بین‌المللی

چین: به روسیه سلاح نمی‌دهیم/ تایوان مسئله داخلی است

وزیر خارجه چین امروز اعلام کرد که این کشور به طرفین درگیر در جنگ اوکراین سلاح نمی فروشد و صادرات اقلامی که اهداف دوگانه نظامی و غیرنظامی دارند را هم قاعده‌مند خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، کین گانگ، وزیر خارجه چین در پاسخ به نگرانی‌های غرب نسبت به ارسال تسلیحات چینی به روسیه، بر تمایل چین به کمک به تسهیل مذاکرات صلح دو کشور تاکید کرد و گفت که همه طرفین باید «بی‌طرفی و آرامش» خود را حفظ کنند.

او همچنین در  نشست خبری مشترک با آنالنا بربوک، همتای آلمانی خود تشدید تنش‌ها میان تایوان و چین را به گردن تایپه انداخت و مسئله تایوان را از امور داخلی چین دانست که دخالت خارجی در آن جایی ندارد.

کین گانگ درباره ارسال سلاح به روسیه گفت: در این مسئله پکن نگرشی محتاطانه و مسئولانه دارد. چین به طرفین درگیر در مناقشه سلاح نداده و قواعدی بر تسلیحات اقلامی وضع می‌کند که کاربری دوگانه نظامی و غیرنظامی دارند.

وزیر خارجه چین درباره جنگ اوکراین گفت: قلمرو تقسیم‌ناپذیر است و امنیت نیز چنین است؛ اگر منافع امنیتی یکی از طرفین به رسمیت شناخته نشود، گریزی از مناقشه و بحران نیست.

تایوان جزیره‌ای خودگردان است که چین آن را بخشی از خاک خود دانسته و حمله نظامی را یکی از راه‌های پس گرفتنش می‌داند. پکن ارتباط دیپلماتیک مستقل کشورها با تایوان را مردود می‌داند.

از سوی دیگر، آمریکا بزرگترین تامین‌کننده تسلیحاتی تایوان بوده و بارها به روش‌های مختلف اعلام کرده که در صورت حمله چین، به نحوی از این جزیره خودگردان حمایت خواهد کرد.

در پی دیدار اخیر تسای اینگ ون، رییس‌جمهوری تایوان با کوین مک‌کارتی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در کالیفرنیا، چین رزمایش بزرگ سه‌روزه‌ای پیرامون تایوان برگزار کرد و جنگنده‌هایش را به تنگه تایوان فرستاد.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا