گوناگون

تونس در بحبوحه خشکسالی آب شهروندان را قطع می‌کند

شرکت توزیع آب دولتی تونس SONEDE اعلام کرد که این کشور در واکنش به بدترین خشکسالی تاریخ این کشور، آب به شهروندان را به مدت هفت ساعت در شب قطع خواهد کرد.

این کشور آسیب دیده از خشکسالی محدودیت‌های شدید دیگری را هم برای استفاده از آب اعلام کرد؛ از جمله ممنوعیت استفاده از آب آشامیدنی برای آبیاری زمین‌های کشاورزی یا فضای سبز، یا برای تمیز کردن مناطق عمومی یا ماشین‌ها. آب همه روزه از ساعت ۹ شب تا چهار صبح قطع خواهد شد. مصباح هلالی، رئیس شرکت توزیع آب دولتی تونس خشکسالی در کشور را که به دلیل کمبود باران در چهار سال متوالی به وجود آمد به تغییرات آب و هوایی نسبت داد و از مردم تونس خواست تا این تصمیم را درک کنند. او گفت که در صورت نقض قوانین جریمه نقدی و حتی حبس در نظر گرفته می‌شود. سال‌ها خشکسالی و جریان کم آب به مخازن، ذخایر آب کشور را تحت تأثیر قرار داده که به وضعیت بی‌سابقه‌ای رسیده است.

تصمیم جدید ممکن است به تنش‌های اجتماعی در کشوری است که مردم آن از خدمات عمومی ضعیف، تورم بالا و اقتصاد ضعیف رنج می‌برند، دامن بزند. سدهای این کشور آفریقای شمالی پس از سال‌ها خشکسالی در پایین‌ترین حد قرار دارند و این وضعیت به دلیل نشت خط لوله آب در شبکه توزیع فرسوده تشدید شده است. تونس ظرفیت سدهای خود را به حدود یک میلیارد متر مکعب یا ۳۰ درصد حداکثر کاهش داده است. اتحادیه‌های کشاورزان نسبت به فصل آینده، به ویژه در مورد غلات ابراز نگرانی کرده‌اند. برداشت ضعیف محصول مشکلات تونس را برای تهیه آرد کافی در مواجهه با افزایش سرسام آور قیمت‌های بین‌المللی گندم از زمان حمله روسیه به اوکراین در اوایل سال گذشته تشدید کرده است. فدراسیون کشاورزی و شیلات تونس اعلام کرده هزاران هکتار از زمین‌های کشاورزی به دلیل کمبود باران در خطر نابودی است. بخش کشاورزی تونس معمولاً ۱۰ درصد از تولید ناخالص داخلی (GDP) را تشکیل می‌دهد./رادیوزمانه

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا