گوناگون

نتیجه انتخابات سرنوشت‌ ساز ترکیه در دستان نسل جوان

کمال قلیجداراوغلو» نامزد اپوزیسیون ترکیه برای شرکت در انتخابات و رقابت با اردوغان نشانه‌هایی از کاهش شکاف با او را در جلب نظر افکار عمومی ترکیه نشان داده است….

به گزارش المانیتور، در حالی که کمتر از شش هفته به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه در تاریخ ۱۴ مه باقی مانده نظرسنجی‌های عمومی نشان می‌دهد که رقابت تنگاتنگی بین دو نامزد غالب اردوغان رئیس جمهور ترکیه و کمال قلیجداراوغلو رهبر اپوزیسیون آن کشور وجود دارد.

تعداد فزاینده‌ای از ترکیه‌ای‌ها انتظار پیروزی قلیجداراوغلو را دارند. نتایج نشان می‌دهد ظرف مدت سه ماه شکاف تا حد زیادی کاهش یافته است. همین پرسش در مورد اردوغان نشان می‌دهد که حدود ۴۸ درصد انتظار داشتند که او سومین دوره ریاست جمهوری‌اش را تثبیت کند در حالی که ۴۵ درصد گفتند که او متحمل شکست خواهد شد.

در پاسخ به این پرسش که احتمال رای دادن به قلیجداراوغلو وجود دارد تقریبا ۴۵ درصد پاسخ مثبت دادند در حالی که بیش از ۴۹ درصد گفتند که رای نمی‌دهند. در همین حال، نزدیک به ۴۴ درصد گفتند که از اردوغان حمایت خواهند کرد و ۵۲ درصد از از حمایت از نامزدی او خودداری ورزیدند.

در مورد برتری ۲.۶ درصدی قلیجداراوغلو داده‌ها نشان می‌دهند که سرنوشت انتخابات توسط «محرم اینجه» و افراد بلاتکلیف تعیین خواهد شد. اینجه یکی از چهار نامزد ریاست جمهوری است. او در برابر اردوغان به عنوان نامزد ائتلاف تحت رهبری حزب جمهوری خواه خلق در انتحابات ۲۰۱۸ میلادی قرار گرفت و در دور نخست انتخابات متحمل شکست شد.

سایر نظرسنجی‌ها سطح حمایت بیش‌تری از قلیجداراوغلو را نشان می‌دهند. تحقیقات TAG در هفته گذشته نشان داد که قلیجداراوغلو نزدیک به ۵۱.۸ درصد و اردوغان ۴۲.۶ درصد آرا را کسب می‌کند. سایر نامزد‌ها یعنی اینجه و اوگان به ترتیب ۳.۲ و ۲.۵ درصد را کسب خواهند کرد.

تحقیقات در میان گروه‌های رای دهنده به زنان و جوانان حامی اپوزیسیون نیز توجه داشته اند. نتیجه تحقیقات منتشر شده توسط بنیاد سوسیال دموکراسی در مورد نیات رای دادن زنان در انتخابات پارلمانی که قرار است همزمان با انتخابات ریاست جمهوری برگزار شود نشان داد که اقبال از حزب عدالت و توسعه به حزب جمهوری‌خواه خلق تغییر یافته است.

یکی دیگر از مهم‌ترین عوامل جمعیت شناختی رای دهندگان جوان هستند. حدود شش میلیون نفر از جمعیت رای دهندگان ترکیه در ماه آینده برای نخستین بار در انتخابات شرکت می‌کنند گروهی که چیزی جز حکومت ۲۰ساله اردوغان را در طول عمرشان ندیده اند. حدود ۱۳ میلیون رای دهنده زیر ۲۵ سال در انتخابات شرکت خواهند کرد. به گفته «اردال آکالتون» رئیس پژوهش و مشاوره بوپار از هر ده جوان ترک هشت نفر به نامزد‌های خارج از ائتلاف خلق تحت رهبری حزب عدالت و توسعه رای خواهند داد.

مسئول Optimar Research با استناد به نتایح نظرسنجی اخیر گفت: «امکان تغییر قدرت در نظم موجود برای اولین بار جوانان را هیجان زده می‌کند».

«ادگار سار» یکی از بنیانگذاران موسسه Istan Pol اشاره می‌کند که اکثر رای دهندگان جوان تحت تاثیر رویکرد اقتدارگرایانه فزاینده دولت قرار گرفته اند. او با اشاره به تظاهرات سراسری ضد دولتی یک دهه پیش می‌گوید: «نسل Z در دوره اعتراضات پارک گزی در سال ۲۰۱۳ میلادی ۱۵ساله بود. از آن سن آن نسل دوره‌ای را دید که حزب عدالت و توسعه اقتدارگرایی خود را آغاز کرد. آن نسل نتوانست به فرصت‌های اجتماعی که نسل قبلی در اختیار داشت دسترسی داشته باشد».

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا