یادمان و رویدادها

وداع با کارگردان «قصه‌های مجید»

خبر تکان دهنده مرگ خودخواسته کارگردان مطرح سینمای ایران در پایان هفته گذشته منتشر شد. کیومرث پوراحمد در ویلایی در انزلی در حالی که به گزارش پلیس یادداشت ۸ صفحه ای از خود به جای گذاشته بود دنیا را ترک کرد.

فیلمسازان و سینماگران مطرح در ساعات اولیه پخش خبر، خود را به منزل او در تهران رساندند و با همسرش همدردی کردند. هنرمندان مشهور در خبرگزاری ها مصاحبه کردند و از او به نیکی یاد کردند. روز گذشته پیکر پوراحمد کارگردان قصه های مجید در میان حزن و اندوه همکاران، یاران و خانواده‌اش در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شد. گزارش ایسنا را در پی می‌خوانید:

مرضیه برومند: امیدوارم به خودمان بیاییم
مرضیه برومند مدیرعامل خانه سینما، به عنوان نخستین سخنران این مراسم گفت: فکر نمی‌کردم اینطور کمر من و خانه سینما بشکند. می‌دانم که همه در این دو روز و در آینده درباره شخصیت هنری، صداقتش، شجاعش، یک‌رو بودنش و…خواهند نوشت اما مجموعه «قصه‌های مجید» او را نمی توانم کنار بگذارم، او مستقیم به قلب داستان زد در حالی که من به عنوان کسی که برای بچه‌ها کار کرده‌ام به فانتزی پناه بردم. برومند گفت: امیدوارم این اتفاق باعث شود همه به خودمان بیاییم و اختلافهای درونی سینما را وسیله نابودی نکنیم بلکه برای ساختن و امید کار کنیم و به نفع مردم, امید بیافرینیم.

جهانبخش سلطانی: 
مجید دیگر تکرار نشد
جهانبخش سلطانی که بازیگر نقش ناظم مجموعه‌ «قصه‌های مجید» بود،خاطره ای را از حضور خود در این سریال و آن قسمتی که مجید انشایی درباره مرده‌شور نوشت و نیز با اشاره به پرویندخت یزدانیان تعریف کرد ‌و افزود: «مجید» با آن ویژگی‌های طنز به عنوان نسلی که اهل قلم و کشف و معرفت است، دیگر تکرار نشد.

کیانوش عیاری:
افسردگی‌اش را نمی‌توانم باور کنم
کیانوش عیاری گفت: او بسیار از شرایط پیرامون همه ناراضی بود از زمین و زمان گله می‌کرد، با این حال از من پرسید که آیا طرحی برای کار او دارم و با وجود تفاوت نوع کارمان، میخواستم چیزی بنویسم که از شیوه او تخطی نکند. برای همین افسردگی او را نمیتوانم باور کنم.

حبیب احمدزاده: او آدم دل بود
در ادامه حبیب احمدزاده که فعالیت ها و مراودت هایی درحوزه صلح نیز با پوراحمد داشت، بیان کرد: پوراحمد آدم دل بود و آدم دل، با سیاست کاری ندارد. خنده‌ام می‌گیرد که کسی او را به جناحی ربط بدهد. او نه دل به بلاهت داخلی می داد و نه به خبثت خارجی.
دلیل رفاقت منِ جبهه‌ای با او نیز به این دلیل بود که پوراحمد یک ایرانی تمام عیار بود و میگویم که باید یک ایرانی باشد تا بعد سر مدیریتش دعوا کنیم. احمدزاده ادامه داد: او به هر بهانه‌ای این نوع پایان را انتخاب کرد ولی بلایی را که سر خانواده تختی آوردیم سر خانواده پوراحمد نیاوریم. این خانواده باید زندگی کند. من وصیتنامه او را خوانده‌ام و هیچ‌مسئله سیاسی ندارد.

منوچهر شاهسواری: 
به یُمن آثارش همیشه هست
در بخشی دیگر منوچهر شاهسواری تهیه کننده سینما بیان کرد: چیزی نمی شود گفت جز دعا برای همسر و خانواده و کیومرث هر جای دیگری هم که بود، همین کافی بود که چنین آثاری به جا گذاشته است.او به یمن و برکت آثارش همیشه هست و خواهد بود.برای او هیچ دریای بی‌ساحلی وجود نداشت و آنچه انجام داد، ساحلی برای او بود.

مدیرعامل خانه هنرمندان: 
باید خویشتنداری داشت
رییس هیات مدیره خانه سینما و مدیرعامل خانه هنرمندان به حرف‌ها و شایعاتی که درباره علت مرگ پوراحمد در فضای مجازی منتشر شده اشاره کرد و نیز با اشاره به صحبت‌های حبیب احمدزاده گفت: باید خویشتنداری بیشتری داشت و در عین حال باید از هنرمندان بخصوص پیشکسوتان مراقبت کرد. البته تا می‌گوییم مراقبت، برخی سانسور را برداشت می‌کنند یا مراقبتهای مالی ولی نقش صنف در این زمینه بسیار مهم است.

همسر پوراحمد: باور نمی‌کنم
در ادامه‌ مهرانه ربی همسر پوراحمد با صدایی گرفته، گفت: کیومرث مرا کشت ‌و پرونده مرا بست. ما همیشه با هم بودیم. چیزی که برایم عجیب است، این است که او اصلا چنین شخصیتی نداشت و من این اتفاق را باور نمی کنم. تازگی‌ها یاد گرفته بود دست مرا می‌بوسید و می‌گفت باید شکرگزار باشم؛ نمی‌دانم چرا این کار را می‌کرد. قرار بود یک هفته‌ای برود و برگردد، من هم نمی‌توانستم بروم./ ستاره صبح

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا