حقوق بشر

اعتصاب غذای جوان اهل سقز در زندان؛ شکنجه و بازداشت در پی دادخواهی خون پدر

سوران رحیمی، اهل سقز نزدیک چهار ماه است که با اتهامات انتسابی توسط اداره آگاهی در بازداشت به سر می‌برد. این جوان که اخیراً دست به اعتصاب زده برای کوتاه آمدن از دادخواهی پرونده پدرش که توسط نیروهای حکومتی کشته شده، تحت فشار و شکنجه قرار دارد.

بر اساس گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، از روز سه‌شنبه ٢٢ فروردین ١۴٠٢ (١١ آوریل ٢٠٢٣) سوران رحیمی، ٢٩ ساله و اهل سقز در اعتراض به تداوم بازداشت غیرموجه خود در زندان نقده دست به اعتصاب تر زده است.

به گفته یک منبع آگاه، سوران رحیمی طی روزهای گذشته در زندان نقده از هوش رفته و با اینحال نه به بهداری زندان و نه به مراکز درمانی خارج از زندان منتقل نشده و محمدی رئیس زندان مرکزی نقده از هرگونه ارائه خدمات درمانی به وی ممانعت به عمل آورده است.

گفتنی‌ست که، اداره آگاهی پیرانشهر در تلاش است با پرونده‌سازی اتهامی را در خصوص یک پرونده دیگر به آقای رحیمی منتسب کند و علیرغم عدم شکایت شاکی این پرونده از آقای رحیمی، اداره آگاهی همچنان در تلاش برای انتساب اتهام مطروحه است.

این منبع افزود: ده سال پیش حیدر رحیمی، پدر سوران توسط نیروهای حکومتی در مراغه با تیراندازی مستقیم کشته شده و فشار مضاعف بر این جوان بازداشتی در جهت پس گرفتن شکایت وی از نیروهای اداره آگاهی در پرونده قتل پدرش انجام می‌شود.

سوران رحیمی در دی ماه ١۴٠٢ توسط نیروهای اداره آگاهی پیرانشهر بازداشت و در این نهاد تحت شکنجه شدید قرار گرفته بود. او سپس به زندان نقده منتقل شده و هم‌اکنون در این زندان به سر می‌برد.

قابل ذکر است که سوران رحیمی مادرش نابینا است و پس از جدایی همسرش حضانت دو فرزند خود را نیز بر عهده دارد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا