حقوق بشر

روایتی از قتل حکومتی آریان خوشگوار و اخذ تعهد برای تحویل پیکر وی

بیست و چهارم اسفندماه ١۴٠١، آریان خوشگوار، از جانباختگان خیزش انقلابی زن، زندگی آزادی که در تاریخ بیست و ششم آبان‌ماه ١۴٠١ بر اثر ضربات باتوم و چاقو توسط نیروهای سرکوبگر به کما رفته بود، در بیمارستان کوثر سنندج جان خود را از دست داد.

یک منبع مطلع در گفتگو با کُردپا به نحوه جانباختن وی و عدم توجه پزشکان به وضعیت او پرداخته است.

آریان خوشگوار پس از ١١٨ روز بستری در بیمارستان‌های سنندج و تهران جان خود را از دست داد.

نحوه قتل حکومتی آریان خوشگوار؛

به گفته این منبع مطلع، غروب روز بیست و ششم آبان‌ماه ۱۴۰۱ در حال برگشت از کارگاه نازک کاری در کوچه‌های “حاجی آباد” سنندج به صورت ناگهانی توسط حداقل ۱۰ مأمور یگان ویژه و لباس شخصی که موتور سوار و ماشین سوار بودند از پشت مورد حمله قرار گرفت و با ضربات متعدد چاقو به سر و ران و انگشتان دو دست آریان و هم چنین ضربات متعدد باتوم به سر و اندام‌ها و شکم و پشت قرار گرفت و راه فرار نداشت و زیر لگد مأموران قرار گرفت و در آخر هم با موتورهایشان از روی تن آریان عبور کردند.

این منبع مطلع افزود: مأموران با خیال اینکه آریان را به قتل رسانده‌اند صحنه را به مدت ۱۰ دقیقه ترک کرده و در این مدت یکی از اهالی محل بیرون رفته و پیکر نیمه جان آریان را داخل منزل خود برده و سپس مأموران به صحنه برگشته‌اند که پیکر آریان را بربایند.

این منبع مطلع اظهار داشت: آریان در منزل فرد مورد نظر هوشیار بوده و شماره تلفن یکی از اعضای خانواده را به فرد مورد نظر می‌دهد و می‌گوید به خانواده‌ام اطلاع دهید، دنبالم بیایند.

انتقال آریان به بیمارستان کوثر سنندج توسط اعضای خانواده؛

این منبع مطلع اذهان داشت: آریان توسط اعضای خانواده به اورژانس بیمارستان کوثر منتقل و در بدو ورود به اورژانس آریان هوشیار بوده و تکلم روان داشته و بر اثر شدت جراحات وارده دچار خونریزی زیاد شده بود که در اورژانس پک سل و FFP دریافت نمود. چند دقیقه بعد آریان هنگام سی تی اسکن گرفتن سر در اورژانس دچار تشنج و افت سطح هوشیاری در اثر شدت ضربات وارده به سر شد و اینتوبه شد و به ICU منتقل و هیچگونه عکس‌العملی نداشت.

این منبع مطلع می‌گوید: بعد از یک ماه آریان چشم‌هایش را باز کرد ولی همچنان سطح هوشیاری پایینی داشت، به صدا توجه کمی داشت و با تشخیص پزشک اصلی معالج باید برای آریان عمل ژژنوستومی جهت ادامه تغذیه آریان انجام میشد، این عمل در چهلمین روز بستری انجام شد و بعد از عمل، ژژنوستومی به مدت ۱۰ روز عملکرد نداشت و با اقدامات انجام شده توسط سرویس جراحی بالاخره عملکرد پیدا کرد و به مدت ۲۰ روز عملکرد داشت، آریان ۳۰ روز بعد از جراحی ژژنوستومی دچار استفراغ‌های مکرر صفراوی شد و پزشکان معالج ۳۰ روز بعد با اصرار و پیگیری خانواده آریان و مشورت با پزشکان دیگر متوجه انسداد لوله ژژنوستومی شدند و آریان را مجدد به اتاق عمل منتقل کرده و در شرح عمل به انسداد و چسبندگی لوله اشاره شد و به گفته جراح انسداد برطرف گردید و در طول ۳۰ روزی که آریان استفراغ داشت تغذیه وریدی مناسب انجام نشد و آریان به شدت وزن از دست داد.

این منبع مطلع اعلام کرد: ۵ روز بعد از عمل دوم به دلیل عملکرد نامناسب جراح مجددا محل جراحی به طور کامل باز شد و آریان اورژانسی به اتاق عمل منتقل و شکم مجددا باز و بسته شد، بعد از عمل سوم آریان بد حال شد و از محل ژژنوستومی ترشحات خیلی زیاد داشت که سوزاننده بود و کامل پوست محل را سوزانده و محل جراحی باز شده بود که چندین بار به جراح اطلاع داده شد اما اقدام مناسب انجام نشد و در طول این مدت آریان هیچگونه تغذیه مناسبی نداشت و روز به روز بدنش ضعیف‌تر میشد و در نهایت پزشک اصلی معالج به خانواده آریان پیشنهاد داد که مدارک آریان را نزد جراح دیگری ببرند و نظرخواهی کنند و خانواده اریان تصمیم گرفتند به خاطر عملکرد نادرست جراح آریان را ترخیص و به تهران منتقل کنند و با صرف هزینه زیاد آریان در تاریخ شنبه بیستم اسفندماه ۱۴۰۱ به یک بیمارستان خصوصی در تهران منتقل شد که متأسفانه پزشکان آن مرکز نیز اعلام کردند کاری برای آریان قابل انجام نیست و وضعیت آریان خوب نیست.

این منبع مطلع عنوان داشت: آریان در تاریخ بیست و سوم اسفندماه ۱۴۰۱مجدداً از تهران به بیمارستان کوثر سنندج منتقل شد و در تاریخ بیست و چهارم اسفندماه ١۴٠١ به دلیل سوء تغذیه و ایست قلبی تنفسی بعد از ۴ ماه در ICU جان خود را از دست داد.

اخذ تعهد برای تحویل پیکر آریان؛

این منبع مطلع گفت: پس از جانباختن آریان، دو عموی وی جهت اخذ تعهد کتبی قبل از تحویل پیکر به اداره اطلاعات سنندج احضار شدند.

این منبع مطلع اضافه کرد: مأموران لباس شخصی در مراسم خاکسپاری و مراسم ختم وی حضور داشتند.

این منبع مطلع تصریح کرد: قبل از تحویل پیکر آریان با دستور رئیس بیمارستان کوثر پیکر آریان کالبد شکافی شد اما تاکنون جوابی به خانواده‌اش داده نشده است.

آریان خوشگوار؛

آریان خوشگوار فرزند فرشید و سحر و متولد هجدهم اردیبهشت‌ماه ١٣٨۴ در سنندج است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا