بین‌المللی

نیمی از عراقی‌ها معتقدند، آمریکا برای غارت منابع به کشورشان حمله کرد

نتایج یک نظرسنجی نشان می‌دهد که بیشتر شهروندان عراق معتقدند حمله سال ۲۰۰۳ آمریکا به کشورشان با هدف سرنگونی رژیم بعث این کشور طبق ادعاهای خود آمریکایی‌ها نبوده و هدف اصلی آنها غارت منابع عراق بوده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از عربی۲۱، مؤسسه بین‌المللی گالوپ (GIA)، یک سازمان مستقل فعال در زمینه تحقیقات بازار جهانی و نظرسنجی، یک نظرسنجی چهره به چهره را در تمامی ۱۸ استان عراق انجام داده است.

نتایج این نظرسنجی حاکی از آن است که ۵۱ درصد شهروندان عراقی معتقدند آمریکا با هدف غارت منابع نفت و گاز عراق در سال ۲۰۰۳ به کشورشان حمله کرد و ادعاهای آمریکایی‌ها مبنی بر انجام این حمله با هدف سرنگونی رژیم بعث صحت ندارد.

در مقابل، ۲۹ درصد از پاسخ دهندگان نیز معتقد بودند که این تهاجم به منظور سرنگونی رژیم صدام بود.

نتایج این نظرسنجی درباره اعتقاد عراقی‌ها به ماندن و یا نماندن نظامیان آمریکا در کشورشان در دوره آتی نیز نشان می‌دهد که ۴۷ درصد شرکت کنندگان بر خروج فوری آنها از خاک کشورشان تأکید دارند و ۱۷ درصد نیز می گویند که آمریکایی‌ها باید پس از مطمئن شدن از بی‌نیازی نیروهای عراق به خود از کشور خارج شوند.

طبق این نظرسنجی، تنها ۱۳ درصد عراقی‌ها که اغلب ساکن اقلیم کردستان این کشور هستند اعلام کرده‌اند که بقای نظامیان آمریکا در کشورشان ضروری است.

آمریکا در سال ۲۰۰۳ و دوره ریاست جمهوری جورج بوش پسر به بهانه سرنگونی رژیم صدام به عراق حمله کرد و این تهاجم منجر به کشته شدن صدها غیرنظامی عراقی و تخریب کامل تأسیسات زیربنایی این کشور شد.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا