جوانان

کودک‌مادری در میهن بلا زده

سالی ۱۴۵۰ نوزاد توسط مادران زیر ۱۵ سالدر کشور مان ایران به‌دنیا می‌آیند.انتشار خبر زایمان کودکی ۱۴ ساله به‌عنوان کم‌سن‌ترین مادر سال ۱۴۰۱ در رسانه‌های جمهوری اسلامی، نمونه‌‌ای کوچک از پدیده کودک‌مادری در ایران است. بر اساس گزارش آماری «پایگاه داده‌های باز ایران» هر سال به‌طور متوسط ۱۴۵۰ نوزاد توسط مادران زیر ۱۵ سال و حتی جوان‌تر در ایران به‌دنیا می‌آیند……

رسانه‌های جمهوری اسلامی اخیرا از زایمان کودکی ۱۴ ساله، با عنوان کم‌سن و سال‌ترین مادر در ایران خبر داده‌اند. خبری که به‌ویژه در شبکه‌های اجتماعی بحث‌برانگیز بوده است. این تنها می‌تواند یک نمونه کوچک از پدیده کودک مادری باشد و موارد زیادی از آن می‌تواند از دید رسانه‌ها دور بماند. تحقیقات پایگاه داده‌های باز ایران نشان می‌دهد که در فاصله سال‌های ۱۳۹۵ تا ۱۴۰۱ دست‌کم ۱۰،۱۲۵ مورد تولد کودک، توسط مادران ۱۴ ساله یا حتی جوان‌تر در ایران به ثبت رسیده است.

آمار متوسط تولد نوزادان توسط مادران زیر ۲۰ سال هم به‌طور متوسط ۷۶ هزار مورد در سال است. البته آمار مادران زیر ۱۵ سال از سال ۱۳۹۵ تا سال ۱۳۹۹ روند کاهشی داشته و از ۱۵۵۶ مورد به کمتر از ۱۴۰۰ مورد در سال رسیده است. ولی این روند از سال ۱۳۹۹ دوباره صعودی شده است. البته در هفت سال گذشته نسبت کل مادران زیر ۱۵ سال به کل آمار تولد در سال، به شدت افزایش داشته و در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۳۹۵ از حدود یک دهم درصد به ۱۴ صدم درصد رسیده است.

پایگاه داده‌های باز ایران پیش از این نیز پدیده کودک‌همسری را بررسی کرده بود. در ایران سالانه به طور متوسط ۱۳۵ هزار ازدواج دختران زیر ۱۸ سال ثبت می‌شود که حدود ۱۷۰۰ ازدواج مربوط به دختران زیر ۱۳ سال است.

به آمارها توجه کنید:

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا