حقوق بشر

جان یک پناهجوی کُرد متعاقب دیپورت از ترکیه به سوریه در خطر قرار دارد

ناصر سیدی، فعال سیاسی و پناهجوی کُرد اهل بوکان پس از اخراج اجباری از خاک کشور ترکیه به سوریه، در معرض خطر قرار دارد.

بر اساس گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، سرنوشت ناصر سیدی ۴۰ ساله، فعال سیاسی پناهجوی اهل بوکان پس از اخراج از ترکیه به شهر اعزاز استان حلب سوریه نامعلوم است و امنیت جانی وی در میانه وضعیت بی‌ثبات آن منطقه در خطر است.

این پناهجوی کُرد از سه هفته قبل توسط نیروهای ترکیه به حوالی شهر اعزاز منتقل شده و به دلیل فعالیت گروه‌های تندرو در آن منطقه، امکان اسکان در آنجا، بازگشت به عراق و یا ادامه مسیر قبلی را ندارد.

ناصر سیدی سه ماه پیش در جریان تلاش برای رسیدن به کشورهای امن اروپایی و درخواست پناهندگی، توسط نیروهای مرزبانی بلغارستان بازداشت و به نیروهای مرزبانی ترکیه تحویل داده شد.

وی بعد از دو ماه حبس در سه زندان ترکیه، در نهایت توسط نیروهای این کشور به سوریه دیپورت شد و هم‌اکنون در مکان غیرامنی و در وضعیت روحی و روانی نامناسبی به سر می‌برد. قابل ذکر است که نیروهای ترکیه تمامی مدارک، پول، موبایل و دیگر وسایل شخصی این پناهجو را ضبط و بعد وی را به سوریه دیپورت کرده‌اند.

قابل ذکر است که این فعال کُرد پیشتر در اقلیم کُردستان عضو یکی از احزاب کُردستانی اپوزسیون حکومت بوده و سال ۲۰۱۵ به منظور رفتن به اروپا وارد ترکیه شده است

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا