گوناگون

حداقل خرج عیدانه امسال ۱۰ میلیون تومان!

نوروز ۱۴۰۲ برای هر خانواده چقدر آب می‌خورد؟ حداقل هزینه‌‌های یک خانواده ۴ نفره برای نوروز امسال برای سفره هفت سین، خرید مواد غذایی و البته پوشاک مورد نیاز برای ایام نوروز که معمولا مهمانی‌ها و رفت و آمدهای خانوادگی بیشتر می‌شود، به عددی حدود ۱۰میلیون تومان می‌رسد….

در آستانه رسیدن به سال نو، مسئله‌ای که هر خانواده به او فکر می‌کند این است که عید امسال چقدر برایش خرج بر می‌دارد؟ و این هزینه شامل سفره هفت سین، خرید مواد غذایی و البته پوشاک مورد نیاز برای ایام نوروز سال ۱۴۰۲ است که معمولا مهمانی‌ها و رفت و آمدهای خانوادگی بیشتر می‌شود. در اینجا پیش فرض را برای یک خانواده چهار نفره شامل یک زوج و دو فرزند (یک دختر و یک پسر) در نظر گرفتیم.

به گزارش شبکه شرق، در این گزارش سعی شده هزینه‌ها تا جایی که امکان دارد، کنترل و حداقل قیمت‌ها محاسبه شود. اعداد و ارقام نوشته شده از قیمت‌های محلات مختلف تهران به اضافه سایت‌ها و فروشنده‌های اینترنتی در آخرین روزهای امسال استخراج شده است. حالا اگر هزینه‌های یک خانواده چهار نفره را از خوراک تا پوشاک (با فرض ترکیبی که گفته شد) در نظر بگیریم به عددی حدود ۱۰ میلیون تومان می‌رسیم که البته اگر هزینه‌های دیگر از جمله سفر و دیگر خریدهایی که به دلایل مختلف محاسبه نشده‌اند را اضافه کنیم، این عدد تا بیش از ۲۰ میلیون تومان هم می‌تواند به عنوان متوسط هزینه همین خانواده در نظر گرفته شود.

آجیل کیلویی ۶۰۰ هزار تومان

آجیل همیشه جزو خوراکی‌های ثابت همه خانه‌ها در ایام نوروز بوده که البته با افزایش متوالی قیمت طی سال‌های اخیر به مرور از سفره بسیاری از مردم حذف شده است اما قیمت انواع آجیل در بازار بسته به نوع و کیفیت آن متفاوت بوده و البته افزایش عجیب و غریبی داشته است. هر کیلوگرم آجیل چهار مغز معمولی در بازار با کیفیت متوسط به حدود ۶۰۰ هزار تومان رسیده است و اگر یک خانواده چهار نفره در ایام نوروز سال ۱۴۰۲ برای خودشان و مهمان‌هایی که دارند دو کیلوگرم آجیل خریداری کنند باید یک میلیون ۲۰۰ هزار تومان کنار بگذارند.

سفره هفت سین حداقل ۷۰۰ هزار تومان!

سفره هفت سین هم یکی از علایق و سنت‌های ایرانی‌ها در ایام نوروز است و همیشه این سفره، گوشه‌ای از منزل در طول چند هفته باقی می‌ماند. حالا اگر این خانواده، سفره هفت سین شامل ظروف و ملزومات را برای نوروز سال ۱۴۰۲ خریداری کند با قیمت‌های بازار باید چیزی حدود ۷۰۰ هزار تومان خرج کند تا بتواند سفره‌ای نسبتا مناسب بچیند.

سبزی پلو با ماهی چهار نفره از ۴۰۰ هزار تومان!

سبزی پلو با ماهی برای ایرانی‌ها تداعی کننده غذای شب عید هر سال است. اگر در آن شب مهمانی بروید یا در خانه خودتان بمانید، احتمالا این غذا یکی از منوهای پرطرفدار سفره شام خواهد بود اما افزایش قیمت ماهی و البته برنج این غذا را هم به تدریج در خانه‌ها کمرنگ یا حذف کرده است. حالا با توجه به قیمت ۱۶۰ هزار تومانی هر کیلوگرم ماهی قزل آلا و ۱۴۰ هزار تومانی هر کیلوگرم برنج ایرانی، هزینه حداقلی این غذا و مخلفات آن برای یک خانواده چهار نفره به حدود ۴۰۰ هزار تومان می‌رسد که البته این قیمت بسته به انتخاب نوع ماهی و مخلفات می‌تواند تا بیش از یک میلیون ۵۰۰ هزار تومان نیز افزایش پیدا کند.

حداقل میوه عید امسال ۵۱۰ هزار تومان!

مصرف میوه در نوروز هر سال به طور چشمگیری افزایش پیدا می‌کند و خانواده‌ها معمولا در روزهای پایانی سال اقدام به خرید میوه مورد نیازشان می‌کنند، حالا یک خانواده چهار نفره برای دو هفته نیاز به میوه‌هایی دارد تا بتواند از مهمان‌هایش پذیرایی کند و اگر این خانواده، چهار نوع میوه ثابت (سیب، پرتقال، خیار و کیوی) را که البته قیمت پایین‌تری از میوه‌های دیگر مانند موز دارد، خریداری کند، حداقل به ۵۱۰ هزار تومان می‌رسد. برای این میوه‌ها متوسط قیمت در نظر گرفته شده و ترکیب آن‌ها شامل چهار کیلوگرم پرتقال به قیمت ۱۲۰ هزار تومان، چهار کیلوگرم سیب به قیمت ۱۳۰ هزار تومان، پنج کیلوگرم خیار به قیمت ۱۰۰ هزار تومان و چهار کیلوگرم کیوی به قیمت ۱۶۰ هزار تومان است.

گوشت، مرغ و تخم مرغ یک میلیون و ۲۱۰ هزار تومان!

در ایام نوروز هر خانواده مواد غذایی پرمصرفی دارد که برای وعده‌های غذایی و مهمان‌ها بیشتر به آن نیاز دارد و البته خرید و مصرف آن‌ها به صورت ماهانه است. عمده‌ترین و مهمترین این مواد غذایی شامل محصولات پروتئینی یعنی گوشت قرمز، گوشت مرغ و تخم مرغ است. حداقل نیاز یک خانواده چهار نفره برای ۱۵ روز با احتمال یک یا دو وعده برای مهمان‌ها یک کیلوگرم گوشت چرخ کرده، یک کیلوگرم گوشت قرمز، سه کیلوگرم گوشت مرغ و دو شانه تخم مرغ است که با متوسط قیمت‌ بازار، هزینه‌ای معادل یک میلیون و ۲۱۰ هزار تومان بر می‌دارد. این هزینه به شرطی است که در این خانه برنج و دیگر اقلام به اندازه کافی باشد چرا که در غیر این صورت قیمت مواد غذایی مورد نیاز در نوروز به طرز عجیب و غریبی افزایش پیدا می‌کند.

کفش و لباس عیدانه شش میلیون تومان!

بسیاری از ایرانی‌ها در ایام نوروز حضور پررنگ‌تری در بازار پوشاک دارند و تقاضا برای انواع لباس و کفش بیشتر از دیگر بازه‌های زمانی در سال است. در این بخش یک خانواده چهار نفره با فرض دو فرزند (یک دختر و یک پسر) در نظر گرفته شده است. اگر برای پوشاک حداقل خرید و قیمت‌ها را هم در نظر بگیریم، این خانواده باید شش میلیون تومان هزینه کند. پوشاک زنانه شامل بلوز و شلوار مجلسی، مانتو مجلسی، کفش و روسری حدود یک میلیون ۸۰۰ هزار تومان، پوشاک مردانه شامل کت تک، شلوار، پیراهن یا تیشرت و کفش یک میلیون ۹۰۰ هزار تومان، پوشاک دخترانه (بچگانه) شامل لباس دخترانه (سارافون و بلوز و شلوار) و کفش حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و پوشاک پسرانه (بچه گانه) شامل پیراهن یا بلوز با شلوار و کفش بیش از یک میلیون تومان برای این خانواده تمام می‌شود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا