زحمتکشان

اخترعلی تقوی؛ معلمی که هنگام سوختبری جان داد

سوختبری که روز ۱۲ فروردین در منطقه مرزی ریمدان در اثر انفجار خودروی حامل بنزین دچار سوختگی شدید شده بود، در اثر شدت جراحات در بیمارستانی در زاهدان جان باخت. او اخترعلی تقوی نام داشت و معلم بود. این معلم ۴۵ ساله به سوختبری روی آورد تا بدهی پس از عمل جراحی خود را بپردازد.

۱۲ فروردین «حال وش» که خبرهای اجتماعی و حقوق بشری سیستان و بلوچستان را بازتاب می‌دهد از انفجار یک خودروی حامل سوخت در منطقه مرزی ریمدان از توابع دشتیاری (در ۱۲۰ کیلومتری چابهار) خبر داد.

در خبر آمده بود که در این حادثه یک سوختبر به نام اخترعلی تقوی ۴۵ ساله فرزند آخرداد اهل روستای کوهمیتگ از توابع سرباز به شدت مجروح و در بیمارستان امام علی چابهار بستری شده است. حال اخترعلی تقوی وخیم اعلام شد.

اخترعلی تقوی پس از چندی برای ادامه درمان به بیمارستانی در زاهدان منتقل شد و دوشنبه ۲۱ فروردین در این بیمارستان جان باخت.

«کولبر نیوز» درباره علت روی آوری این معلم به سوختبری نوشته است او پس از جراحی قلب، صدها میلیون تومان مقروض شده بود و می‌خواست با سوختبری بدهی خود را بپردازد. کولبر نیوز نوشته است:

آقای تقوی چند سال پیش مجبور به انجام عمل جراحی بر روی قلب شده بود و عدم حمایت اداره آموزش و پرورش باعث شده بود که وی بالاجبار به کار سوختبری روی بیاورد تا بدهی چندصد میلیونی خود را پرداخت کند اما در اولین سرویس سوختبری دچار حادثه شده و به شدت مجروح شده است.

سوختبری برای ساکنان مناطق مرزی سیستان و بلوچستان، همان نقشی را دارد که کولبری در کردستان ایفا می‌کند. آن‌ها که راه دیگری برای امرار معاش ندارند، جان خود را برای بدست آوردن لقمه‌ای نان به خطر می‌اندازند. هر سال ده‌ها کولبر در کردستان و ده‌ها سوختبر در بلوچستان در تعقیب و گریز با ماموران مرزی و یا شلیک مستقیم آن‌ها جان خود را از دشت می‌دهند.

به گزارش حال وش، دستکم ۸۲ سوختبر در سال ۱۴۰۱ جان خود را در راه بدست آوردن لقمه‌ای نام از دست داده‌اند.

کولبر نیوز شمار مجروحان و کشته شدگان سوختبری در مرز شرقی کشور را ۲۳ تن اعلام کرده و نوشته است:

«سه هفته اول فروردین ۱۴۰۲، از اول فروردین تا ۲۱ فروردین ۱۴۰۲، تعداد ۲۱ حادثه سوختبری رخ داده است که بر اثر آن ۲۳ سوختبر کشته یا مجروح شده‌اند».

رادیو زمانه

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا