جوانان

ژرفش شکاف طبقاتی

بررسی‌های مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که تعداد افرادی که کمتر از دو دلار در روز درآمد دارند، ۹ برابر افزایش داشته است.بر اساس این گزارش، در سال ۱۳۹۱ افرادی که کمتر از دو دلار در روز درآمد داشتند، ۰.۰۸ درصد از کل جمعیت را تشکیل می‌دادند اما در سال ۱۴۰۰ به ۰.۷۲ درصد افزایش پیدا کردند؛ این یعنی یک رشد ۹ برابری….

به گزارش تجارت نیوز، همچنین در همین بازه زمانی، تعداد اشخاصی که دارای درآمد کمتر از یک دلار در روز نیز بودند، ۹ برابر شده است. در حالی در سال ۱۴۰۰، تعداد افرادی که کمتر از دو دلار در روز درآمد داشتند با افزایش ۹ برابری مواجه شد که اگر بیشترین قیمت دلار را در این سال حدود ۳۰ هزار تومان در نظر بگیریم، این افراد با دریافتی ۶۰ هزار تومان در روز، ۲۰ هزار تومان کمتر از حداقل دستمزد روزانه مصوب شورای عالی کار، درآمد کسب می‌کردند.

برای سال آینده هم کارشناسان سال سختی را برای اقتصاد ایران ترسیم می‌کنند. پیش‌بینی‌ها از تورم بالای ۵۰ درصد حکایت دارند و صاحب نظران می‌گویند قدرت خرید چهار میلیون نفر ۲۰ درصد کاهش می‌یابد. به دلیل ترسیم چنین چشم‌اندازی، کارگران نگران فردای خود هستند.

بر اساس این گزارش، ۱۴ میلیون کارگر در انتظار تعیین تکلیف درآمد خود برای سال ۱۴۰۲ هستند تا ببینند آیا می‌توانند از پس هزینه‌های سرسام‌‌‌آور در سال آینده برآیند یا سالی سخت‌تر از امسال در انتظار آنهاست؟

مردم با صبر و تقوا گرانی‌ها را تحمل کنند

امام جمعه موقت تهران با اشاره به طراحی شامل ۲۰۰ توطئه برای سرنگونی نظام اسلامی توسط پژوهشکده‌های آمریکایی گفت: تنها یک توطئه باقی مانده و آن گرانی‌های افسارگسیخته است؛ در واقع گرانی‌ها جنگ اقتصادی با آمریکاست؛ البته سوءمدیریت‌ها را تبرئه نمی‌کنیم، اما شاهد صحنه‌گردانی آمریکا هستیم. از همین جا به صراحت می‌گویم این حجم از گرانی توطئه و جنگ اقتصادی با آمریکاست لذا مسوولان باید حرکت جهادی برای پیروزی در جنگ اقتصادی و مقابله با گرانی‌های افسار گسیخته را بیشتر کنند.

احمد خاتمی با بیان اینکه صمیمانه از مسئولان می‌خواهیم حرکت جهادی خودشان را برای مهار گرانی‌ها بیشتر کنند و گفت: مردم نیز با صبر و تقوا به وعده الهی «فَإِنَّ مَعَ ٱلۡعُسۡرِ یُسۡرًا» امید داشته باشند، زیرا مشکلات ماندنی نیست و در طول ۴۴ سال گذشته شاهد نصرت‌های الهی بودیم.

مردم پول دارند و بازار رونق دارد!

کیهان خامنه ای هم نوشته است: شلوغی خیابان‌ها و ترافیک‌های سنگین پایان سال و مغازه‌های شلوغ و بازارهای پررفت و آمد شاهدی بر تکاپوی مردم برای آمادگی استقبال از بهار است. البته شلوغی‌های امسال بازار که برخلاف جو‌سازی و سیاه‌نمایی رسانه‌های زنجیره‌ای صورت گرفته است نشان می‌دهد باز هم دشمنان ملت ایران ناکام مانده‌اند. برخی از این رسانه‌ها طی روزهای اخیر تلاش کردند در گزارش‌های متعددی فضای بازار تهران را سوت و کور و بی‌رونق جلوه دهند در حالی که واقعیت بازار برخلاف این فضا‌سازی‌هاست.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا