حقوق بشردیدگاه‌ها

حکم اعدام مجاهدکورکور به ‌اتهام قتل کیان پیرفلک

انتساب پرونده قتل کیان پیرفلک به مجاهد کورکور در حالی است که زینب [ماه‌منیر] مولایی‌ راد، مادر کیان پیرفلک در مراسم خاکسپاری پسرش در برابر هزاران تن و در حضور نیروهای امنیتی اعلام و تأکید کرد که ادعای مسوولان در مورد «حمله تروریستی» به معترضان در ایذه دروغ است و نیروهای لباس شخصی، خود خودروی خانواده او را به رگبار گلوله بستند.

خبرگزاری قوه قضاییه (میزان) امروز جمعه خبر داد که برای عباس (مجاهد) کورکور که به‌ عنوان متهم اصلی در پرونده کشته شدن کیان پیرفلک معرفی شده بود، حکم اعدام صادر شده است.

در گزارش خبرگزاری «میزان»، آمده است که حکم کورکور «غیر قطعی» و «قابل فرجام‌خواهی در دیوان عالی کشور» است. دادگاه رسیدگی به اتهامات عباس کورکوری مشهور به «مجاهد کورکور» ۲۸ اسفند ۱۴۰۱ برگزار شد. قوه قضاییه او را با عنوان «متهم اصلی» پرونده‌ تیراندازی ۲۵ آبان به معترضان در ایذه معرفی کرده که منجر به مرگ هفت شهروند از جمله کیان پیرفلک شد.
اتهامات او «محاربه» و «افساد فی‌الارض» اعلام شده بود. خبرگزاری میزان پس از برگزاری جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات مجاهد کورکور نوشته بود که او در دادگاه اتهام‌ها را پذیرفته و گفته که «تحت‌ تأثیر فضای مجازی بوده» است. بر اساس قوانین مجازات اسلامی، هر یک از این اتهام‌ها می‌تواند به صدور حکم اعدام برای متهم بینجامد.
اما انتساب پرونده قتل کیان پیرفلک به مجاهد کورکور در حالی است که زینب [ماه‌منیر] مولایی‌ راد، مادر کیان پیرفلک در مراسم خاکسپاری پسرش در برابر هزاران تن و در حضور نیروهای امنیتی اعلام و تأکید کرد که ادعای مسوولان در مورد «حمله تروریستی» به معترضان در ایذه دروغ است و نیروهای لباس شخصی، خود خودروی خانواده او را به رگبار گلوله بستند. مادر کیان چندی پیش نیز در یک استوری اینستاگرامی با انتشار عکسی از خود در کنار مادر مجاهد کور‌کور، حمایت خود را از او اعلام کرد.
سجاد پیرفلک، عموی کیان، روز چهارشنبه، ۱۶ فروردین، در توئیتی نوشته بود که در پرونده‌هایی که برای «شب خونین ایذه ساخته شده، برای محکومیت برخی معترضین به دوربین‌های مسلط بر صحنه قتل کیان استناد شده است اما دادستان از وجود فیلم در زمان قتل کیان بی‌اطلاعی می‌کند.» پیرفلک در ماه‌های گذشته نیز به‌نقل از وکیل این خانواده اعلام کرده بود که مسوولان پرونده با «اراده‌ای قوی و جانبدارانه» اصرار دارند قتل کیان را به مجاهد کورکور منتسب کنند. عموی کیان تأکید کرده بود که قتل برادرزاده‌اش «توسط ضابطان قضایی» و «در حضور پدر و مادر کیان واقع شده و در زمان قتل هیچ اثر و نشانی از متهم یادشده [مجاهد کورکور] نبوده» است. نهادهای امنیتی، علاوه بر مجاهد کورکور چند نفر دیگر از جمله بهمن بهمنی را به دست داشتن در حمله مسلحانه به معترضان در ایذه و مسئول کشته شدن شماری از آن‌ها از جمله کیان پیرفلک معرفی کرده‌اند. کیان پیرفلک که در زمان مرگ تنها ۹ سال داشت، به یکی از سرشناس‌ترین جانباختگان اعتراضات «زن، زندگی، آزادی» تبدیل شد./بهارنیوز

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا