در رد پزشکی مدرن)، تکفیر دوش حمام (در دفاع از خزینه و غسل) نفی و تکفیر کت و شلوار (لباس غیرمحلی) نفی حلقه نامزدی (ترویج تک همسری برای مردان) مخالفت با بردن گل بر سر قبور، مخالفت با تدریس علوم طبیعی و تجربی، مخالفت با مدرسه (به ویژه مدرسه رفتن زنان) مبارزه با سینما و تلویزیون و رادیو و امثالهم همگی در زمانه خود اعتراضات بنیادگرایان و محافظه کاران را به همراه داشته است، اما نتیجه هر کدام از قبل مشخص بوده است.

حال مرتجعین در قالب جدید ظهور یافته و در جای جای خاورمیانه زندگی را به کام مردم زهر کرده اند. عموم آنها خود ماشین خارجی سوار می شوند، عینک مارک دار می زنند، از لبتاپ و گوشی آیفن و اپل استفاده می کنند و در کل شیفته زندگی مصرف گرا و لاکچری غربی هستند اما در سخن گفتار و رفتار دست بدوی ترین قبایل بشری را از پشت بسته اند.

گویی از تاریکترین اعماق تاریخ آمده اند و از هزاران سال تاریخ تمدن، فقط همین عینک و لپ تاپ عاریتش را شناخته اند. این افراد نه از مذهب و معنویت چیزی می فهمند و نه درکی از انسان و جایگاه و شان انسان در جهان دارند.

بنیادگرایان ضدبشری که ابزارهای جهان مدرن را برای جنگیدن علیه فکر و اندیشه مدرن به کار گرفته اند، مدام از اسلام و دولت اسلامی سخن می گویند اما فاقد هرگونه اندیشه و معرفت دینی هستند.

دغدغه دین و اخلاق و انسانیت لاف بزرگی و لقمه ای بزرگتر از دهان آنان است. آنها ماکت از ریخت افتاده و بسیار کوچکی از محافظه کاران نیمه اول قرن بیستم اروپا هستند، پسمانده هایی درمانده که در تلاشند تا با سلاح و خشونت به جنگ جهان جدید رفته و بر بی معنایی و اتمیزه شدگی خود در این جهان که با سرعت نور در حال درنوردیدن تمام انگاره ها و مرزهاست، فایق آیند.

آنها بخشی دیگر از دن کیشوت های قرن بیست و یکمند و آب در هاون می کوبند و نمی دانند که چند قرن دیر به دنیا آمده اند و در جهان امروز جایی برایشان وجود ندارد.

کانال اکونومیست فارسی ـ فرهاد قنبری

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا