گوناگون

سیزده بدر ۱۴۰۲؛ در هفتمین ماه اعتراض‌ها و به رغم محدودیت‌ها

تقارن ۱۳ فروردین امسال با ماه رمضان برای حکومت بهانه‌ای شد برای اعمال محدودیت‌هایی که شهروندان به آنها کمتر توجه کردند. در شهرهای مختلف پارک‌ها و تفرجگاه‌ها تا غروب بسته ماندند اما ترافیک سنگین حکایت دیگری دارد…..


سیزدهمین روز فروردین در حالی فرا رسید که شش ماه و نیم از آغاز گسترده‌ترین جنبش اعتراضی شهروندان در تاریخ جمهوری اسلامی می‌گذرد.

از چند روز پیش کارگزاران حکومت که نگران هر گونه تجمع شهروندان و تبدیل آن به یک حرکت اعتراضی هستند هشدارها و تشدید محدودیت‌ها را آغاز کردند.

جمهوری اسلامی که در بیش از چهل سال عمر خود ثابت کرده با شادی مردم هم مانند شعار دادن آنها مشکل دارد، امسال بهانه‌ای هم پیدا کرده است؛ تقارن سیزده بدر با ماه رمضان.

خبرگزاری تسنیم، از رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران ۱۲ فروردین به مردم توصیه کرد مراسم سیزده بدر را “با افطاری دادن در طبیعت” برگزار کنند تا “حرمت ماه رمضان” حفظ شود.

مسئولان شهرداری قم هم از مردم خواسته‌اند سیزده بدر را از غروب ۱۳ فروردین تا ساعت چهار بامداد روز بعد (از افطار تا سحر) در بوستان‌ها و پارک‌های شهر برگزار کنند.
خبرگزاری دولتی ایرنا پیشتر خبر داده بود که در شهرهای مختلف ورود مردم به پارک‌ها و بوستان‌ها تا ساعت چهار بعد از ظهر ممنوع است.

با وجود این توصیه‌ها اغلب جاده‌های ایران از روز شنبه شاهد ترافیک سنگینی بود که به یک طرفه شدن جاده شمال به جنوب از ساعت ۹ صبح هم منجر شد.
در هفته‌های اخیر که جنبش اعتراضی همچنان ادامه دارد، اما به نسبت ماه‌های ابتدایی اندکی فروکش کرده، سخت‌گیری‌های حکومت به ویژه برای تحمیل حجاب اجباری به زنان افزایش یافته است.

جنبش اعتراضی ابتدا در واکنش به کشته شدن مهسا امینی پس از بازداشت توسط گشت ارشد آغاز شد و خیلی سریع سویه‌ای ضد حکومتی به خود گرفت.

یکی از نمادهای این جنبش که با شعار “زن، زندگی، آزادی” با حمایت‌های بین‌المللی گسترده‌ای روبرو شده مخالفت با حجاب اجباری است که تبلور آن از سر برداشتن روسری و در هفته‌های نخست به آتش کشیدن آن بوده است.
در شبکه‌های اجتماعی و حتی در رسانه‌های داخلی ایران ویدئوهای بسیاری منتشر شده که از برخورد با زنان بی‌حجاب در فرودگاه‌ها و پلمپ شدن مراکز خرید و گردشگری به دلیل حضور زنان بدون حجاب اجباری حکایت دارند.
به رغم این سخت‌گیری‌ها ویدئوهای فراوانی در فضای مجازی منتشر شده که رقص و پایکوبی زنان اغلب بدون حجاب اجباری در کنار مردان در شهرهایی چون مشهد، تهران، مسجد سلیمان، رشت، کرج و … را نشان می‌دهند.

مادر کیان پیرفلک، نوجواننی که به ضرب گلوله ماموران حکومتی به قتل رسید با انتشار عکسی از او در کنار پدرش در شب سیزده بدر سال پیش نوشت: «برات تا صبح بیدار می‌مونم به انتظار طلوع خورشید، و صبح سیزده را کنار تو بدر می‌کنم و مثل همیشه سبزه گره می‌زنم برای آرزوهای قشنگمان. امسال آرزوی همه متفاوت ست، تو هم گره بزن عزیزکم.»
یکی دیگر از رویدادهای بی‌شمار سیزده بدر امسال که بی‌تریدید به مذاق حکومت خوش نمی‌آید دیدار جمعی از فعالان دینی و اجتماعی شهرستان مهرستان با امام جمعه اهل سنت زاهدان و اعلام حمایت از اوست.
مولوی عبدالحمید یکی از روحانیان اهل سنت است که بارها از معترضان به صراحت دفاع و مسئول کشتار آنها را شخص رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای معرفی کرده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا