حقوق بشر

زخمی شدن بیش از ۴۰ نفر با شلیک مستقیم نیروهای حکومتی در جریان مراسم نوروز

در جریان برگزاری مراسم نوروز در شهرهای مختلف کُردستان که به صحنه شعارهای ضد حکومتی مبدل گشت، نیروهای سرکوبگر حکومتی به سوی مردم تیراندازی کرده و بیش از ۴۰ شهروند مجروح شده‌اند.

بر اساس گزارشات رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، اواخر شامگاه دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ و اوایل بامداد سه‌شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲ نیروهای سرکوبگر حکومتی در شهرهای مهاباد، بلبلان‌آباد از توابع دهگلان، سقز و سنندج به سوی مردم که هم‌زمان با برگزاری مراسمات ویژه نوروز به خیابان‌ها آمده بودند تیراندازی کرده و مجموعاً بیش از ۴٠ شهروند زخمی شده‌اند.

بر طبق ویدیوهایی و عکس‌هایی که از مهاباد به دست هه‌نگاو رسیده است، اوایل بامداد امروز نیروهای سپاه پاسداران و نیروهای انتظامی به سوی مردم که با شعارهای “شهید نمی‌میرد” و “ژن ژیان ئازادی” به خیابان‌ها آمده تیراندازی کرده و بیش از ۳۰ شهروند مجروح شده‌اند. منابع هه‌نگاو گزارش داده‌اند که بیشتر قربانیان کودکان و زنان بوده‌اند.

همچنین، در شهر سقز و به ویژه در محله کریم‌آباد این شهر، نیروهای حکومت علاوه بر پرتاب گاز اشک‌آور به سوی مردم به روی آنها آتش گشوده‌اند که هه‌نگاو زخمی شدن دست‌کم ۹ نفر را تایید می‌کند که دو نفر از آنها زن بوده‌اند.

در شهر کوچک بلبلان‌آباد از توابع شهرستان دهگلان نیز نیروهای حکومتی به سوی مردم تیراندازی کردند که در نتیجه این تیراندازی‌ها دست‌کم ۳ نفر مجروح شدند. قابل ذکر است که پس از انتشار این خبر مردم دهگلان به خیابان‌ها آمدند و با ایجاد راهبندان و زدن بوق ممتد ضمن اعتراض به خشونت نیروهای حکومتی حمایت خود را از مردم بلبلان‌آباد (بلواناوا) اعلام داشتند.

در شهر سنندج نیز نیروهای حکومتی در چندین محله به شرکت کنندگان در مراسم نوروز حمله کرده و گزارشها حاکی از زخمی‌شدند چدنین شهروند می‌باشد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا