گوناگون

ماجرای یک محدودیت برای دختران دانش‌آموز علاقمند به موسیقی

مساله مهم این بود که منتفی شدن موضوع ثبت‌نام برای هنرستان دخترانه شیراز و ۶۱ دختری که منتظر فراخوان برای روز آزمون عملی بودند، با بهانه‌هایی مثل مشکلات مالی و تامین نشدن اعتبار درحالی مطرح می‌شد که هنرستان پسرانه از دانش‌آموزان پسر ثبت‌نام کرده بود.

به گزارش خبرآنلاین، صبح ۲۴ مرداد ۱۴۰۱، قبل از شروع کار، تلفن تحریریه بار‌ها زنگ خورد، مردی پشت خط می‌خواست با سرویس اجتماعی صحبت کند، این مرد از شیراز تماس گرفته بود، خیلی سریع و در جملات کوتاه و با لحنی که عصبانیت کنترل شده‌ای داشت، توضیح داد: «علی رغم ثبت‌نام اولیه، دیروز در گروه واتس‌اپی به ما خبر داده‌اند که ثبت‌نام فرزندان‌مان در تنها هنرستان دارای رشته موسیقی در شیراز، منتفی شده است، دخترم و بقیه دانش‌آموزان خیلی ناراحت هستند، شما حاضرید این خبر را منتشر کنید؟»

تاکید چند باره مرد پشت خط بر این سوال که آیا حاضر هستید این خبر را منتشر کنید یا نه، به این دلیل بود که فهرست نه چندان کوتاهی از رسانه‌های رسمی کشور در دستش بود که هیچ‌کدام حاضر به انتشار خبر نبودند، بدون هیچ توضیحی.

پیگیری آغاز شد، از هنرستان تا آموزش و پرورش شیراز. کسی پاسخ شفافی نمی‌داد، و یا این توضیح که قرار است مشکل حل شود، توضیحات بیشتر را موکول به زمان دیگری می‌کرد.

مساله مهم این بود که منتفی شدن موضوع ثبت‌نام برای هنرستان دخترانه شیراز و ۶۱ دختری که منتظر فراخوان برای روز آزمون عملی بودند، با بهانه‌هایی مثل مشکلات مالی و تامین نشدن اعتبار درحالی مطرح می‌شد که هنرستان پسرانه از دانش‌آموزان پسر ثبت‌نام کرده بود.

تنها یک نفر، آن هم بدون ذکر نام و عنوان اطلاعاتی داد.

او می‌گفت: «چیزی که از سوی آموزش و پرورش به عنوان دلیل حذف ثبت‌نام دختران در رشته موسیقی عنوان شده عدم تامین منابع مالی است، البته قرار است به زودی جلسه‌ای تشکیل شود و موضوع بیشتر بررسی شود و خیلی امیدواریم که مساله کاملا حل شود.»

ماجرا این بود که هر ساله دروس عمومی به روال همه مدارس از سوی معلمان آموزش و پرورش به دانش‌آموزان این رشته تدریس می‌شده و برای دروس تخصصی موسیقی نیز، قراردادی از سوی آموزش و پرورش با آموزشگاه‌های موسیقی مورد تایید بسته می‌شد که هزینه آن را آموزش و پرورش شیراز پرداخت می‌کرده که از قرار پرداخت این هزینه منتفی اعلام شده بود.

آیا موضوع فقط به تامین بودجه برمی‌گشت؟ آیا تامین بودجه برای تحصیل ۶۱ دانش‌آموز دختر علاقمند به رشته موسیقی در شهر شیراز برای آموزش و پرورش هزینه بالایی محسوب می‌شد؟

این مسئول پاسخ دقیقی برای این سوالات نداشت، اما وقتی این مساله مطرح شد که با توجه به علاقه و پیگیری اولیا و دانش‌آموزان حتی می‌توان برای حل مشکل مالی روی کمک مالی خانواده‌ها نیز حساب کرد، گفت: «شنیده شده که مساله مالی یکی از دلایل حذف امکان ثبت‌نام دختران در این رشته‌هاست و همه علت آن مساله مالی نیست.»

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا