اخبار

عربستان سعودی سوریه را به نشست اجلاس سران کشورهای عربی دعوت می‌کند

وزیر خارجه عربستان سعودی قرار است به زودی به دمشق سفر کند تا به صورت رسمی از بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه برای شرکت در اجلاس اتحادیه عرب که مه ۲۰۲۳ در ریاض برگزار خواهد شد، دعوت کند….

این نخستین بار پس از آغاز درگیری داخلی در سوریه است که بشار اسد به اتحادیه عرب دعوت می‌شود. یکی از سه منبع دیپلماتیک به «رویترز» گفت، گفت‌وگو میان دمشق و ریاض از یک سال قبل جریان دارد و مهمترین خواسته عربستان سعودی از سوریه همکاری نزدیک در امنیت مرزی و مقابله با قاچاق مواد مخدر است. پیشتر گفته شده بود وزیر خارجه عربستان سعودی به دمشق سفر می‌کند اما وقوع زلزله در سوریه و ترکیه این سفر را به تاخیر انداخت. فیصل بن فرحان قرار است به زودی به دمشق برود تا به صورت رسمی از بشار اسد برای شرکت در نشست اتحادیه عرب که ۱۹ مه در ریاض برگزار می‌شود، دعوت کند.

بازگشت سوریه به اتحادیه عرب برای بشار اسد که در پی اعتراض‌های گسترده‌ و جنگ داخلی از اتحادیه عرب اخراج شد اما توانست با کمک روسیه و ایران سلطه خود بر بخش بزرگی از سوریه را حفظ کند. در ماه‌های اخیر آمد و شد دیپلمات‌های سوری به کشورهای عربی افزایش یافته بود. فیصل مقداد، وزیر خارجه سوریه در روزهای گذشته پس از سالیان دراز قطع روابط به مصر سفر و در آنجا با همتای خود دیدار و گفت‌وگو کرد. پیش از آن نیز بشار اسد به امارات رفته بود. پیش از این گفته شده بود که ریاض و دمشق برای بازگشایی سفارت‌خانه به توافق رسیده‌اند اما عربستان سعودی این موضوع را تایید نکرده و گفته بود مذاکرات برای از سرگیری خدمات کنسولی پیش می‌برد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا