حقوق بشر

تعطیلی دستکم ۴۵۸ واحد؛ نگاهی به یک ماه برخوردهای اقتصادی صورت گرفته برای تحمیل حجاب اجباری

فشار نهادهای مختلف حکومتی برای اعمال “حجاب اجباری” از طریق برخوردهای اقتصادی و پلمب اماکن کسب، در حال گسترش است. از اواسط اسفندماه، دستکم ۴۵۸ واحد صنفی، مرکز گردشگری، هتل و رستوران و دو مجتمع تجاری به دلیل عدم رعایت “حجاب اجباری” پلمب شدند. این در حالی است که به گفته حقوقدانان پلمب محل کسب شهروندان، تهاجم اقتصادی علیه آنان بوده و فاقد وجاهت قانونی است. از سوی دیگر نمایندگان مجلس در تلاش برای تصویب طرحی هستند که میزان این نوع برخوردها با بخش خصوصی را به شدت افزایش خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در دوره یکماه ۱۵ اسفندماه ۱۴۰۱ تا ۱۵ فروردین ۱۴۰۲ صدها واحد صنفی، مرکز گردشگری، هتل و رستوران به دلیل عدم رعایت “حجاب اجباری و شئونات اسلامی توسط پرسنل و یا مشتریان” پلمب یا توبیخ شدند.

طی این مدت دستکم ۴۵۸ واحد صنفی به دلیل عدم رعایت “حجاب اجباری” توسط مراجعه کنندگان یا پرسنل پلمب شدند. از این میان میتوان به پلمب ۱۸ واحد رستوران، ۲۳ واحد فعال در عرصه گردشگری و بومگردی و ۲ واحد فروشگاه لباس اشاره کرد، زمینه فعالیت ۴۱۵ فروشگاه دیگر مشخص نشده است.

از جمله مهمترین این موارد میتوان به پلمب نخلستان چاه عروس ابوزیدآباد و هتل سرای عامری‌ در کاشان، فروشگاه لباس بهارگل واقع در بهبهان، کمپ کویری متین‌آباد در نطنز، کاروانسرای دیر گچین در قم، پارک طبیعتگردی در یزد، اقامتگاه بومگردی پوریعقوب در شهرستان خواف، فروشگاه داخل «بیمارستان» خاتم‌الانبیا در استان هرمزگان، مزرعه کودک اکسین آمل، کافه رستوران آوریل، کافه رستوران سی یل، غرفه ای در باغ مقیطیه در آبادان و رستوران رضا رشیدپور در کیش اشاره کرد.

بخش طلا و جواهر مجتمع تجاری الماس کریم خان تهران و مجتمع تجاری پرشیا در بابلسر نیز از دیگر اماکنی هستند که به دلایل مشابه پلمب شدند.

استان مازندران با پلمب ۳۳۸ واحد و استان اصفهان با پلمب ۴۱ واحد بالاترین میزان اقدام علیه فروشگاهها به بهانه “عدم رعایت حجاب و شئونات اسلامی” را داشتند.

در همین رابطه رئیس پلیس نظارت بر اماکن عمومی فراجا، از راه اندازی طرح ناظر بر “بی حجابی” در اصناف و بیژن نوباوه، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، از طرح جدید مجلس در خصوص برخورد غیرمستقیم و هوشمند با “بدحجابی” خبر دادند. بر اساس این طرح مجلس شورای اسلامی، زنانی که بدون روسری و پوشش مورد تایید حکومت جمهوری اسلامی در اماکن عمومی ظاهر شوند، به “پانصد هزار تا سه میلیارد تومان جریمه نقدی، ابطال گواهینامه رانندگی، ابطال پاسپورت و ممنوعیت استفاده از اینترنت” محکوم خواهند شد.

این اقدامات در حالی صورت میگیرد که به گفته حقوقدانان، پلمب محل کسب شهروندان با دلایلی در خصوص حجاب، غیر قانونی است.

حسن برهانی، حقوقدان و وکیل دادگستری با انتشار یادداشتی در این رابطه گفت: “پلمب محل کسب مردم، تهاجم اقتصادی علیه شهروندان است. اکثر این اقدامات، غیرقانونی است.”

محسن حاجی سعید، رئیس انجمن های راهنمایان گردشگری نیز پلمب مراکز تفریحی را “بحران اساسی در صنعت گردشگری” عنوان کرد.

علاوه بر این، اخیرا گزارشاتی از عدم ارایه خدمات به شهروندان به بهانه آنچه “بی حجابی” عنوان شده، در برخی از اماکن تفریحی و ترابری منتشر شده است. در این خصوص میتوان به اماکنی چون؛ باغ ارم شیراز، طاق بستان کرمانشاه و مترو شیراز اشاره کرد.

از سوی دیگر، در مواردی برخوردهای قضایی با شهروندان در خصوص “حجاب اجباری” به صدور احکام حبس، شلاق و محرومیت های اجتماعی و اخراج از محل کار منجر میشود که از این میان میتوان به اخراج سه کارمند زن از محل کارشان در قم و محکومیت مریم بنی رضی، پرستار ساکن قم به بیش از ۸ ماه حبس و ۱۴۸ ضربه شلاق اشاره کرد.

در یک ماه گذشته فشارهای جمهوری اسلامی در خصوص حجاب اجباری با حمایت شماری از مسئولان همراه بود. حسینعلی حاجی دلیگانی عضو هیئت رئیسه مجلس، احمد راستینه سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، حسین جلالی دبیر کمیسیون فرهنگی مجلس، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس، مهدی باقری عضو کمیسیون قضایی مجلس، صادق جعفری چگنی دادستان عمومی و انقلاب خوزستان، رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور، وزیر ارشاد، مسئول امر به معروف و نهی از منکر سپاه شهرستان فیروزکوه، مدیر حوزه علمیه تهران، رئیس دانشگاه آزاد، معاون سپاه پاسداران استان قم و شماری از امامان جمعه در شهرهای مختلف از جمله افرادی هستند که طی سخنانی از برخوردهای قهری با شهروندان در خصوص “حجاب اجباری” حمایت کردند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا