اخبار

دیوان لاهه: صلاحیت رسیدگی به پرونده آزادسازی دارایی‌های ایران در آمریکا را نداریم

دیوان بین‌المللی دادگستری لاهه در هلند پنج‌شنبه ۱۰ فروردین  صلاحیت خود در رسیدگی به پرونده ۱,۵۷ میلیارد دلار دارایی مسدود‌شده ایران در آمریکا را رد کرد. این دادگاه در همین حال افزود آمریکا عهدنامه مودت با ایران را نقض کرده و ایران حق دارد غرامت خود را دریافت کند، اما میزان آن تنها با پیشبرد روند قضایی مشخص خواهد شد….

رأی دیوان لاهه علیه ایران می‌توانست به‌منزله از دست رفتن ۱,۷۵ میلیارد دلار اوراق قرضه به اضافه سود انباشته‌شده‌ای باشد که متعلق به ایرانیان است اما در حساب سیتی‌بانک در نیویورک نگهداری می‌شود. این پرونده در سال ۲۰۱۶ و پس از این‌که دادگاه عالی ایالات‌متحده حکم انسداد و مصادره دو میلیارد دلار از دارایی‌های ایران را صادر کرد، گشوده شد. براساس رأی سال ۲۰۱۶ دادگاه عالی آمریکا دارایی‌های مسدود شده ایران باید به خانواده‌های ۲۴۱ سرباز آمریکایی کشته‌شده در بمب‌گذاری ۱۹۸۳ در مقر تفنگداران آمریکایی در لبنان و سایر حملات مرتبط با تهران علیه آمریکایی‌ها پرداخت شود. ایران پس از حکم دادگاه عالی آمریکا به دادگاه لاهه شکایت برد.

اگر یکی از دو طرف از اجرای حکم دادگاه لاهه خودداری کند، دیگری می‌تواند موضوع را در شورای امنیت سازمان ملل مطرح کند.

احکام دادگاه لاهه لاز‌م‌الاجرا هستند، اما این دادگاه از قوه قهریه لازم برای اجرای اجباری احکامش برخوردار نیست. شورای امنیت تنها نهاد سازمان ملل است که می‌تواند از قوه قهریه در این باره استفاده کند.

ایران در شکایت خود گفته که آمریکا به شکل “غیرقانونی” دارایی‌هایش را مسدود کرده است. در شکایت تهران تاکید شده که با توجه به دشواری‌های اقتصادی ناشی از تحریم، ایران به این دارایی‌ها نیاز دارد.

در حکم دیوان عالی آمریکا آمده بود که از محل یک میلیارد و ۷۵۰ میلیون دلار از دارایی‌های ایران که بخش بزرگی از آن متعلق به بانک ملی و باقی متعلق به دیگر نهادهاست، به بازماندگان و قربانیان حملات “تروریستی” پرداخت شود.

این حملات شامل بمب‌گذاری در پایگاه نیروهای نظامی آمریکا در بیروت در سال ۱۹۸۳ و انفجار پایگاه نیروهای نظامی آمریکایی در شهر خُبر عربستان سعودی می‌شود که به‌ترتیب ۲۴۱ و ۱۹ نظامی آمریکایی در آن‌ها کشته شدند.

ایران دست داشتن در همه این حملات را رد کرده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا