فرهنگی

رکوردزنی نرخ بیکاری

بیکاری یکی از معضل های اجتماعی- اقتصادی بزرگ در میهن ماست که هر روز حادتر نیز می‌شود. ناگفته پیداست که  آمار و ارقام رسمی خشک و خام، اغلب با واقعیت بازار کار کشور چندان همخوانی ندارد…
در تهیه و انتشار آمارهای اعلام شده در جمهوری اسلامی، چه از سوی مرکز آمار باشد یا هر نهاد حکومتی دیگر، دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی دخالت و در آن‌ها دستکاری می‌کنند. مفاهیم آماری و شیوه‌های سنجش طوری دستچین، تنظیم، و ارائه می‌شوند که وضعیت کشور غیربحرانی و عادی نشان داده شود. و این تازه آغاز ماجراست. وقتی آمار درست و دقیق نباشد، راه‌حل درست و مناسبی هم داده نمی‌شود؛ تازه اگر اراده و خواست و توان ارائهٔ چنین راه‌حلی باشد.

نرخ بیکاری زمستان ۱۴۰۱ در اوج سه ساله ایستاد. با وجود وعده ایجاد یک میلیون شغل در هر سال، در پایان ۱۴۰۱ هنوز ۲ میلیون و ۵۲۶ هزار بیکار در کشور وجود داشته‌اند. این به معنای ثبت نرخ بیکاری ۹.۷ درصدی در پایان سال ۱۴۰۱ بوده است.

به گزارش اکوایران، آخرین فصل سال گذشته از رکوردزنی دیگری در نرخ بیکاری حکایت داشته است. بررسی‌های آماری در این شاخص نشان می‌دهد وخامت اوضاع اشتغال در کشور به بالاترین سطح خود در دو سال اخیر رسیده، اما هنوز نسبت به سه سال پیش خود در شرایط بهتری قرار دارد.

رکوردزنی نرخ بیکاری در زمستان ۱۴۰۱
در تابستان و پاییز سال ۱۴۰۱ نرخ بیکاری رفتاری نزولی پیدا کرده و در کانال ۸ درصد قرار گرفته بود اما این محدوده در زمستان دوام نیاورده و شاخص مهم اشتغال در کشور را به مرز ۱۰ درصد کشاند.به طور کلی نرخ بیکاری از تقسیم جمعیت بیکار بر کل جمعیت فعال در کشور به دست می‌آید. داده‌های مرکز آمار نشان می‌دهد جمعیت فعال ۱۵ ساله و بیشتر در سال گذشته برابر با ۲۵ میلیون و ۹۶۲ هزار نفر بوده که از این میزان حدود ۲ میلیون و ۵۲۶ هزار نفر بیکار بوده‌اند. نسبت این دو رقم گویای نرخ بیکاری ۹.۷ درصدی در زمستان ۱۴۰۱ بوده است. این در حالی است که یکی از مهمترین وعده‌های دولت سیزدهم ایجاد سالانه یک میلیون شغل در کشور بوده است.

عددی که مرکز آمار ایران در این مقطع اعلام کرده بالاترین سطح را در قیاس با سال‌های قبل از خود داشته است. پیش از این در زمستان ۱۳۹۹ نیز نرخ بیکاری برابر با همین میزان به ثبت رسیده بود.در کنار افزایش بیکاری در کشور اما میزان مشارکت در اقتصاد نیز کاهش پیدا کرده است. در همین رابطه داده‌های آماری نشان از نزول نرخ مشارکت اقتصادی در کشور داشته است.

افت نرخ مشارکت اقتصادی در کشور
به طور کلی به آن دسته از جمعیت کشور که در پی اشتغال هستند، جمعیت فعال گفته می‌شود. نسبت این جمعیت به کل جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر نرخ مشارکت اقتصادی اطلاق شده که در زمستان سال قبل روندی نزولی داشته است.در همین رابطه داده‌های مرکز آمار ایران نشان می‌دهد نرخ مشارکت اقتصادی در زمستان سال قبل برابر با ۴۰.۵ درصد بوده که کمترین سطح را در سال گذشته داشته است

.طبق روندهای آماری می‌توان گفت وضعیت مشارکت اقتصادی افراد در اقتصاد شیبی نزولی را در فصول اخیر سپری کرده است. به باور بسیاری از کارشناسان رشد نرخ بیکاری در کنار افزایش نرخ مشارکت اقتصادی در کشور علامت‌هایی از بحران در وضعیت اشتغال کشور است؛ با این حال هنوز نرخ بیکاری در مقایسه با سطوح بالای ثبت شده در سال‌های پیش از ۱۳۹۹ پایین‌تر بوده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا