بین‌المللی

معترضان در سورینام خواستار استعفای رئیس جمهور شدند

چند صد معترض در پاراماریبو ا پایتخت سورینام تجمع کرده و خواستار استعفای رئیس جمهور این کشور آمریکای جنوبی شدند.

به گزارش بامداد شنبه ایرنا از تارنمای خبری ایندیپندنت، معترضان دولت چان سانتوخی رئیس جمهور کشور را به تلاش برای به تعویق انداختن انتخابات عمومی سال ۲۰۲۵ متهم کردند.

در اوایل این هفته، دولت کمیته‌ای را تشکیل داد که دو پیشنهاد را برای اصلاح قانون انتخابات ارائه کرد و سانتوخی گفت که این لایحه ظرف دو ماه به قانونگذاران ارائه خواهد شد اما فعالان خواستار تصویب این قانون در عرض یک هفته هستند، اگرچه رئیس مجلس ملی سورینام روز پنجشنبه هشدار داد که این زمان کافی نخواهد بود.

مایشا نئوس یکی از سازمان دهندگان این تظاهرات گفت که در صورت تأخیر، تظاهرات بیشتری ترتیب داده خواهد شد.

این دومین دور اعتراضات عمومی در سورینام از اواخر بهمن است. در آن زمان تظاهرکنندگان به پارلمان هجوم بردند تا قطع یارانه‌های دولتی را که منجر به افزایش هزینه برق، سوخت و آب شده است، محکوم کنند. عده‌ای در آن روز با پلیس درگیر شدند و پلیس حداقل ۱۲۶ نفر را دستگیر کرد.

این بار تعداد پلیس از معترضان بیشتر بود و مقامات در اطراف دفتر ریاست جمهوری و پارلمان سنگرهایی ایجاد کردند.

این اعتراضات در حالی صورت می‌گیرد که کابینه سانتوخی اقدامات کاهش هزینه‌ را به دستور صندوق بین‌المللی پول اجرا می‌کند و در قدم اول یارانه‌های برق، آب و سوخت را حذف کرده است.

نرخ تورم فعلی سورینام ۵۸ درصد است و افزایش هزینه‌های زندگی خشم بسیاری را برانگیخته است.

صندوق بین‌المللی پول در آذر ۱۴۰۰ با ۶۹۰ میلیون دلار وام به سورینام موافقت کرد، اما تاکنون تنها ۱۰۰ میلیون دلار از آن پرداخت شده است.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا