جوانان

موج جدید مسمومیت‌های سریالی در مدارس دخترانه چند شهر

موج جدید حملات به مدارس دخترانه در روزهای اخیر، بار دیگر اعتراضات مردمی را شعله‌ور کرده است. در شاهین‌شهر اصفهان نیروهای حکومتی برای مقابله با مردم معترض، اقدام به پرتاب گاز اشک‌آور کردند….
امروز مدارس دخترانه‌ی شرافت و‌ خدیجه در سنندج مورد حمله شیمیایی قرار‌گرفته‌اند. علائم اکثر دانش آموزان سرفه و سردرد است و میگویند بوی عجیبی احساس کرده‌اند.
دبیرستان دخترانه یاس نبی شهرستان تاکستان در استان قزوین نیز امروز هدف حملات شیمیایی قرار گرفته است. تعدادی از دانش‌آموزان نیز مسموم و به مراکز درمانی منتقل شده‌اند.

با گذشت حدود دو هفته از پایان تعطیلات نوروزی و بازگشایی دوباره مدارس در ایران، حملات به مدارس از سر گرفته شده و مسمومیت‌های سریالی دانش‌آموزان دختر شدت گرفته است.

سازمان حقوق بشری “هه‌نگاو” نوشت طی یک روز هفت مدرسه در ایذه، شهر قدس، مهاباد، ارومیه، سرپل ذهاب و سنندج هدف حملات سازمان یافته قرار گرفتند.

تصاویر منتشر شدە در شبکه‌های اجتماعی هنرستان دخترانه مهر پروین در سرپل ذهاب را نشان می‌دهند که مورد حمله قرار گرفته است. بر اساس خبرهای منتشر شده، بیش از ٢٠ تن از دانش‌آموزان، پس از بروز علائم مسمومیت، به بیمارستان شهدای این شهر انتقال یافتند. “هه‌نگاو” گزارش داده که علاوە بر آمبولانس، نیروهای وابسته به حکومت نیز در این مدرسە حاضر شدند.

منابع محلی از ایذه گزارش دانند که دختران دانش‌آموز در دو مدرسه‌ دخترانه‌ کوثر و پروین اعتصامی در این شهر نیز هدف حملات مشابه قرار گرفته‌اند و ده‌ها دانش‌آموز مصدوم در بیمارستان‌بستری شده‌اند.

در همین حال، گزارش‌ها و تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، از برگزاری تجمعات اعتراضی در مقابل مدارس و ساختمان‌های اداره آموزش و پرورش در شهرهای مختلف حکایت دارند.

در شاهین‌شهر اصفهان، جمعی از معلمان و خانواده‌های دانش‌آموزان در اعتراض به مسمومیت‌های سریالی، تجمع اعتراضی برگزار کردند و شعارهای ضدحکومتی سردادند. تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهند که نیروهای سرکوبگر حکومتی برای مقابله با مردم معترض، اقدام به پرتاب گاز اشک‌آور کرده‌اند.

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو همچنین گزارش کرده که پرشنگ رنجبری، مدیر دبیرستان دخترانه متوسطه معراج در سقز، در اعتراض به حملات شیمیایی اخیر و آن‌چه که او قضاوت ناعادلانه نسبت به کادر اجرایی و آموزشی این مدرسه خوانده، از سمت خود استعفا کرده است.

اعتراف‌گیری اجباری، سرپوشی بر جنایت

در همین حال، اخذ اعترافات اجباری از شهروندان برای اعتراف به مشارکت در مسمومیت دانش‌آموزان همچنان ادامه دارد. سازمان حقوق بشری “هه‌نگاو” گزارش داده است که میلاد منظریان مهندس عمران و ورزشکار اهل شهر اوز استان فارس، که پیش‌تر در آذر ۱۴۰۱ در کشاکش خیزش انقلابی بازداشت و در بهمن ماه با قرار وثیقه به طور موقت آزاد شده بود، مجددا بازداشت شده است.

“هه‌نگاو” خبر داده که میلاد منظریان برای اعتراف به نقش خود در مسمومیت دانش‌آموزان تحت فشار اعتراف‌گیری اجباری قرار گرفته است.

این سازمان پیش از این نیز گزارش داده بود که سه دختر جوان به نام‌های ستایش داروغه، عرافنه هنر و ستایش امیری در شهرستان لار در استان فارس، به اتهامی مشابه بازداشت شده و برای اعتراف اجباری مبنی بر نقش خود در مسمومیت‌های سریالی تحت فشار قرار دارند.

ماه گذشته وزارت کشور جمهوری اسلامی با صدور بیانیه‌ای، مسمومیت سریالی دانش‌آموزان مدارس را به معترضان خیزش انقلابی اخیر نسبت داده و ادعا کرده بود تعدادی از افراد دخیل در این حوادث در شش استان شناسایی و دستگیر شده‌اند.

ماه گذشته، مسعود ستایشی، سخنگوی قوه قضاییه، در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره حملات با گاز سمی به مدارس و مسمومیت گسترده دانش‌آموزان، گفته بود که بهتر است به جای واژه مسمومیت، از کلمه “بدحالی” استفاده شود. در همان زمان، وزارت بهداشت اعلام کرده بود که ۱۳ هزار دانش‌آموز با علائم مسمومیت به مراکز درمانی مراجعه کرده‌اند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا