گوناگون

هراس از اعتراض های مردمی

فرمانده یگان‌های ویژه پلیس از برنامه‌های حکومت برای تقویت نیروهای سرکوب در سال جدید سخن گفت و تصریح کرد: «در سال ۱۴۰۲ باید ظرفیت خود را دو برابر کنیم تا بتوانیم برای مقابله با ناآرامی‌ها ۴۰۰ نقطه را پوشش دهیم.»…

فرمانده یگان‌های ویژه نیروی انتظامی می‌گوید در سال ۱۴۰۲ ظرفیت این یگان باید دو برابر شود تا بتواند با ناآرامی‌ها در ۴۰۰ نقطه کشور مقابله کند. سردار کرمی از “ابرفتنه” و آمادگی نیروهایش برای سرکوب آن سخن گفته است.
به گزارش خبرگزاری «مهر» وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی، حسن کرمی تاکید کرد که «پوشش ۴۰۰ نقطه برای مقابله با ناآرامی‌ها در دستور کار قرار دارد.»

این مقام انتظامی درحالی به افزایش ظرفیت نیروهای یگان ویژه تاکید کرده است که در جریان سرکوب اعتراضات مردمی پاییز ۱۴۰۱ گزارش‌هایی منتشر شد که حکایت از استفاده از «اوباش شناسنامه‌دار» برای سرکوب در برخی مقاطع داشت.

احمد علم‌الهدی، امام‌جمعه مشهد نیز پیش از این و در ۱۷ مهر ۱۳۹۹ استفاده از اوباش در سرکوب را تایید و گفته بود: «بسیاری از جوانانی که به خاطر فقر و محرومیت اوباش محله شده بودند با کار فرهنگی درست و آشنا شدن با حضرت امام حسین، بسیجی محل شدند که جلو بسیاری از اغتشاشات را گرفتند.»

کرمی، تهدید کرد که ماموران تحت نظر او “تجهیزات مناسب با هر نوع مأموریت را در اختیار را دارند” و  “با هر کس و هر نوع تهدید در هر زمانی” مقابله خواهد شد.

کرمی خیزش مردمی ایران را که از ۲۶ شهریور ۱۴۰۱ آغاز شده بود “ابرفتنه” نامید و تاکید کرد که “با پیروزی پشت سر گذاشته شده” است.

او همچنین افزود نام عملیات مقابله با اعتراضات مردمی “لبیک یا زینب”  بوده است.

فرمانده یگان‌های ویژه نیروی انتظامی توضیحی در این رابطه که اگر “ابرفتنه” شکست خورده و نیروهای یگان ویژه پیروز شدند پس چرا برای مقابله و سرکوب در ۴۰۰ نقطه از کشور برنامه‌ریزی شده است، نداد.

او نیروهای خود را “رزمندگانی” توصیف می‌کند که در جنگ علیه “فتنه بزرگ” نقش اصلی داشتند و پیروز شدند.

اعتراف به نداشتن تجهیزات جدید 

فرمانده یگان‌های ویژه نیروی انتظامی در ادامه می‌گوید که نیروهای تحت فرمانش نیازمند تجهیزات و آموزش‌های جدید هستند و باید از ابزار فنی و پیشرفته برخوردار باشند.

سردار کرمی در صحبت‌های خود به این موضوع هم اشاره کرده است که نیروهای یگان ویژه به صورت گشت‌های محسوس و غیرمحسوس و دسته‌های اطلاعاتی فعالیت خواهند کرد.

نگرانی حاکمیت از موج جدید اعتراضات

اما آیا دوبرابر شدن شمار نیروهای یگان ویژه می‌تواند سبب کاهش اعتراضات شود؟

سخنان سردار کرمی نشان می‌دهد که حاکمیت از رویارویی با موج جدید اعتراضات و خیزش سراسری نگران است، زیرا مسائل و مشکلاتی که زمینه‌ساز اعتراض‌های نیمه دوم سال ۱۴۰۱ بود همچنان به قوت خود باقی است. ضمن اینکه مشکلات اقتصادی به دلیل نرخ بسیار بالا و غیرعادی تورم نیز تشدید شده است.

خشکسالی در کنار سوء مدیریت منابع هم یکی دیگر از مشکلات کشور است که حاکمیت را بسیار نگران کرده است.

۲۰ هزار  معترض در زندان 

بیش از شش ماه است که اعتراضات گسترده و سراسری ادامه دارد. طبق داده‌های نهادهای سازمان‌های حقوق بشری بیش از ۲۰ هزار معترض تا کنون دستگیر شدند. شمار کشته‌شدگان به ویژه در کردستان و استان سیستان و بلوچستان بیشتر بوده است.

گروه رسانه‌های “حال وش” که اخبار مربوط به بلوچ‌ها را پوشش می‌دهد تعداد کشته‌شدگان احراز هویت شده اعتراضات زاهدان و خاش در جمعه خونین را دستکم ۱۲۱ نفر اعلام کرده است. بیش از ۳۰۰ تن نیز مجروح شدند که حدود ۱۵ نفر از آنان از ناحیه چشم جراحت برداشتند.

سرکوب اعتراضات در ایران بیشتر با شلیک تیر مستقیم به سر و سینه معترضان انجام گرفته است و نیروهای یگان ویژه پلیس در همه سرکوب‌ها نقش داشته‌اند.

یگان ویژه نیروی انتظامی، یکی از رسته‌های پلیس است که در سال ۱۳۷۰ به منظور کنترل اجتماعات شکل گرفت. واحدهای مختلفی مثل نوپو (نیروهای ویژه پاسدار ولایت)، “اسواران” (اسب‌سواران یگان ویژه) و اخیراً یگان زنان، در یگان ویژه نیروی انتظامی تشکیل شدند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا