جوانانچرخان

نخستین جمعه سال نو، بیست و پنجمین جمعۀ خونین در زاهدان

امروز مردم آزادیخواهان بلوچ در زاهدان بار دیگر به خیابان ها آمدند و. آنان خواهان سرنگونی حکومت “اسلامی” و برچیده شدن بساط ظلم و ستم ، جنایت و بی داد و حذف مطلق دیکتاتور چه شتهی و چه شیخی در ایران شدند….

اعتراض های مردمی  امروز در زاهدان نخستین جمعۀ اعتراضی در سال نو است. بیست و پنج جمعۀ متوالی مردم زاهدان هر بار به خیابان آمده و بر ادامۀ مبارزه علیه حکومت دیکتاتوری تاکید کرده اند.
مولوی عبدالحمید، پیشوای پرنفوذ سنی‌های ایران در اولین سخنرانی خود در سال جدید خورشیدی، بدون ذکر مستقیم نام علی خامنه‌ای، به اظهارات او درباره وضعیت اقتصادی ایران اشاره کرده و گفت: ” اگر خواهان تغییرات اقتصادی هستند باید، سیاست‌های داخلی و خارجی جمهوری اسلامی تغییر کند.”
او در ادامه کفت: “بسیاری از [نامسئولا حکومت] مسئله اقتصاد مریض کشور را مطرح کردند، تا زمانی که سیاست‌های داخلی و خارجی تغییر نکند، این مسئله اصلاح نمی‌شود. بیماری اقتصاد ریشه‌اش در مسائل سیاسی است….برای یک زندگی ساده نیز محتاج هستند….درست است که اکنون اعتراضات کاهش پیدا کرده، اما دل‌ها همه رنج و زخم است.”
امام جمعه اهل سنت زاهدان همچنین در بخش دیگری از سخنرانی نمازجمعه، به کشته‌شدگان اعتراضات در سراسر ایران به ویژه اعتراضات شهر زاهدان اشاره کرد و گفت: “اینجا هم در این مصلی عده‌ای مفت و مجانی عده کثیری شهید شدند و این نشان از این است که در کشور ما چه قدر اشتباهات می‌شود که کشتن مردم سنگین‌ترین گناه است.”
مولوی عبدالحمید همچنین به “برخورد خشن” با زندانیان سیاسی در زندان‌های جمهوری اسلامی اشاره کرد و گفت که با این که باید برای نوروز خوشحالی کرد، مردم ایران سال جدید را به جای خوشحالی، با گریه بر سر “قبرهای شهدای” اعتراض ها مردمی آغاز کرده‌اند.
این در حالی است که روز جمعه ۵ اسفندماه مأموران حکومت جهل و جنایت جنازهٔ ابراهیم ریگی، جوان ۲۴سالۀ دانشجوی انصرافی رشتۀ پزشکی را درحالی که آثار شکنجه بر سر، صورت، و اعضای بدن او آشکار بود از کلانتری ۱۲ شهر زاهدان بیرون بردند.
ریگی در جریان وقایع جمعۀ خونین زاهدان دانش و تجربهٔ خود را در خدمت مداوای هم‌وطنان مجروح خود گذاشته بود. او در روز ۲۱ مهرماه به “جرم” خدمت به مردم و کمک به مجروحان تظاهرات اعتراضی دستگیر و روانۀ زندان شد. اما ادامۀ مبارزات دلیرانۀ مردم بلوچستان موجب آزادی او پس از تحمل سه ماه زندان شد. روز چهارشنبه ۳ اسفندماه او را برای بار دوم دستگیر کردند و به قتلگاه بردند. روز جمعه ۵ اسفندماه در همان زمانی که نیروهای سرکوبگر جمهوری اسلامی خیابان‌های شهر زاهدان و از آن جمله اطراف مسجد مکی را محاصره و با خشونت مردم محروم و معترض بلوچستان را بازداشت می‌کردند، ابراهیم ریگی را نیز در زیر شکنجه به‌قتل رساندند. این هم‌وطن متعهد و مردم‌دوست مدتی قبل از جان‌باختن‌اش در دخمهٔ حکومت اسلامی، در صفحۀ اینستاگرامش نوشته بود: “اگرچه رژیم، زندگی را برای شهروندان به‌صورت جهنم در آورده، اما پیشنهاد برای خروج از کشور را رد می‌کنم و در کنار مردم می‌مانم.” تردیدی نیست که خون‌های ریخته‌شده در همهٔ این سال‌ها، آتشی را شعله‌ور خواهد کرد که پایه‌های استبداد را خواهد سوزاند و بساط رژیم ولایت فقیه را هم‌چون رژیم شاهی برخواهدچید.فقط با تشدید مبارزه و گسترش جنبش اعتراضی مردمی بر ضد جنایتکاران حاکم می‌توان به حذف کامل رژیم ولایت فقیه از قدرت سیاسی ایران امید داشت و جمهوری‌ای ملی و دموکراتیک برقرار کرد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا