اخبار

تجمع کفن‌پوشان مقابل مجلس

جمعی از خانواده‌های محکومان به اعدام در دادگاه انقلاب، ظهر سه‌شنبه در مقابل مجلس تجمعی آرام برگزار کردند و در نهایت با دخالت ریش‌سفیدان، محل را ترک کردند…

به گزارش ایسنا، بولتن‌نیوز با انتشار این خبر نوشت: «پس از پراکنده شدن معترضان کفن‌پوش، برخورد ناشایست یکی از افسران و نگهبانان درب شمالی مجلس با عکاس یک سایت خبری، باعث بازگشت حمایت‌آمیز این معترضان شد؛ اتفاقی که به هر حال بدون درگیری خاصی خاتمه یافت.

معترضان کفن‌پوش، در تمام مدت تجمع، در آرامش و بدون کوچک‌ترین تنش و با رعایت قوانین و نیز رعایت شئون اخلاقی ، اعتراضشان را به گوش مسئولان رساندند و هیچ مشکل خاصی نیز به وجود نیامد.»

سازمان عفو بین‌الملل به مناسبت صدمین روز ریاست جمهوری حسن روحانی از وی خواست که وعده‌های انتخاباتی خود در خصوص رعایت حقوق بشر را متحقق کند. شمار اعدام‌ها از زمان زمامداری روحانی دست‌کم ۳۶۷ مورد بوده است. عفو بین‌الملل با اشاره به توافقات جدید اتمی میان ایران و گروه ۱+۵، در بیانیه خود تاکید کرده که وضعیت حقوق‌بشر در ایران در سایه مناقشه اتمی قرار داشته و حال زمان آن فرا رسیده که شرایط به سود رعایت حقوق ‌بشر تغییر یابد.
***

اعدام ها را متوقف کنید!

رژیم ولایت‌فقیه در راستای مسلط کردنِ جو هراس و وحشت‌آفرینی در جامعه، در خلال هفته‌های گذشته، عده‌یی از زندانیان سیاسی- عقیدتی را در چند شهر کشور اعدام کرده است. این سیاست جنایتکارانه و ضد انسانی، به‌ویژه در استان‌های آذربایجان غربی، کردستان، و سیستان و بلوچستان، خشم و نفرت و اعتراض‌های مردم را برانگیخت.
اعدام فعالان و مبارزان سیاسی و مخالفانِ عقیدتی، شیوه شناخته‌شده و رسمیِ رژیم ولایت‌فقیه بوده و است. واپس‌گرایان برای خاموش کردنِ صدای اعتراض مردم و سرکوبِ آنان همواره از این روش استفاده کرده است، و اینک نیز این روش در برنامه‌های مردم‌ستیزِ آنان در اولویت قرار دارد. ولی فقیه، نهادهای امنیتی، و سیستم قضایی، با توسل به اعدام‌ها می‌کوشند هر حرکتِ اجتماعی را خنثی و به‌کنترل خود درآورند.
اعدام‌ها فقط به زندانیان سیاسی و عقیدتی محدود نبوده و نیست. رژیم با اعدام‌های گروهی و خیابانی زندانیان عادی نیز می‌کوشد فضایی از ترس و وحشت در جامعه پدید آورد و مقاصد خود را عملی سازد. اعدام‌های انتقام‌جویانه اخیر زندانیانی در استان سیستان و بلوچستان و عده‌یی از فعالان سیاسی در استان کردستان و آذربایجان غربی، ماهیت عمیقاً ضد انسانی رژیمی را آشکار می‌سازند که برای پیشبرد هدف‌ها و منافع خود همواره به‌سرکوب، شکنجه، و اعدام روی می‌آورد. سیاستِ ”نرمش قهرمانانه“ ولی‌فقیه در عرصهُ خارجی، حل‌وفصل مسایل با غرب و در عرصه داخلی ادامه سرکوب و به‌کارگیریِ خشونت معنا می‌دهد.
حزب توده ایران، اعدامِ زندانیان سیاسی- عقیدتی را به‌شدت محکوم می‌کند و آن‌ را سیاستی هدفمند ازسوی نهادهای نظامی- امنیتی به‌منظور رویارویی با خواست مردم میهن ما برای تغییر و دست یافتن به آزادی و عدالت اجتماعی ارزیابی می‌کند.
ما، هم‌راه و هم‌صدا با همه نیروهای میهن‌دوست و ترقی‌خواه، ضمن محکوم کردن اعدام‌های اخیر، لغوِ مجازات اعدام به‌هر شکل و به‌هر دلیل را خواستاریم. مجازات اعدام باید از قوانین حذف شود!

با مبارزه‌یی متحد توقف اعدام‌ها را خواستار شویم!

دوشنبه, ۲۷ آبان ۱۳۹۲

آغاز

***
سازمان عفو بین‌الملل در صدمین روز ریاست جمهوری حسن روحانی: روحانی به وعده‌های حقوق‌بشری خود عمل کند

سازمان عفو بین‌الملل به مناسبت صدمین روز ریاست جمهوری حسن روحانی از وی خواست که وعده‌های انتخاباتی خود در خصوص رعایت حقوق بشر را متحقق کند. شمار اعدام‌ها از زمان زمامداری روحانی دست‌کم ۳۶۷ مورد بوده است.

عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای در روز دوشنبه (۲۵ نوامبر/۴ آذر) تصریح کرد که به‌رغم قول‌های روحانی در زمان انتخابات ریاست جمهوری، موضوعات حقوق‌بشری همچنان فاقد اولویت در دولت جدید هستند و از جمله موضوعات اصلی دولت جدید به شمار نمی‌آیند.

عفو بین‌الملل با اشاره به توافقات جدید اتمی میان ایران و گروه ۱+۵، در بیانیه خود تاکید کرده که وضعیت حقوق‌بشر در ایران در سایه مناقشه اتمی قرار داشته و حال زمان آن فرا رسیده که شرایط به سود رعایت حقوق ‌بشر تغییر یابد. بیانیه عفو بین‌الملل در همین زمینه به خبر توییتری روحانی اشاره می‌کند که در آن روحانی “خشنودی خود را از توافق هسته‌ای در طی صد روز” زمامداری‌اش اعلام کرده است.

بیانیه عفو بین‌الملل تصریح می‌کند که قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل در تاریخ ۱۹ نوامبر امسال (۲۰۱۳) بر وضعیت نابسامان حقوق‌بشر در ایران تاکید دارد. به گفته عفو بین‌الملل “تاخیر” در پی‌گیری وضعیت حقوق بشر در ایران دیگر جایز نیست.

حسن روحانی قرار است که در روز سه‌شنبه (۵ آذر) گزارشی پیرامون عملکرد دولت خود ارائه کند.

تغییرات ناکافی

بیانیه‌ی عفو بین‌الملل به “تحولات مثبتی” اشاره کرده که در خصوص آزادی برخی زندانیان سیاسی از زمان قدرت‌گیری روحانی رخ داده‌، اما تصریح می‌کند که شمار زیادی از زندانیان سیاسی و عقیدتی همچنان در حبس به سر می‌برند.

در بیانیه آمده است: «به‌رغم این‌که نسرین ستوده، وکیل سرشناس در امور حقوق بشر، در ۸ سپتامبر ۲۰۱۳ آزاد شده، اما ده‌ها تن دیگر به اتهامات ناروشن محکوم گشته و در زندان به سر می‌برند.»

عفو بین‌الملل مصداق این “اتهامات مبهم” را وضعیت عبدالفتاح سلطانی، وکیل مدافع و فعال حقوق بشر، می‌داند که به اتهام “تبلیغ علیه نظام” و “تجمع و توطئه علیه حکومت” به ۱۳ سال زندان محکوم شده است.

رضا شهابی، فعال جنبش کارگری، بهاره هدایت، دانشجو و فعال جنبش زنان، خسرو و مسعود کردپور، روزنامه‌نگار، از جمله دیگر افرادی هستند که به “اتهام‌های ناروشن” به حبس‌های طولانی محکوم شده‌اند.

بیانیه عفو بین‌الملل اتهامات وارده به امید کوکبی، مریم سیفی، نوید خانیانی را نیز از جمله موارد نقض حقوق پایه‌ای شهروندان دانسته است. این افراد به دلایل مبهم و ناکافی مجبور به پذیرش احکام سنگین شده‌اند.

حبس موسوی، کروبی و رهنورد

عفو بین‌الملل در بیانیه خود به شرایط حبس طولانی‌مدت رهبران جنبش اعتراضی به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ اشاره کرده است. در این بیانیه از وضعیت حبس خانگی میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد صریحاً انتقاد شده و برخورد توهین‌آمیز ماموران امنیتی به دختران موسوی از مصادیق بی‌توجهی دولت جدید به شرایط حبس این افراد و حقوق بستگان آنان ذکر شده است.

عفو بین‌الملل در بیانیه خود می‌افزاید که از زمان قدرت‌گیری روحانی تا کنون تعداد اعدام‌ها در ایران “فزونی” گرفته است. به گفته عفو بین‌الملل مسئولیت اجرای این اعدام‌ها بر عهده قوه قضائیه گذاشته می‌شود که رئیس آن از سوی علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی منصوب شده است.

اعدام فعالان کرد و بلوچ در هفته‌های اخیر نشان از ادامه سیاست‌های گذشته دستگاه قضایی در ایران دارد. بنا به بیانیه عفو بین‌الملل از آغاز سال ۲۰۱۳ تا کنون بطور رسمی اعدام ۳۳۱ تن تایید شده است. اما عفو بین‌الملل با اتکا به منابع موثق بر این باور است که باید به این تعداد، دست‌کم ۲۶۲ مورد اعدام دیگر را نیز افزود. تنها از زمان روی کار آمدن روحانی تا کنون دست‌کم ۳۶۷ نفر در ایران اعدام شده‌اند.

نهادهای جمهوری اسلامی آمار رسمی اعدام‌ها در سال ۲۰۱۲ در ایران را ۳۱۴ مورد ذکر کرده‌اند، اما بنا به ارزیابی عفو بین‌الملل شمار اعدام‌ها در سال گذشته میلادی دست‌کم ۵۴۴ مورد بوده است.

دولت روحانی هم‌چون دولت‌های پیشین مخالف سفر گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل به ایران است. جمهوری اسلامی آخرین گزارش احمد شهید، گزارشگر سازمان ملل پیرامون وضعیت حقوق بشر در ایران را “سیاسی و غیرمنصفانه” خواند و درخواست وی برای بازدید مستقیم از ایران را رد کرد.
***
به دار آویختن ۱۰ زندانی ،ادامه اعتصاب غذای بیش از ۱۰۰۰ زندانی و اعتراضات خانواده های آنها
«فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران»بامداد امروز ۱۰ زندانی در زندان قزل حصار کرج به دار آویخته شدند. بیش از ۱۰۰۰ زندانی از سالنهای ۱ و ۲ واحد ۲ زندان قزل حصار کرج به اعتصاب غذای خود ادامه دادند و همچنین تعداد زیادی از خانواده های زندانیان اعدام شده و یا در آستانه اعدام مقابل زندان قزل حصار دست به تجمع اعتراضی زدند.

روز سه شنبه ۵ آذرماه از ۱۱ زندانی که روز گذشته به سلولهای انفرادی جهت اجرای حکم قرون وسطایی اعدام انتقال یافته بودند، ۱۰ نفر از آنها به دار آویخته شدند.

اسامی اعدام شدگان امروز در زندان قزل حصار کرج به قرار زیر می باشد :

۱ـ عبدالسلام خاتونی ۳۰ ساله از سالن ۱.وی مدت ۴ سال در زندان بسر برد .

۲ـ رضا یزدان از سالن ۳

۳ـ محسن یزدان پناه ۳۵ ساله از سالن ۳ .وی مدت ۲ سال در زندان بسر برد.

۴ ـ ناصر فرح بخش ۳۸ ساله از سالن ۳. وی مدت ۳ سال زندانی بود

۵ـ حسین کریمیان ۴۵ ساله از سالن ۳ .وی مدت ۳ سال در زندان بسر برد.

۶-ـ فرشید قلی زاده ۲۳ ساله از سالن ۳. وی مدت ۲۰ ماه زندانی بود .

۷-ـ بهروز کیانی ۳۴ ساله از سالن ۳ .وی به مدت ۱۹ ماه در زندان بسر برد.

۸ـ احسان محمدپور ۳۲ ساله متاهل و دارای ۲ فرزند از سالن ۴ .وی مدت ۳ سال در زندان بسر برد.

۹ ـ مهرداد خدایار زاده ۳۸ ساله از سالن ۱ ، وی مدت ۳ سال زندانی بود.

.۱۰ ـ وحید محمد کریمی ۲۵ ساله سالن ۱ ، وی مدت ۲سال زندانی بود.

از طرفی دیگر اعتصاب غذای بیش از ۱۰۰۰ زندانی که از روز گذشته در اعتراض به انتقال همبندیانش جهت اجرای حکم اعدام و متعاقب آن اعدام آنها وارد دومین روز خود گردید.از شب گذشته یورشها و اذیت و آزار علیه زندانیان برای پایان دادن به اعتصاب غذای گسترده آنها شروع شده است. ولی وقتی که زندانبانها از طریق فشار ، اذیت و آزار به نتیجه نرسیدند ،صبح امروز با ترفند فریبکارانه جدیدی وارد شدند و به زندانیان اعلام کردند که به دادستان نامه نوشتند و خواستار متوقف شدن اعدام ها شدند. زندانیان به وعده های دروغین آنها اعتنایی نکردند و به آنها گفتند تا زمانیکه از رسانه ها مانند رادیو و تلویزیون این مسئله اعلام نگردد به اعتصاب غذای خود ادامه خواهند داد.

خانواده های زندانیان صبح امروز به تجمع اعتراضی خود در مقابل زندان قزل حصار ادامه دادند و با شنیدن خبر اعدام ۱۰ نفر بر تعداد آنها افزوده شده است.

فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران، به اجرا در آوردن اعدام های جمعی در زندانهای ولی فقیه را به عنوان جنایت علیه بشریت محکوم می کند و از کمیسر عالی حقوق بشر و سایر مراجع بین المللی خواستار ارجاع پرونده جنایت علیه بشریت آخوند علی خامنه ای و سایر آخوندهای همدست وی به دادگاه جنایی بین المللی است.

فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران

۵ آذرماه ۹۲ برابر با ۲۶ نوامبر

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا