دیدگاه‌ها

هشدار صندوق بین المللی پول درباره افزایش فقر و گرسنگی

صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده که رشد اقتصادی جهان در پنج سال آینده کمترین میزان در سه دهه گذشته باشد. فقر و گرسنگی و تورم با همه گیری کرونا افزایش پیدا کرد و پس از آن با حمله روسیه به اوکراین وضعیت تورم بدتر شد. افزایش تنش‌های ژئوپلتیکی و نگرانی‌ها از کاهش ثبات مالی بانک های آمریکا و سوییس با اضافه شدن به مشکلات بالا می‌تواند شرایط اقتصاد جهانی را پیچیده‌تر کند و به افزایش فقر و مشکلات اقتصادی دامن بزند.

صندوق بین المللی پول هشدار داد که چشم انداز رشد اقتصادی در پنج سال آینده، ضعیف‌ترین چشم انداز در سه دهه اخیر است و از کشورها خواست تا از چند تکه شدن اقتصاد که از تنش های ژیوپلتیکی ناشی می‌شود اجتناب کنند و در جهت افزایش بهره‌وری حرکت کنند.

کریستیالینا جورجیوا مدیرعامل صندوق بین‌المللی پول در سخنرانی خود در واشنگتن گفت که رشد اقتصادی جهان از نگاه وام دهنده‌ی اضطراری در نیم دهه آینده حدود سه درصد است که کمترین میزان پیش بینی رشد میان مدت از سال ۱۹۹۰ و کمتر از میانگین ۳.۸ درصدی دو دهه گذشته است. میزان نرخ بهره در پیش بینی کاهش رشد اقتصادی بی تأثیر نیست.

مدیرعامل صندوق بین المللی پول اعلام کرد که تولید ناخالص داخلی جهان در سال ۲۰۲۳ احتمالاً کمتر از سه درصد خواهد بود که این ادعا با پیش بینی ۲.۹ درصدی صندوق در ژانویه تطابق دارد.

صندوق بین المللی پول گفت که حدود نود درصد از اقتصادهای پیشرفته امسال شاهد کندی رشد اقتصادی خواهند بود زیرا سیاست‌های پولی سخت بر سطح تقاضا اثر می گذارد و فعالیت های اقتصادی در ایالات متحده و منطقه یورو را کاهش می‌دهد. این سازمان در یازده آوریل (۲۲ فروردین) قصد دارد گزارش دقیق‌تری از چشم انداز اقتصاد جهانی را در نشست مشترک بهاری خود با بانک جهانی ارائه کند.

جورجیوا در مصاحبه تلویزیونی با بلومبرگ گفت که اقتصاد جهانی در حال حاضر کمتر قادر به حمایت از ضعیف ترین اعضاء است زیرا منفعت حاصل از صلح از بین رفته است.

در آمد سرانه کشورهای کم درآمد به خاطر کاهش تقاضای صادرات محصولاتشان کاهش پیدا کرده است به همین دلیل فقر و گرسنگی که در طول همه گیری ویروس کرونا افزایش پیدا کرده بود می‌تواند افزایش یابد.

جورجیوا توضیح داد علی‌رغم چشم انداز تیره رشد، تورم بالا به این معنی است که بانک‌های مرکزی جهان به افزایش نرخ بهره ادامه دهند البته این افزایش تا زمانی ادامه خواهد داشت که فشارهای ناشی از ثبات مالی بر صنعت بانکداری سوئیس و آمریکا محدود باقی بماند.

جورجیوا اضافه کرد که اگر ثبات سیستم مالی کاهش پیدا کند سیاست گذاران شرایط پیچیده‌تری را برای کنترل تورم و حفاظت از سیستم مالی تجربه خواهند. جورجیوا گفت با وجود افزایش تنش‌های ژیوپلتیکی، تورم همچنان بالاست که به کشورهای ضعیف و آسیب پذیر آسیب می‌زند.

پیش ازاین صندوق بین المللی پول هشدار داده بود که چندپارگی‌های زیوپلتیکی خطر آسیب زدن به اقتصاد جهانی را به دنبال دارد و سرمایه گذاری مستقیم خارجی و سایر سرمایه‌ها به طور فزاینده‌ای به سمت بلوک همسو با کشورها هدایت می‌شوند.

جورجیوا از کشورها خواست تا سطح بدهی کشورهای در بحران را کاهش دهند و به فقیرترین کشورهای کمک کنند.

گزیده گزارش اکو ایران

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا