گوناگون

واردات از روسیه ۴ برابر صادرات به آن کشور

نائب رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه خاطرنشان کرد: واردات از روسیه همواره ۳ تا ۴ برابر بیشتر از صادرات ما به این کشور بوده است ازاین‌رو تجارت دو کشور تراز نیست و همین موضوع استفاده از پول ملی را تضعیف کرده است….
با وجود ایجاد رابطه بانکی بین دو کشور، روبل به میزان کالایی که وارد می‌شود در کشور موجود نیست بنابراین به سراغ ارزهای جایگزین می‌رویم؛ اما اگر به سمت تجارت دوطرفه هدایت و صادرات ایران تشویق شود نیاز به ارزهای دوم نخواهیم داشت چراکه روبل مورد تأیید تجار ایرانی قرارگرفته است و در بازار ثبات نسبی دارد. کامبیز میر کریمی در گفت‌وگو با ایلنا در واکنش به خبر تقویت حضور ایران در بازار لبنیات و ماهی روسیه، گفت: در یک بازه زمانی ایران به پنجمین کشور تأمین‌کننده محصولات لبنی در روسیه تبدیل شد اما در ۳ سال گذشته ابهام در برخی مسائل بهداشتی و فنی تا حدودی سهم ایران از بازار روسیه را کاهش داد.

مشکلات ارزی
این فعال اقتصادی با اشاره به قابلیت ایران در تولید محصولات صادرات محور در حوزه شیلات، گفت: تنوع گونه‌های ماهیان جنوب، میگو و سایر تولیدات آبزیان پتانسیل صادرات این محصولات را برای ما فراهم کرده است؛ سال گذشته یک هیئت تجاری روس باهدف صادرات محصولات آبزی، به ایران سفر کرد اما برخی مشکلات ارزی و تعرفه‌ای توجیه اقتصادی صادرات را به تأخیر انداخت. بدون تردید با سرمایه‌گذاری در حوزه تولید و صید آبزیان بازخورد مناسبی از این حوزه دریافت خواهیم کرد.

علت قیمت پایین گوشت روسیه
میر کریمی بابیان اینکه در زمان مناسب گوشت‌ از روسیه وارد نشد، تصریح کرد: گوشت‌های وارداتی از روسیه نتوانست در بازار ایران خریدار چندانی پیدا کند چراکه در فصل مناسب گوشت از روسیه وارد نشد؛ پایین بودن قیمت گوشت در آن فصل وزارت کشاورزی و سازمان دامپزشکی را قانع کرد که می‌توان گوشت با قیمت پایین وارد و بازار را تنظیم کرد اما قیمت پایین به معنی پیر و چربی زیاد گوشت بود. به نظر می‌رسد در ۲ ماه آینده که فصل تولید گوشت‌های مرغوب در روسیه است این کشور بتواند نیاز ما را تأمین و دیگر لازم نباشد از کشورهای دوردست مانند استرالیا و نیوزلند گوشت وارد کنیم.

سهم ایران از بازار روسیه
از ۵۰۰ میلیون دلار
وی بابیان اینکه در ۲ سال اخیر سهم ایران از بازار روسیه از ۵۰۰ میلیون دلار تجاوز کرد، افزود: حدود ۲۳۰ تا ۲۷۰ میلیارد دلار در بازار روسیه پول جابه‌جا می‌شود که سهم ایران همواره زیر ۵۰۰ میلیون دلار بود اما بعد از امضای موافقت‌نامه تجارت آزاد بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا سهم ما از بازار این کشور روبه‌جلو رفت.

جهش صادرات در سال ۹۸
میر کریمی بابیان اینکه بعد از امضای توافق‌نامه تجارت آزاد در سال ۹۸ شاهد جهش‌های صادراتی بودیم، تصریح کرد: در سال نخست حجم صادرات ایران به روسیه از ۲۷۰ میلیون دلار به ۴۷۰ میلیون دلار رسید و سال بعدازآن یعنی در اوج شیوع بیماری کرونا و تعطیلی مرزها روند صعودی صادرات حفظ و از مرز ۵۳۰ میلیون دلار عبور کرد. اکنون تجارت ۱۵ میلیارد دلاری هدف‌گذاری شده است که امکان تحقق آن وجود دارد چراکه بناست در نیمه دوم سال آینده تعرفه کالاها صفر و تجارت آزاد محقق شود؛ به نظر می‌رسد با تعرفه صفر این عدد دست‌یافتی است. وی در پایان بیان کرد: صادرکنندگان باید ترکیب نرخ ارز را بدانند چون دو نرخی شدن ارز باعث برهم زدن شرایط رقابت می‌شود. باید مراقب بود که اقتصاد شرایط رقابت را از دست ندهد؛ شرایط رقابت برای شرکتی که قانونی کار و ارز را در سامانه نیما ثبت می‌کند با شرکتی که غیرقانونی و ارز را در بازار آزاد می‌فروشد متفاوت است و این موضوع فضای رقابت را می‌گیرد.

ستاره صبح

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا