گوناگون

بحران تازه در روابط خارجی؛ اتهام های تازه ی تهران و باکو علیه یکدیگر

تنش میان باکو و تهران شدت گرفته و مناسبات ایران با جمهوری آذربایجان پس از افتتاح سفارتخانه این کشور در تل آویو بیش از پیش تیره شده است. رئیس دفتر مطبوعاتی وزارت خارجه آذربایجان در پاسخ به اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی گفت: “تهدیدات طرف ایرانی هرگز نمی تواند آذربایجان را بترساند”….

به گزارش خبرگزاری آذری‌پرس، آیخان حاجی زاده، رئیس دفتر مطبوعاتی وزارت خارجه آذربایجان، با اشاره به اینکه باکو پیشتر هم موضع خود را درباره اتهامات مطرح شده از سوی تهران بیان کرده است گفت: “سوال اصلی این است که چرا طرف ایرانی در قضاوت به الگوی سیستماتیک خود در انحراف از هنجار و عقلانیت پایبند است. این به وضوح یک رویکرد مغرضانه است”.

سخنگوی وزارت امور خارجه آذربایجان تاکید کرد: ” با وجود حمایتهای نظامی ایران از ارمنستان، ارتش جمهوری آذربایجان در سال ٢٠٢٠ ارتش متجاوز ارمنستان را در هم شکسته و از آن پس نیز از هرگونه تجاوز و یا تحریک به تجاوز علیه جمهوری آذربایجان قاطعانه جلوگیری می کند”.

این اظهارات پس از آن صورت گرفت که ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در واکنش به سخنان وزیر خارجه اسرائیل درخصوص تشکیل “جبهه متحد ضد جمهوری اسلامی” و نیز اظهارات وزیرخارجه آذربایجان پیرامون مرحله جدید “شراکت استراتژیک” میان آذربایجان و اسرائیل، از مقامات باکو خواسته بود “درباره همکاری‌های ضدایرانی” با اسرائیل توضیح دهند.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در توییتر نوشت: “از دولت آذربایجان خواستیم در مورد سخنان وزیر خارجه رژیم صهیونیستی مبنی بر توافق با آذربایجان برای« تشکیل جبهه متحد علیه ایران» توضیح دهد. سخنگوی وزارت امور خارجه آذربایجان طفره رفت و سراغ اتهام زنیهای جدید علیه ایران رفت. ‏آیا تداوم سکوت، مهر تأیید ضمنی بر اظهارات شریک استراتژیک باکو نیست؟…”

الی کوهن وزیر خارجه اسرائیل در مراسم گشایش سفارت آذربایجان که با حضور جیحون بایراموف،همتای آذربایجانی‌اش انجام شد، آذربایجان را “شریک استراتژیک” اسرائیل خوانده بود. اسرائیل بزرگ‌ترین فروشنده تسلیحات به جمهوری آذربایجان بوده و ۴۰ درصد نفت وارداتی خود را نیز از جمهوری آذربایجان تامین می‌کند.

آیهان حاجی‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه آذربایجان نیز به انتقادهای هفتۀ اخیر کنعانی واکنش نشان داده و اعلام کرد که جیحون بایراموف، وزیر امور خارجه آذربایجان، در نشست خبری روز چهارشنبه خود با همتای اسرائیلی خود الی کوهن «هیچ اظهارنظری علیه ایران نکرده است» و آذربایجان هرگز اجازه نداده از خاک سرزمینش علیه کشورهای ثالث استفاده شود.

حاجی زاده همچنین مدعی شد که تحقیقات اولیه در ماجرای حمله مسلحانه به فاضل مصطفی، رهبر حزب نظام بزرگ و نماینده مجلس آذربایجان، حکایت از «دست داشتن ایران» در این ماجرا دارد.

فاضل مصطفی که گفته می‌شود دیدگاههای ضد ایرانی دارد، در ۲۸ مارس مقابل خانه‌اش هدف یک حمله مسلحانه قرار گرفت و زخمی شد.

خبرگزاری آناتولی ترکیه نوشت که آیهان حاجی‌زاده در اظهارات اخیر خود «حمله تروریستی به سفارت جمهوری آذربایجان در ایران، رزمایش و انجام پروازهای نظامی ایران در مرز دو کشور، اظهارات ضدآذربایجانی مقامات ایرانی، ضبط و انتشار ویدئوهای تهدیدآمیز در نزدیکی پل خداآفرین و حمله مسلحانه به سفارت آذربایجان» را از جمله «تهدیدات و تحریکات ایران علیه جمهوری آذربایجان» برشمرده است.

آیهان حاجی زاده همچنین با بیان این که «برادری دو کشور ایران و ارمنستان تهدیدی علیه کل منطقه است» گفت که «ایران در ۳۰ سال گذشته اشغال اراضی آذربایجان را نادیده گرفته و به اشغال و غارت قره‌باغ و شرق زنگزور، فروش سنگ‌های خانه‌های این منطقه در بازارهای ایران و تخریب ۶۵ مسجد از ۶۷ مسجد منطقه اهمیتی نداده است.»

او هشدار داد که سخنان کنعانی، گام بعدی برای بحرانی کردن روابط جمهوری آذربایجان و ایران است و اینکه این تهدیدات تهران هرگز نمی‌تواند آذربایجان را بترساند.

آذربایجان پیش از این در روز پنج‌شنبه نیز سخنان کیومرث حیدری، فرمانده نیروی زمینی ارتش ایران را که ادعا کرده بود در جریان جنگ قره‌باغ «تعدادی از تروریست‌های داعشی از سوریه به میزبانی یکی از کشورهای طرف تخاصم به منطقه دعوت شدند، «توهین‌آمیز» خواند و آن را محکوم کرد.

تیرگی روابط تهران و باکو در پی نزدیکی ایران و ارمنستان آغاز شد و پس از حمله به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران در ژانویه امسال که منجر به کشته شدن رئیس امنیتی سفارت و درنهایت تعطیلی سفارت شد، و سپس برقراری رابطه دیپلماتیک بین اسرائیل و آذربایجان شدت گرفت.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا