حقوق بشر

محکومیت مجدد تا اعتصاب؛ گزارشی از آخرین وضعیت محمدرضا مراد بهروزی

محمدرضا مراد بهروزی، که دوران محکومیت خود را در زندان قزوین سپری می کند، با پرونده ای جدید مواجه است. این شهروند در اعتراض به پرونده سازی های متعدد علیه خود، دست به اعتصاب زده است. وی همچنین از حق ملاقات و تماس با خانواده نیز محروم شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز شنبه بیست و ششم فروردین ۱۴۰۲، محمدرضا مراد بهروزی دوران محکومیت خود را در زندان قزوین سپری می کند.

این شهروند در خصوص پرونده ای که در دوران حبس علیه وی گشوده شده، توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری شهرستان محمدیه به ریاست محمد حسینی از بابت اتهام “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی” به تحمل ده ماه حبس، ممنوعیت خروج از کشور به مدت دو سال و توقیف تلفن همراه به مدت یک سال و در خصوص اتهام “ترغیب مردم به ارتکاب اعمال منافی عفت” به تحمل هشت ماه و ده روز حبس محکوم شده است.

همچنین براساس حکم صادره، سوری بابائی چگینی، همسر محمدرضا مراد بهروزی نیز در خصوص این پرونده از بابت “تظاهر به فعل حرام” به تحمل یک ماه حبس و در خصوص اتهام “ترغیب مردم به ارتکاب اعمال منافی عفت” به شش ماه حبس، ممنوعیت خروج از کشور به مدت دو سال و توقیف تلفن همراه به مدت یک سال محکوم شده است.

“انتشار تصاویر بدون حجاب در صفحه شخصی” از مصادیق اتهامات مطروحه علیه این شهروندان عنوان شده است.

در صورت تایید این حکم در مرحله تجدیدنظر، با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ده ماه حبس تعزیری در خصوص آقای مراد بهروزی و شش ماه حبس در خصوص خانم بابائی چگینی قابل اجرا خواهد بود.

یک منبع مطلع در این خصوص با بیان اینکه “اتهام تبلیغ علیه نظام، در بخش دیگر از پرونده آقای مراد بهروزی در حال رسیدگی است”، به هرانا گفت: “این شهروند اخیرا به دلیل انتشار یک فایل صوتی از زندان مجددا با اتهام نشر اکاذیب مواجه شده است.”

این منبع مطلع با اشاره به اینکه آقای مراد بهروزی توسط مسئولان زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفته، در ادامه افزود: “محمدرضا مراد بهروزی از شش روز پیش ممنوع التماس و ممنوع الملاقات شده است. وی در اعتراض به طرح اتهامات جدید و روند رسیدگی به پرونده خود، از چهار روز پیش دست به اعتصاب غدا زده است.”

محمدرضا مراد بهروزی در مرداد ۱۴۰۰، توسط نیروهای امنیتی در منزل خود بازداشت و پس از مدتی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

وی پس از چندی از بابت اتهام” توهین به رهبری” به یک سال حبس تعزیری و در خصوص اتهام “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی” به پرداخت ۱۰ میلیون تومان جزای نقدی محکوم شد.

آقای مراد بهروزی در تاریخ بیست و چهارم تیرماه سال گذشته بازداشت و جهت تحمل دوران محکومیت یک ساله خود به زندان قزوین منتقل شد.

سوری بابائی چگینی نیز در تیر ماه سال گذشته بازداشت و در دیماه با تودیع قرار وثیقه آزاد شد.

وی پس از چندی مجددا بازداشت و اخیرا با تودیع قرار وثیقه آزاد شده است.

چندی پیش پرونده ای که با اتهامات “تبلیغ علیه نظام” و “اهانت به رهبری” در شعبه دوم دادگاه انقلاب قزوین علیه خانم بابائی چگینی در حال رسیدگی بود، به دنبال بخشنامه عفو مختومه اعلام شد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا