جوانان

دولت طالبان؛ مانع تحصیل‌ دختران‌ در افغانستان

دولت طالبان به دختران اجازه داده که به‌صورت انفرادی در خانه درس بخوانند اما مشکلات فراوانی را هم از جمله قطع برق، سرعت پایین اینترنت، هزینه خرید رایانه و بسته‌‌های اینترنت را هم در مقابل آنها قرارداده. در کشوری که ۹۷ درصد مردم آن در فقر زندگی می‌کنند چند درصد مردم از پس این هزینه‌ها برخواهند آمد؟…

طالبان و اینترنت ضعیف مانع تحصیل‌اند؛ آیا ایلان ماسک به داد دختران افغانستان می رسد؟

صوفیه در کابل به صورت آنلاین در کلاس زبان انگلیسی شرکت می‌کند این دوره توسط یکی از معدود مؤسسات آموزشی افغانستان که در تلاش است از طریق اینترنت آموزش‌هایی برای دختران و زنان افغانستان برگزار کند، دایر شده است.

🔹وقتی معلم از صوفیه می‌خواهد متنی را بخواند، صفحه کامپیوترش فریز می‌شود، صدایش می‌زند: «صوفیه، صوفیه، صدای من را می‌شنوی؟» چند بار سوالش را تکرار می‌کند اما جوابی نمی‌شنود، بازهم ارتباط‌شان قطع شده است.

🔹بعد از چند دقیقه دوباره اینترنتش به کُندی شروع به کار کردن می‌کند و ارتباطشان برقرار می‌شود.

🔹صوفیه که به دلیل ضعیف بودن اینترنت و قطع و وصل شدن‌های مکرر از برقراری ارتباط ناامید شده بود مثل بسیاری از دختران افغانستانی که به صورت آنلاین درس می‌‌‌خوانند با وصل شدن دوباره ارتباط، نفس راحتی می‌کشد و کلاس را ادامه می‌دهد.

🔹صوفیه، ۲۲ ساله، یکی از دختران و زنان در حال ازدیادی است که به عنوان آخرین راه حل برای دور زدن محدودیت‌های ایجاد شده از سوی دولت طالبان برای تحصیل و کار از اینترنت استفاده می‌‌کنند.

🔹مقام‌های طالبان با استناد به آنچه آن را مشکلاتی از جمله مسائل مربوط به پوشش اسلامی می‌خوانند، دانش آموزان دختر را از ورود به مکاتب بالاتر از کلاس ششم منع کردند و همچنین مانع ورود دختران و زنان به دانشگاه‌ها، موسسات تحصیلات عالی و محل کارشان در سازمان‌های غیر دولتی شدند.

🔹 اما یکی از تغییرات بزرگی که این‌بار در مقایسه با اولین باری که طالبان از سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ قدرت را در افغانستان به دست گرفت، گسترش اینترنت است.

🔹دولت طالبان به دختران اجازه داده است که به صورت انفرادی در خانه درس بخوانند و برای ممنوع کردن اینترنت که مقامات طالبان هم برای رسانه‌های اجتماعی از آن استفاده می‌کنند، اقدامی نکرده است.

🔹اما دختران و زنان با انبوهی از مشکلات از قطع برق گرفته تا سرعت پایین اینترنت، هزینه خرید رایانه و بسته‌‌های اینترنت مواجه هستند آن هم در کشوری که ۹۷ درصد مردم در آن در فقر زندگی می‌کنند.

🔹مدرسه آنلاین «آکادمی مولوی» که صوفیه در آن درس می‌خواند پس از تسلط طالبان در سال ۲۰۲۱ شاهد افزایش ثبت نام دختران زیادی بود به طوری که تعداد دانش آموزانش از ۵۰ نفر به بیش از ۵۰۰ نفر رسیده است.

🔹مدیر این مدرسه می‌گوید صدها درخواست دیگر نیز داشته است اما به دلیل کمبود بودجه برای معلمان و پرداخت هزینه تجهیزات و بسته‌های اینترنتی نمی‌تواند آنها را ثبت نام کند.

یورونیوز

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا