دیدگاه‌ها

بارقه‌های امید به صلح در یمن

 صدها نفر از اسرای جنگی مبادله می‌شوند یکی از مسئولان دولت یمن اعلام کرد مبادله صدها زندانی که در جریان جنگ داخلی این کشور به اسارت درآمدند روز پنجشنبه آغاز خواهد شد.

به گفته این مقام دولت یمن نزدیک به ۹۰۰ زندانی از هر دو طرف درگیری داخلی یمن قرار است آزاد شوند. این خبر در حالی منتشر می‌شود که امیدها به برقراری صلح در یمن با گذشت بیش از هشت سال از آغاز درگیری داخلی افزایش یافته است.

بنا به گزارش‌ها نیروهای حوثی یمن قرار است ۱۸۱ زندانی را که برخی از آنها تبعه عربستان و سودان هستند آزاد کنند. در مقابل نیروهای دولتی یمن ۷۰۶ نفر را آزاد خواهند کرد. مبادله اسرای زندانی بین دو طرف براساس توافقی که ماه مارس در جریان مذاکرات در سوئیس به دست آمد صورت می‌گیرد.

این مبادله مهمترین رد و بدل اسرای زندانی بین دو طرف از ماه اکتبر سال ۲۰۲۰ تاکنون محسوب می‌شود.

به گفته مجید فضائل، سخنگوی هیات مذاکره‌کننده دولت یمن در زمینه مبادله اسرا قرار است در اولین روز مبادله زندانیان چند پرواز رفت و برگشت برای انتقال این اسرا انجام شود. این پروازها بین صنعا، پایتخت یمن که تحت کنترل نیروهای حوثی قرار دارد و شهر عدن، پایتخت موقت دولت یمن صورت خواهد گرفت.

مجید فضائل افزود که مبادله اسرا بین یمن و عربستان صورت خواهد گرفت و قرار است سه روز طول بکشد.

توافق دو طرف برای مبادله زندانیان به اسارت گرفته شده تنها چند روز پس از اعلام توافق بین ایران و عربستان برای از سرگیری روابط با یکدیگر به دست آمد. ایران در جریان جنگ داخلی یمن از شورشیان حوثی حمایت می‌کرد. در مقابل عربستان در راس ائتلافی نظامی با مشارکت امارات متحده عربی قرار داشت که حامی دولت یمن بود.

توافق آتش‌بس شش ماهه در یمن ماه اکتبر گذشته به پایان رسید اما آتش‌بس همچنان تا حد زیادی رعایت می‌شود./یورونیوز

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا