حقوق بشر

زندان ارومیه؛ انتقال مجدد محی‌الدین ابراهیمی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام به سلول انفرادی

روز چهارشنبه بیست و چهارم اسفندماه، محی‌الدین ابراهیمی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام اهل شهرستان اشنویه از بند زندانیان سیاسی و مذهبی زندان ارومیه مجددا به سلول انفرادی منتقل شد. با توجه به قطعی بودن حکم اعدام این زندانی سیاسی خطر اجرای قریب‌الوقوع حکم اعدام وی وجود دارد.

یک منبع مطلع در تماس با کُردپا انتقال مجدد محی‌الدین ابراهیمی به سلول انفرادی زندان ارومیه را تأیید کرد.

روز سه‌شنبه شانزدهم اسفندماه، این زندانی سیاسی محکوم به اعدام به سلول انفرادی منتقل و سپس به بند بازگردانده شده بود.

این زندانی سیاسی صبح روز دوشنبه دوم خردادماه سال جاری نیز به بازداشتگاه اطلاعات سپاه منتقل و روز چهارشنبه چهارم خردادماه به زندان ارومیه بازگردانده شده بود.

همچنین روز سه‌شنبه چهارم آبان‌ماه ١۴٠٠، محی‌الدین ابراهیمی از بند زندانیان سیاسی زندان ارومیه به بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهر منتقل و پس از بازجویی در مورد مسائل داخلی زندان ارومیه روز پنج‌شنبه چهارم آذرماه همان سال به زندان بازگردانده شده بود.

شهریورماه ٩٩، حکم اعدام محی‌الدین ابراهیمی، زندانی سیاسی کُرد اهل روستای “آلکاوی” از توابع اشنویه در شعبه ١٩ دیوان عالی کشور در تهران تأیید شد.

این زندانی سیاسی در شعبه دوم دادگاه انقلاب ارومیه به اتهام “بغی و عضویت در یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت ایران” به اعدام محکوم و دیوان عالی کشور این حکم را عیناً تأیید کرد.

پرونده این زندانی سیاسی پس از تأیید حکم در دیوان عالی کشور به دادگاه محل سکونت وی ارجاع داده شده است.

این زندانی سیاسی برای دومین بار از سوی شعبه دوم دادگاه انقلاب ارومیه به اعدام محکوم و روز شنبه بیست و هشتم دی‌ماه ٩٨ این زندانی سیاسی به مددکاری زندان مرکزی ارومیه احضار و این حکم به وی ابلاغ شده بود.

حکم اعدام این زندانی سیاسی اسفندماه سال ٩٧ در دیوان عالی کشور نقض و پرونده وی جهت رسیدگی مجدد به شعبه دوم دادگاه انقلاب ارومیه ارجاع داده شده بود.

رسیدگی مجدد به پرونده این زندانی سیاسی در شعبه دوم دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست قاضی “شیخلو” برگزار و وی به اتهام “بغی و عضویت در یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت ایران” بار دیگر به اعدام محکوم شد.

این زندانی سیاسی دوازدهم آبان‌ماه سال ٩۶ در پی تیراندازی نیروهای نظامی حکومت ایران زخمی و سپس بازداشت شده بود.

این زندانی سیاسی کُرد پس از زخمی شدن به بیمارستانی در ارومیه منتقل و بدون تکمیل دوره درمان به بازداشتگاه اطلاعات سپاه سیدالشهدا ارومیه منتقل و به اتهام “همکاری و عضویت در یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت ایران” مورد بازجویی و ضرب و شتم قرار گرفته بود.

بیست و نهم مردادماه سال ٩٧ جلسه محاکمه محی‌الدین ابراهیمی در شعبه دوم دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست قاضی “شیخلو” بدون دسترسی به وکیل تعیینی برگزار و روز یکم مهرماه صدور حکم اعدام به اتهام “همکاری و عضویت در یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت ایران” رسماً به او ابلاغ شده بود.

سال ٨٩ نیز این شهروند کُرد به اتهام “همکاری با یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون” بازداشت و پس از گذراندن دوران محکومیت از زندان ارومیه آزاد شده بود.

همچنین سال ٩۶ برادر این زندانی سیاسی کُرد به نام “نورالدین ابراهیمی” بر اثر شلیک مستقیم نظامیان حکومتی در حین کاسبکاری جان خود را از دست داد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا