ویدئو

‍ تظاهرات با سرود انترناسیونال در پاریس

روز سه‌شنبه هشتم فروردین، برابر با بیست و هشتم مارس، میلیون‌ها فرانسوی در دهمین دور از اعتراض به «تصمیم دولت برای تغییر قوانین بازنشستگی» در خیابان‌ها تظاهرات کردند. بخش‌هایی از راهپیمایی‌ در چند شهر به خشونت و درگیری کشیده‌شد.

این اعتراضات که به‌گفته وزارت کشور، با حضور در مجموع ۷۴۰ هزار تن در سراسر کشور و به‌گزارش سندیکای ث.ژ.ت با شرکت ۲ میلیون شهروند برگزار شد، در برخی مکان‌ها با خشونت متقابل معترضان و پلیس، همراه شد.

شمار مشارکت‌کنندگان در راهپیمایی روز سه‌شنبه پاریس که در ساعت ۱۴ از میدان جمهوری آغاز شد و در ساعت ۱۹ در میدان ملت به پایان رسید، به‌تخمین ث.ژ.ت ۴۵۰ هزار و به‌گزارش وزارت کشور، ۹۳ هزار نفر بوده‌است.

این وزارت‌خانه همچنین از بازداشت ۲۰۱ تظاهرکننده و زخمی شدن ۱۵۰ پلیس و ژاندارم در سراسر کشور خبر داد. ۵۵ مورد از بازداشت، در پاریس انجام شده‌است.

در همین روز، اعتصاباتی در صنایع و مشاغل گوناگون، از جمله صنعت حمل‌ونقل رخ داد. کارکنان مترو پاریس، ضمن محدود کردن ساعات کار برخی از خطوط، شمار سفرهای روزانه را در خطوط مختلف کاهش دادند.

همچنین بر اساس آمار وزارت آموزش و پرورش، ۸.۳۷ درصد از معلمان فرانسه اعتصاب کردند که ۷.۶۰ درصد از آن‌ها شاغل در دوره ابتدایی و ۹.۱۳ درصدشان معلمان دوره متوسطه هستند. این وزارت‌خانه افزود که ۵۳ حادثه در جلوی مدارس از جمله ۱۴ مورد «راه‌بندان» گزارش شده‌است.

اعتصاب کارکنان بخش نظافت شهری، نیز یکی دیگر از مسایلی است که پاریس در روزهای اخیر با آن رو‌به‌رو بوده‌است.

روز سه‌شنبه شهرداری پاریس گزارش داد که جمع‌آوری زباله همچنان با اختلال مواجه بوده‌است، اما حجم «زباله‌های جمع‌نشده» از ۱۰۵۰۰ تن در روز جمعه، اکنون به ۶۶۰۰ تن رسیده‌است./رادیو فرانسه

 

تظاهرات با سرود انترناسیونال

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا