حقوق بشر

حکم اعدام محی‌الدین ابراهیمی زندانی سیاسی کُرد مخفیانه اجرا شد

حکم اعدام محی‌الدین ابراهیمی زندانی سیاسی اهل اشنویه (شنو) که دو روز پیش به سلول انفرادی منتقل شده بود، پس از بیش از پنج سال حبس در زندان مرکزی ارومیه (دریا) مخفیانه به اجرا در آمد.

بر اساس گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، سحرگاه جمعه ۲۶ اسفند ۱۴۰۱ (۱۷ مارس ۲۰۲۳)، حکم اعدام محی‌الدین ابراهیمی زندانی ۴۳ ساله اهل اشنویه در زندان مرکزی ارومیه اجرا شد.

حکم اعدام این زندانی سیاسی در حالی اجرا شده که ساعات اولیه بامداد امروز شخص فرماندار و شهردار اشنویه با خانواده وی تمامس گرفته و از توقف اجرای حکم وی خبر داده بودند و خانواده‌اش از ارومیه به اشنویه بازگشته بودند، اما صبح زود با آنها تماس گرفته شده که برای تحویل پیکر فرزندتان به زندان ارومیه مراجعه کنید.

قابل ذکر است که شب گذشته فخرالدین ابراهیمی پسر این زندانی سیاسی مقابل زندان مرکزی ارومیه توسط نیروهای حکومتی بازداشت شده بود.

این زندانی سیاسی روز چهارشنبه به بهانه اعزام به دادگاه به دفتر نگهابانی فراخوانده شده و از آنجا جهت اجرای حکم به سلول انفرادی زندان مرکزی ارومیه منتقل شده و روز پنج‌شنبه خانواده‌اش اخرین ملاقات را با وی انجام داده بودند.

محی الدین ابراهیمی ۴۳ سالە و اهل روستای ”الکاوی“ از توابع اشنویە، روز شنبە ۱۲ آبان ٩۶ (۳ نوامبر ۲۰۱۷) در حالی کە مشغول کولبری بود توسط نیروهای مستقر در پایگاه ”بیمضرتە“ اشنویە مورد اصابت گلولە قرار گرفت و بە شدت زخمی و همانجا بازداشت شد

روز یک‌شنبه ۱ مهر ۱۳۹۷ صدور حکم اعدام محی‌الدین ابراهیمی به اتهام “بغی” از طریق عضویت در حزب دمکرات کُردستان ایران در زندان مرکزی ارومیه رسماً به وی ابلاغ شد. نشست دادگاه وی ۲۹ مرداد همان سال شعبه دوم دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست قاضی شیخلو در حالی که از داشتن حق وکیل تعینی محروم بودع، برگزار شده بود.

در پی اعتراض این زندانی سیاسی به حکم صادره، حکم مذکور توسط شعبه ۱۹ دیوان علای کشور به دلیل “نقض تحقیقات” نقض و مجدداً به شعبه دوم دادگاه انقلاب اسلامی ارجاع داده شد.

روز شنبە ٢٨ دی ٩٨ توسط شعبە دوم دادگاه انقلاب ارومیە بە ریاست قاضی ”شیخلو“ بە اتهام ”بغی و عضویت در حزب دمکرات کُردستان ایران” برای بار دوم بە اعدام محکوم و این حکم همان روز بە وی ابلاغ شدە بود.

محی‌الدین ابراهیمی کە متاهل و پدر یک کودک معلول می‌باشد، سال ١٣٨٩ نیز توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به اتهام عضویت در حزب دمکرات بە مدت ١۴ ماه زندانی شدە بود.

قابل ذکر است که، نوردین ابراهیمی برادر این زندانی سیاسی اردیبهشت ۱۳۹۶ و چند ماه قبل از بازداشتش، در حین کولبری در مرز اشنویه با شلیک مستقیم نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران کشته شده بود. همچنین محمدباپیر ابراهیمی پدر وی نیز پیشتر توست سپاه پاسداران کشته شده بود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا