اخبار

طرح پیشنهادی آمریکا برای توافق موقت با ایران

وبسایت خبری اکسیوس از ارائه طرح دولت آمریکا به شرکای اروپایی و اسرائیلی برای توافق موقت هسته‌ای با ایران خبر داده است. قرار است ایران بخشی از برنامه اتمی خود را متوقف کند و در مقابل، بخشی از تحریم‌ها تعلیق شوند….

وبسایت خبری اکسیوس در گزارشی به قلم “باراک راوید” خبرنگار اسرائیلی خود نوشته است که دولت جو بایدن در هفته‌های اخیر طرحی را به شرکای اروپایی و اسرائیلی خود ارائه کرده است که طبق آن “ایران بخشی از برنامه اتمی خود را متوقف می‌کند و در ازای آن بخشی از تحریم‌ها تعلیق می‌شوند.”

اکسیوس گفته است که ده مقام اسرائیلی و دیپلمات‌های غربی و متخصصان آمریکایی وجود چنین طرحی را تایید کرده‌اند.

در گزارش آمده که رویکرد جدید دولت آمریکا ناشی از نگرانی این کشور نسبت به پیشرفت‌های اخیر برنامه اتمی ایران است.

بر اساس گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مربوط به آخر ماه فوریه، ایران ۵ / ۸۷ کیلوگرم اورانیوم غنی شده با غلظت ۶۰ درصد در اختیار دارد که به گفته متخصصان، اگر این غلظت به ۹۰ درصد برسد، ایران اورانیوم کافی برای ساخت حداقل یک بمب اتم را در اختیار دارد.

مقامات اسرائیلی اخیرا به آمریکا و اروپا هشدار دادند که ایران در صورت عبور از مرز غنی‌سازی ۶۰ درصدی وارد مرحله خطرناکی می‌شود که می‌تواند موجب حمله نظامی به این کشور شود.

به گزارش اکسیوس و به نقل از ده منبع خبری، دولت بایدن در ماه ژانویه سال جاری بحث در مورد طرح جدید خود را آغاز کرد و آن را در ماه فوریه به اطلاع اسرائیل و سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و بریتانیا رساند.

چهار منبع اسرائیلی گفته‌اند که در طرح دولت بایدن آمده است: «در صورتی که غنی‌سازی ۶۰ درصدی متوقف شود در مقابل، بخشی از تحریم‌ها نیز متوقف می‌شوند.»

این طرح مشابه طرح جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، و ویلیام برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، در سال ۲۰۱۳ است.

در آن طرح توافق موقت اولیه برای یک دوره شش ماهه بود و چندین بار تا رسیدن به توافق کامل هسته‌ای در ماه ژوئیه سال ۲۰۱۵ تمدید شد.

منابع غربی گفته‌اند که دولت جمهوری اسلامی در جریان بحث‌ها قرار داشته اما این طرح را تا کنون رد کرده است.

اکسیوس نوشته است که وزارت خارجه ایران تا کنون به سئوال در این زمینه پاسخ نداده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا