بین‌المللی

مجارستان آمریکا را به دخالت در امور داخلی خود متهم کرد

دولت مجارستان آمریکا را به تلاش برای وادار کردن این کشور به موضع گیری مشخصی در قبال جنگ اوکراین و در نتیجه مداخله در سیاست داخلی متهم کرد.

به گزارش تسنیم به نقل از روزنامه “فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ”، “ویکتور اوربان”، نخست‌وزیر مجارستان ایالات متحده آمریکا را به تلاش برای وادار کردن این کشور به موضع گیری مشخصی در قبال جنگ اوکراین متهم کرد. “جرگلی گولیاس”، رئیس دفتر اوربان، روز چهارشنبه توبیخ کرد، به همین منظور، سفارت آمریکا در بوداپست یک کمپین مستقیم و مداخله در سیاست داخلی انجام می‌دهد.

وی به پوسترهایی اشاره کرد که در چند روز گذشته در چند شهر این کشور نصب شده و گفته می‌شود از سوی سفارت آمریکا تامین مالی شده است. به گفته وی نقوش روی این پوسترها خاطره‌ای از اشغالگری شوروی سابق در مجارستان و حمله روسیه به اوکراین را ترکیب می‌کند و روی آن نوشته شده است: «روس‌ها بیرون!».

علاوه بر این، چندین روز است که با استناد به “محافل دیپلماتیک” گمانه زنی هایی وجود داشت مبنی بر اینکه ایالات متحده می تواند به اتهامات فساد علیه افراد نزدیک به دولت یا حزب فیدز اوربان آن ها را تحریم کند. سفارت آمریکا در بوداپست این موضوع را تکذیب نکرد، اما اعلام کرد که فعلا از این اقدام شدید استفاده نمی شود.

در عوض، دیوید پرسمن، سفیر این کشور اعلام کرد که واشنگتن سه کارمند بانک سرمایه گذاری بین المللی روسیه در بوداپست، از جمله یک شهروند مجارستانی را به عنوان بخشی از تحریم های بیشتر علیه روسیه مجازات می کند. با این حال، او انتقادات صریحی را متوجه دولت اوربان کرد که نگرانی‌های مکرر واشنگتن در مورد حضور «بانک جاسوسی» روسیه را جدی نگرفت.

وی همچنین تاکید کرد که به طور کلی، روابط بین رهبری مجارستان و رهبری روسیه در پرتو جنگ اوکراین نگران کننده است. به گفته پرسمن ادامه این همکاری اقتصادی ماشین جنگی روسیه را تامین مالی می‌کند. این مقام آمریکایی گفت: با این وجود، مجارستان هم‌پیمان ارزشمند ما در ناتو باقی می‌ماند. آنچه اکنون مورد نیاز است کار به جای بازی های سیاسی است.

در حالی که “اوربان” تجاوز روسیه را محکوم کرده است، از انتقاد مستقیم از “ولادیمیر پوتین”، رئیس جمهور روسیه اجتناب کرده است. وی همچنین از ارسال تسلیحات به اوکراین توسط اتحادیه اروپا و ناتو که اجازه عبور از مجارستان را ندارند، انتقاد می کند. به استثنای چند استثنا، تحریم‌های اقتصادی اتحادیه اروپا با وتوی مجارستان مسدود نشدند، اما موضوع بسیاری بحث ها در مبارزات سیاست داخلی هستند.

روز چهارشنبه، “پتر سیجارتو”، وزیر امور خارجه مجارستان از سفر به مسکو که طی آن به توافقاتی درباره ادامه عرضه گاز، نفت و سوخت هسته ای دست یافته بود، بازگشت. در بوداپست همچنین سیجارتو منتظر مهمانی از متحدان پوتین یعنی وزیر امور خارجه بلاروس است. او پیش از این روز سه شنبه با “ایستوان ناگی”، وزیر کشاورزی مجارستان، در مورد تداوم همکاری ها صحبت کرده بود.

به گزارش خبرگزاری MTI، گولیاس، رئیس دفتر اوربان اطمینان داد که مجارستان به قوانین بین المللی پایبند بوده و تجاوز روسیه را محکوم کرده است. وی گفت که او کمک های بشردوستانه را با تمرکز بر زاکارپاتیا، جایی که یک اقلیت کوچک مجارستانی در آن زندگی می کنند، به اوکراین ارائه می کند. وی از کمپین پوستر انتقاد کرد و آن را اقدامی غیر معمول، به ویژه در میان متحدان خواند.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا