دیدگاه‌ها

واکنش‌ها به جلسه رئیسی با “دانشمندان یک درصد برتر جهان”

سخنان یک استاد دانشگاه درباره پایتون در جریان یک نشست با ابراهیم رئیسی واکنش‌های گسترده‌ای را به همراه داشته است. او ادعا کرده بود که با پایتون از جمله می‌توان تحولات سیاسی و نظامی را پیش‌بینی و تورم را کنترل کرد!

از این جلسه با عنوان ”نشست با جمعی از دانشمندان یک درصد برتر جهان”، ویدئویی منتشر شده که در آن، داوود دومیری گنجی، استاد دانشگاه نوشیروانی بابل می‌گوید که با برنامه پایتون می‌توان تحولات آینده در زمینه‌های مختلفی همچون نظامی، سیاسی و اقتصادی را پیش‌بینی کرد. او از جمله با اشاره به امکان استفاده از پایتون در زمینه‌های اقتصادی افزود: «در زمینه رشد تورم که حضرت آقا فرمودند می‌توانیم در آن زمینه کار کنیم.» این استاد دانشگاه همچنین افزود: «پایتون کارهای مختلفی انجام می‌دهد، در حوزه پزشکی متحول می‌کند، چهار سال آینده را پیش‌بینی می‌کند که چه سرطانی در واقع طرف دارد. ما در حوزه سیاست چنین مشکلی داریم آقای رییس‌جمهور، چرا؟ چون آینده‌ای که باید پیش‌بینی کنیم را نداریم.» او در سخنان خود از پایتون به عنوان ”یک شبکه قدرتمند جهانی” یاد کرد.
پایتون اما صرفاَ یکی از پرطرفدارترین زبان‌های برنامه‌نویسی در جهان به شمار می‌رود که در زمینه‌های گوناگون، از محاسبات علمی تا هوش مصنوعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. انتشار این ویدئو، با واکنش گسترده‌ای در شبکه اجتماعی همراه شده است.
محمود صادقی، عضو پیشین مجلس شورای اسلامی در صفحه شخصی خود در توییتر، این سخنان را نشان‌دهنده ”سطح نخبگانی” دانست که ”به دولت مشورت می‌دهند.”
عباس صالحی، وزیر پیشین فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز نسبت به پیامدهای ترویج جعلیات و ادعاهای غیرعقلانی در سطوح عالی کشور هشدار داد و نوشت: «دو نهاد علم و دین، نهادهای اصلی قوام ملت‌ها هستند. انتشار حرف‌های سست و غیر عقلانی از روحانیون و دانشگاهیان فروپاشی سرمایه اجتماعی را در پی خواهد داشت.» محمد طبیبیان، اقتصاددان نیز نوشت: «این دانشمند نمی‌داند که پایتون یک نرم‌افزار کدنویسی کامپیوتر معمولی و متعارف است و بسیاری از دانشجویان دوره کارشناسی داخل هم با آن آشنا هستند. یک شبکه جهانی نیست و هیچکدام از کارهایی هم که ایشان فکر می‌کند را انجام نمی‌دهد.» او در ادامه افزود که اگر این ردیف برتر یک درصد دانشمندان جهان هستند تو خود حدیث مفصل بخوان در مورد بقیه ۹۹ درصد.
محمد فاضلی، جامعه‌شناس و استاد دانشگاه هم در توییتی نسبت به برگزاری چنین جلسه‌ها و تصمیم‌گیری بر منبای اینگونه سخنان هشدار داد و نوشت: «باید ترسید از هزاران جلسه‌ای که در آنها مقامات در معرض دانشمندان پایتونی قرار می‌گیرند؛ پایتونیسم منطق برنامه‌ریزی می شود؛ و سیاست‌های پایتونی پنهان و آشکار وضع و اجرا می‌شوند.»
صادق حسینی، روزنامه‌نگار نیز در توییتی از تصمیم برای انتشار این فیلم ابراز تعجب کرد و پرسید که چطور ”در کل آن ساختار بی‌کفایت که فیلم را بیرون داده هم کسی نگفت که پایتون زبان برنامه‌نویسی است و طرف اشتباه گفته و نباید فیلمش پخش شود.”
واکنش‌ها به این سخنان درباره پایتون آنچنان گسترده شده که شماری از کاربران و حتی رسانه‌ها در ایران، از آن با عنوان ”پایتون‌گیت” نام برده‌اند. سعید محمد، فرمانده پیشین قرارگاه خاتم‌الانبیا اما انگشت اتهام را به سمت کشورهای دیگر و سرویس‌های جاسوسی نشانه گرفت و نوشت: «سیا برای فروپاشی یکی از کشورهای بلوک شرق در جنگ سرد، یک جاسوس را در بالاترین سطح در سیستم انتصابات آن کشور نفوذ داده بود که ماموریت وی بکارگیری افراد ناکارآمد و غیر متخصص در پست‌های کلیدی بود.» او در ادامه از ”نهادهای مسئول” خواست برای جلوگیری از این واقعه در کشور ”مراقبت ویژه” داشته باشند.
سایت خبری فراز ماجرا را بیش از خنده‌آوربودن، “ترسناک” خوانده و نوشته است: «واقعیت این ماجرا بیش از آنکه خنده‌دار باشد، ترسناک است. ترس از اینکه بالاترین مراجع تصمیم‌گیری و مدیریت کشور به این راحتی می‌توانند در معرض فریب افراد قرار بگیرند و مسایلی بی‌پایه به نام علم و دانش به این مراجع فروخته شود. چیزی که خطای تصمیم‌گیری بسیار بزرگی را ایجاد می‌کند که در نهایت نتیجه آن منتهی به اوضاع نابسامان کشور خواهد شد.»  فراز در ادامه به نمونه‌هایی از شعارها و تصمیم‌گیری‌های دیمی و غیرعلمی در دولت رئیسی مانند “ادعای کنترل قیمت ارز با ۳۰۰ میلیون دلار ارز پاشی تا کاهش اتوماتیک ۱۵ درصدی تورم با شروع کار دولت و حل مشکل بورس در سه روز و جدا کردن اقتصاد از سیاست خارجی و نظایر دیگر این ادعاها” اشاره کرده و نوشته است: «تمام کسانی که این حرف‌ها را می‌زدند عضو کابینه ابراهیم رئیسی شدند. آیا یک درصد آن ادعاهای بی‌پایه و بدون توجیه علمی در عمل توانست اجرا شود؟»بهارنیوز

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا