دیدگاه‌ها

افشاگری درباره استفاده انگلیس از اورانیوم ضعیف‌شده در عراق

روزنامه انگلیسی دی‌کلسیفاید یو.‌کی گزارش داد، ارتش انگلیس در جریان عملیات توفان صحرا در سال ۱۹۹۱ و در حمله به عراق در سال ۲۰۰۳ از بیش از ۲.۳ تُن مهمات اورانیوم ضعیف شده استفاده کرد.

به گزارش شبکه شرق، براساس گزارش دی‌کلسیفاید یو.کی (Declassified UK)، وزارت دفاع انگلیس پس از تهاجم به عراق، به “تعهد اخلاقی” خود برای مشارکت در پاکسازی اراضی عراق از ترکش‌های حدود ۴۲۰ گلوله اورانیوم مورد استفاده، اذعان کرد.

طبق این گزارش، وزارت دفاع انگلیس اشاره کرد که نتایج تحقیقات انجام شده توسط “انجمن سلطنتی در لندن” از تصمیم برای ارسال مهمات اورانیوم ضعیف شده به اوکراین حمایت می‌کند.

به گفته سخنگوی وزارت دفاع انگلیس، مطالعه مستقلی که توسط دانشمندان انجام شد نشان داد که عواقب استفاده از اورانیوم ضعیف شده عمدتا کم خواهد بود.

داگ ویر، مدیر تحقیقاتی در رصدخانه درگیری و محیط زیست اظهار داشت که انگلیس بارها تصمیم گرفته است تا به منظور حفظ قابل قبول بودن استفاده از اورانیوم ضعیف‌ شده، به عقاید علمی فردی در مورد اثرات استفاده از آن اکتفا کند.

در همین حال آنابل گلدی، معاون وزیر دفاع انگلیس مدعی است که این خمپاره‌ها برای تانک‌های چلنجر در نظر گرفته شده‌اند و چنین مهماتی به طور موثرتر از خودروهای زرهی نفوذ می‌کنند و یک سلاح شیمیایی نیستند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا